Severní Korea oznámila, proč vystřelila stovky granátů do moře

Severní Korea dnes uvedla, že provedla cvičnou střelbu do Žlutého moře poblíž pohraničních ostrovů jako reakci na vojenská cvičení Jižní Koreje. Odmítla, že by tato akce měla negativní dopad na mírovou situaci na Korejském poloostrově.

Severní Korea během svých cvičení vystřelila přibližně 200 dělostřeleckých granátů do moře v oblasti blízko námořních hranic s Jižní Koreou. Oficiální severokorejská tisková agentura KCNA uvedla, že tato aktivita neměla žádný dopad na ostrovy Peng-njong a Jon-pchjong.

Po těchto střelbách došlo k evakuaci obyvatel na těchto ostrovech, které byly nedávno ohroženy střelami severokorejské armády. Jižní Korea označila tuto palbu ze strany KLDR za provokaci a provedla námořní pěchotní cvičení s použitím samohybných houfnic K9 na ostrově Jon-pchjong.

V prosinci provedly Jižní Korea, Spojené státy a Japonsko společná vojenská cvičení u jihokorejského ostrova Čedžu, která byla reakcí na nukleární hrozby ze strany Severní Koreje. KLDR krátce předtím odpálila mezikontinentální balistickou raketu Hwasong-18, kterou označila za varování vůči USA a Jižní Koreji.

Čína mezitím vyzvala obě země, aby zabránily další eskalaci situace. "Čína jako soused (Korejského) poloostrova vždy prosazovala zachování míru a stability na poloostrově a řešení záležitostí prostřednictvím dialogu a konzultací," uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Wang Wen-pin.

Jedná se o první cvičení Jižní Koreje od ztroskotání vojenské dohody s KLDR, na jejímž základě vznikla v roce 2018 nárazníková zóna. Dohoda měla zajistit zmírnění napětí mezi oběma zeměmi. Severní Korea loni v listopadu dohodu jednostranně vypověděla poté, co Soul částečně pozastavil její plnění. Reagoval tím na vyslání severokorejského vojenského špionážního satelitu.

Naposledy došlo k podobnému incidentu v roce 2010, kdy KLDR odpálila do stejné oblasti 170 dělostřeleckých granátů. Zahynuli tehdy čtyři lidé včetně dvou civilistů. Byl to první útok Severní Koreje na civilní oblast od korejské války v letech 1950 – 1953.

Vztahy mezi Pchjongjangem a Soulem jsou již delší dobu špatné. Přispělo k tomu i posílení vojenské spolupráce mezi Soulem a Washingtonem, které následovalo po rekordním počtu raketových testů KLDR, píše agentura AFP.

 
 
 
 

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy