Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Podle Brendana Owense, asistenta ministra obrany pro energetiku, by tento posun byl vážnou chybou, kterou by mohla v době války využít Čína nebo Rusko. Projekt 2025, politický plán pro Trumpovo potenciální nové prezidentské období od konzervativní nadace Heritage Foundation, obsahuje návrh na rozpuštění NOAA a privatizaci či převedení některých jejích funkcí na státní a lokální vlády. Tento plán by způsobil "slepé místo" ve schopnosti armády informovat velitele o aktuálních rizicích.

Owens pro Defense One zdůraznil, že NOAA, která provozuje 18 satelitů sledujících atmosférické jevy, hraje klíčovou roli při podpoře amerických vojenských operací. Bez těchto satelitů by armáda přišla o možnost sledovat vývoj počasí, což by výrazně omezilo plánování a provádění vojenských akcí.

To potvrzuje také Erin Sikorsky z Centra pro klima a bezpečnost, podle níž by tento krok zvýšil riziko, že by například Čína získala v předpovědi počasí výhodu, což by mohlo mít negativní důsledky pro vojenskou strategii USA.

Vojenské operace totiž dlouhodobě spoléhají na kvalitní meteorologické informace. Klíčovým příkladem je slavná invaze spojenců na Den D, kdy američtí a britští předpovídači analyzovali fronty vzdušných hmot a určili krátké okno příznivého počasí, zatímco německá strana takové informace neměla.

V současné době Pentagon používá nástroje, jako je DCAT (Defense Department Climate Assessment Tool), které armádě pomáhají posoudit klimatické dopady na její operace. Pokud by NOAA přestala poskytovat potřebná data, DCAT by tím výrazně utrpěl a omezilo by to jeho schopnost efektivního rozhodování.

Kromě toho Pentagon v posledních letech pracuje na snížení závislosti na fosilních palivech. V rámci tohoto úsilí se testují elektrická vozidla a zkoumají se možnosti využití jaderné energie pro vojenské základny.

Owens považuje tento vývoj za klíčový pro budoucí vojenské operace. Přechod na obnovitelné zdroje by totiž mohl zvýšit energetickou nezávislost a udržitelnost vojenských operací, což je důležité v krizových situacích.

Nicméně mnoho z těchto snah je ohroženo kvůli Trumpově skeptickému postoji k ekologickým technologiím v armádě. Owens se obává, že pokud armáda neudrží tlak na modernizaci, mnoho projektů v oblasti ekologických technologií by mohlo být pozastaveno.

Navzdory Trumpovým výhradám k elektrickým vozidlům v armádě je Owens přesvědčen, že praktické výhody by mohly být dostatečně přesvědčivé, aby vedly k jejich pokračujícímu využívání.

Owens doufá, že vojenské vedení bude nadále podporovat program elektrických vozidel a ukáže, že tato technologie pomáhá v krizových situacích a poskytuje strategickou výhodu. 

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. ARMY) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 36 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy