Seznamte se s Hvaldimirem: Běluhou, kterou možná Rusové vycvičili ke špionáži

Běluha Hvaldimir obviňovaná ze špionáže pro Rusko se vynořila u švédských břehů. Společnost sledující tento druh velryb označila případné využití takovýmto způsobem za vážné ohrožení. Norové nyní hledají způsob, jak „velrybího špiona“ ochránit. 

Stanice BBC informovala o spatření kytovce u švédských břehů. Odvolává se na informace organizace OneWhale zabývající se sledováním velryb druhu běluha. 

Velrybu poprvé spatřili u norského pobřeží v roce 2019 a měla na sobě ruský postroj. Pojmenovali ji Hvaldimir – a to na základě norského výrazu pro velrybu „hval“ a jména ruského prezidenta Vladimira Putina. Léta pomalu cestovala z norského dalekého severu na jih. V posledních měsících ale zrychlila svůj pohyb mimo norské vody.

To, co by se z počátku mohlo zdát jako špatný vtip, označila organizace OneWhale za závažné ohrožení tohoto jedince běluhy. „Odborníci posuzují nejlepší řešení pro Hvaldimira a Norsko. Jedním z nich je pro okamžitou bezpečnost a ochranu jeho přemístění do vlastního bezpečného fjordu a vytvoření chráněné přírodní rezervace kolem nejznámější běluhy na světě,“ píše organizace na svých webových stránkách

Chráněná rezervace má Hvaldimirovi umožnit ochranu před turisty a co nejpřirozenější způsob života. „Naším cílem je nabídnout toto výjimečné místo jako útočiště dalším velrybám, které byly zachráněny z betonových nádrží. Naším cílem je, aby se k Hvaldimirovi připojily další velryby jeho druhu a aby byl případně vypuštěn do volné přírody,“ vysvětluje organizace. 

Běluhu vycvičila ruská armáda

Přišli na to vyšetřovatelé z norské zpravodajské služby. Rusko ze své strany žádné vysvětlení nepodalo. Již dříve existenci programů na výcvik mořských savců za účelem špionáže popřelo. 

Roku 2019 nicméně přece jen promluvil ruský plukovník v záloze Viktor Baranec. „Kdybychom toto zvíře používali ke špionáži, opravdu si myslíte, že bychom k němu připojili číslo mobilního telefonu se zprávou ‚Zavolejte prosím na toto číslo‘?“ ptal se.

Za změnou rychlosti pohybu velryby může být řada důvodů. Dle norského mořského biologa Stranda existují dvě možná vysvětlení: vysoká hladina hormonů, ženoucí Hvaldimira k nalezení partnerky; nebo osamělost, jelikož je běluha velice společenský druh velryby. „Je možné, že hledá jiné běluhy,“ řekl. Navíc některé běluhy na léto migrují z ledových arktických vod okolo Grónska, Ruska, Aljašky a severního Ruska. 

běluha severní norsko Rusko špionáž

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 8 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

"Mimořádně nepřátelský krok." Rusko varuje Arménii před připojením se k ICC

Rusko upozornilo, že případné rozhodnutí Arménie podepsat Římský statut zřizující Mezinárodní trestní soud (ICC), který na jaře letošního roku vydal zatýkací rozkaz na ruského prezidenta Vladimira Putina v souvislosti s nelegálními deportacemi ukrajinských dětí, by vnímalo jako "mimořádně nepřátelský krok".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy