Hlavním zdrojem dezinformací o koronaviru je Rusko, zní z Washingtonu

NÁZOR – Tempo šíření koronaviru ve světě převyšuje zaslepující lavina šarlatánství a propagandy na sociálních sítích, která se k patogenu váže, upozorňuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník dodává, že většina těchto zpráv zjevně pochází z Ruska.

Přidejte svůj názor 251 komentářů

Moskevský kreml
doporučujeme

Hlavní nástroj opět v akci

Jako vždy, když jde o vztahy se Západem, představují dezinformace hlavní ruský nástroj a i tentokrát jsou hojně využívány, obviňuje prestižní server. Odkazuje na dokument Evropské unie, který získala agentura Reuters a který tvrdí, že ruská stání média zneužila současnou zdravotní krizi k rozpoutání ambiciózní dezinformační kampaně na Západě, jejímž cílem je šířit zde paniku a nedůvěru.

Nejmenovaný vysoce postavený představitel amerického ministerstva zahraničí pak v Kongresu prohlásil, že falešné účty na sociálních sítích, weby i tradiční média ovládaná Kremlem využívají prohlubujícího se strachu z pandemie a pokoušejí se prosazovat vlastní agendu, upozorňuje editorial. Připomíná dezinformace šířené na sociální síti Twitter či platformě YouTube, že virus vyvinula Nadace Billa a Melindy Gattesových, případně že jde o biologickou zbraň z dílny Pentagonu.

Dezinformace nabírají rovněž podobu zpráv o americkém vojákovi v Litvě, který měl být kvůli viru hospitalizován, či údajné nákaze slovenského premiéra, který ji měl na politickém summitu roznášet dál, upozorňuje washingtonský server. Poukazuje, že podle vyjádření Evropské unie si Moskva šířením podobných lží hraje s lidskými životy.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odvinění odmítá s tím, že jde „zřejmě o výsledek antiruské obsese“, přiznává americký deník. Dodává, že to však kopíruje postoj Moskvy k masivním ruským zásahům do prezidentských voleb ve Spojených státech v roce 2016 a Rusko se ve svém zapírání ještě více zatvrzuje.

Rusko není jediným pachatelem,“ pokračuje Washington Post. Připomíná, že také mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien zpochybnil skutečnost, že virus pochází z čínské provincie Chu-pej a bez jakýchkoliv důkazů naznačoval, že jej rozšířila americká armáda.

Nebezpeční jako samotný virus

Jde sice o výkřik bez důkazů, ale zároveň je nutné uznat, že ani američtí politici nejsou v tomto směru bez viny, přiznává editorial. Zmiňuje arkansaského republikánského senátora Toma Cottona - známého pro blízkou vazbu na prezidenta Donalda Trumpa -, který se s radostí zapojil do propagandistické války, když dále šířil bláznivou teorii, že zdrojem koronaviru je možná špičková laboratoř v čínském Wu-chanu, kde probíhá výzkum nebezpečných patogenů.

Cottonovy temné představy odmítl čínský velvyslanec ve Washingtonu Cchuej Tchien-kchaj, když je označil za „šílené“, aby ovšem dodal, že Čaovo tvrzení považuje za pravděpodobnější, poukazuje prestižní deník.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí je zděšeno změtí pověr, nepodložených spekulací a lží, upozorňuje washingtonský server. Dodává, že úřad apeluje na veřejnost, aby je dále nešířila.

Ruské zásahy do amerických prezidentských voleb v roce 2016 nicméně ukázaly, že Spojené státy jsou živnou půdou pro takové informační války, varuje editorial. Konstatuje, že Moskvě a dalším protivníkům Washingtonu příliš nezáleží na tom, zda jde o volby nebo pandemii, protože obojí vnímají jako příležitost k nahlodávání důvěry, institucí a soudržnosti.

Cílem je zakalit pravdu, házet na vše podezření a oslabovat americkou politiku jako celek pochybnostmi a beznadějí,“ píše renomovaný deník. Takové útoky podle něj mohou mít stejně destabilizující účinky jako virus.

Loading...
Vstupte do diskuze (251)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nepokoje po Floydově smrti v USA utichají, k situaci se vyjádřila…

04.06.2020 17:07 Aktualizováno Ve Spojených státech pokračovaly ve středu a v noci na dnešek rozsáhlé protesty související s…

Váží 101 kilo, měří 1,9 metru, srdce mu bije 63krát za minutu. Jaký je…

04.06.2020 11:40 Americký prezident Donald Trump váží 101,6 kilogramu, měří 1,9 metru, má krevní tlak 121/79 a v…

George Floyd měl koronavirus, v těle našli i drogy

04.06.2020 10:56 Aktualizováno Z konečných výsledků pitvy černocha George Floyda, který před několika dny zemřel po tvrdém zásahu…

Koronavirové uzávěry způsobily boom ve vzdělávání dospělých

04.06.2020 10:13 Peggy Deanová ze svého domova v oregonském Portlandu nahrává krátká pětiminutová videa věnovaná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy