Rusko lze k míru pouze donutit. Írán a KLDR jsou jeho spojenci, prohlásil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý prohlásil, že Rusko lze k míru pouze donutit. Na zasedání Rady bezpečnosti OSN rovněž označil Írán a Severní Koreu za „komplice“ této války. Uvedl to server Euronews.

Na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN, kde byl přítomen i zástupce Ruska, Zelenskyj odsoudil výzvy Moskvy k dialogu jako neupřímné.

„Víme, že někteří ve světě chtějí hovořit s (ruským prezidentem Vladimirem) Putinem, snad proto, aby si vyslechli, že je nespokojený s tím, že si uplatňujeme své právo bránit naše lidi,“ uvedl Zelenskyj s tím, že takové názory jsou „šílené“.

„Putin porušil tolik mezinárodních norem a pravidel, že se sám nezastaví. Rusko může být k míru pouze donuceno, a to je přesně to, co je potřeba – donutit Rusko k míru,“ zdůraznil ukrajinský prezident.

Zelenskyj také ostře kritizoval Írán a Severní Koreu, které jsou podle západních zpravodajských služeb obviňovány z dodávek zbraní Rusku. „Rusko nemá žádný legitimní důvod dělat z Íránu a Severní Koreje faktické komplice ve své zločinné válce v Evropě, když jejich zbraně zabíjejí Ukrajince,“ prohlásil.

Ukrajinský prezident se v úterý zúčastní všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN v New Yorku a ve čtvrtek se ve Washingtonu setká s americkým prezidentem Joem Bidenem v Bílém domě.

Očekává se, že Zelenskyj předloží Bidenovi svůj návrh, který označuje za „plán vítězství“. Spojené státy navštívil před listopadovými volbami, kdy republikánský prezidentský kandidát Donald Trump zpochybňuje pokračující podporu pro Ukrajinu. 

Kyjev se nachází blíže k ukončení války s Ruskem, prohlásil už v pondělí Zelenskyj v rozhovoru pro ABC News

Zelenskyj uvedl, že "jsme blíže míru, než si myslíme", a zároveň vyzval Washington a další spojence, aby nadále podporovali Ukrajinu. Zdůraznil, že Ukrajina musí být ve "silné pozici", aby mohla vyvinout tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina a přimět ho k ukončení války.

Od začátku ruské invaze poskytly Spojené státy a jejich spojenci Ukrajině pomoc v hodnotě miliard eur a zároveň uvalili na Rusko několik vln sankcí.

Putin tvrdí, že mírové rozhovory mohou začít pouze tehdy, pokud Kyjev přenechá Rusku rozsáhlá území na východě a jihu Ukrajiny a vzdá se svých snah o členství v NATO.

Zelenskyj naopak opakovaně vyzývá k úplnému stažení ruských vojsk a obnovení ukrajinských hranic v podobě, jaké byly po rozpadu Sovětského svazu.

Budoucnost Ukrajiny bude tento týden hlavním tématem na Valném shromáždění OSN v New Yorku.

Zelenskyj se ve středu během svého projevu znovu obrátí s výzvou o větší vojenskou a politickou podporu.

Ve čtvrtek plánuje ve Washingtonu představit americkému prezidentovi Joeu Bidenovi "vítězný plán" na ukončení války s Ruskem, který následně představí i veřejnosti.

Plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu, zahájená v únoru 2022 pod názvem "speciální vojenská operace", způsobila smrt desítek tisíc lidí, vyhnala miliony obyvatel z jejich domovů a zdevastovala ukrajinská města.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy