Rusko se poprvé vyjádřilo k tvrzením, že na Ukrajině bojují severokorejští vojáci

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov popřel tvrzení jihokorejského ministra obrany Kima Jong-hjuna o tom, že severokorejští vojáci bojují po boku ruských jednotek na Ukrajině. Podle Peskova jde o další falešnou zprávu. Uvedl to server Moscow Times.

Ukrajinské zpravodajské zdroje tvrdí, že při nedávném raketovém útoku zahynulo šest severokorejských důstojníků. Jihokorejský ministr obrany uvedl, že nasazení severokorejských jednotek je pravděpodobné na základě vojenských dohod mezi Ruskem a KLDR. Rusko i KLDR popírají jakékoliv zapojení severokorejských vojáků.

Ukrajinské zdroje hlásí, že malý počet severokorejských vojáků operuje na Donbasu, monitorují použití severokorejské munice, kterou označili za nekvalitní. Jihokorejská vláda dále tvrdí, že KLDR dodala Rusku tisíce kontejnerů zbraní, což obě země popírají. V červnu 2023 podepsali prezidenti Ruska a Severní Koreje dohodu o vzájemné vojenské pomoci v případě ozbrojené agrese.

Tato tvrzení přicházejí v době, kdy mezinárodní společenství stále sleduje vývoj na Ukrajině a napětí mezi Severní Koreou a jejími sousedy roste.

„Rusko a Severní Korea podepsaly vzájemnou dohodu podobnou vojenskému spojenectví, takže možnost takového nasazení je velmi pravděpodobná,“ uvedl jihokorejský ministr obrany během svého projevu v parlamentu.

Ministr podle serveru France24 také zmínil, že nedávná zpráva o smrti severokorejských vojáků na Ruskem okupovaném území nedaleko Doněcku na východě Ukrajiny je pravděpodobně pravdivá.

Minulý týden deník Kyiv Post s odvoláním na zpravodajské zdroje informoval o smrti šesti severokorejských důstojníků a zranění dalších tří během ukrajinského raketového útoku.

Server uvedl, že před raketovým útokem Rusové „hostům“ ze Severní Koreje (KLDR) ukazovali výcvik vojenského personálu v útoku a obraně.

Podle agentury Interfax-Ukrajina přijeli důstojníci z KLDR na frontu v rámci „výměny zkušeností“, jak naznačují zprávy z ruských sociálních sítí.

„Několik ruských telegramových kanálů informovalo, že severokorejským vojákům byly ukázány přípravy na útočné akce a obranu. Právě během těchto manévrů došlo k raketovému útoku na cvičiště,“ uvedl Interfax s odkazem na ukrajinskou vojenskou rozvědku (HUR). Přesné datum útoku není známo.

HUR už minulý rok informovala o příjezdu omezeného vojenského kontingentu z KLDR, zejména ženistů, na dočasně okupované ukrajinské území, v souvislosti s rostoucí vojenskou spoluprací mezi Ruskem a KLDR. 

Související

Více souvisejících

Rusko Severní Korea (KLDR) Dmitrij Peskov

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Trump, Putin a testy na covid? Jsou to prý pohádky. Jenže reagoval Kreml

Kreml potvrdil, že bývalý americký prezident Donald Trump v roce 2020 poslal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi testovací soupravy na covid-19. Zároveň ale odmítl, že by si oba lídři sedmkrát telefonovali po Trumpovu odchodu z Bílého domu. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy