
Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.
Podle Brendana Owense, asistenta ministra obrany pro energetiku, by tento posun byl vážnou chybou, kterou by mohla v době války využít Čína nebo Rusko. Projekt 2025, politický plán pro Trumpovo potenciální nové prezidentské období od konzervativní nadace Heritage Foundation, obsahuje návrh na rozpuštění NOAA a privatizaci či převedení některých jejích funkcí na státní a lokální vlády. Tento plán by způsobil "slepé místo" ve schopnosti armády informovat velitele o aktuálních rizicích.
Owens pro Defense One zdůraznil, že NOAA, která provozuje 18 satelitů sledujících atmosférické jevy, hraje klíčovou roli při podpoře amerických vojenských operací. Bez těchto satelitů by armáda přišla o možnost sledovat vývoj počasí, což by výrazně omezilo plánování a provádění vojenských akcí.
To potvrzuje také Erin Sikorsky z Centra pro klima a bezpečnost, podle níž by tento krok zvýšil riziko, že by například Čína získala v předpovědi počasí výhodu, což by mohlo mít negativní důsledky pro vojenskou strategii USA.
Vojenské operace totiž dlouhodobě spoléhají na kvalitní meteorologické informace. Klíčovým příkladem je slavná invaze spojenců na Den D, kdy američtí a britští předpovídači analyzovali fronty vzdušných hmot a určili krátké okno příznivého počasí, zatímco německá strana takové informace neměla.
V současné době Pentagon používá nástroje, jako je DCAT (Defense Department Climate Assessment Tool), které armádě pomáhají posoudit klimatické dopady na její operace. Pokud by NOAA přestala poskytovat potřebná data, DCAT by tím výrazně utrpěl a omezilo by to jeho schopnost efektivního rozhodování.
Kromě toho Pentagon v posledních letech pracuje na snížení závislosti na fosilních palivech. V rámci tohoto úsilí se testují elektrická vozidla a zkoumají se možnosti využití jaderné energie pro vojenské základny.
Owens považuje tento vývoj za klíčový pro budoucí vojenské operace. Přechod na obnovitelné zdroje by totiž mohl zvýšit energetickou nezávislost a udržitelnost vojenských operací, což je důležité v krizových situacích.
Nicméně mnoho z těchto snah je ohroženo kvůli Trumpově skeptickému postoji k ekologickým technologiím v armádě. Owens se obává, že pokud armáda neudrží tlak na modernizaci, mnoho projektů v oblasti ekologických technologií by mohlo být pozastaveno.
Navzdory Trumpovým výhradám k elektrickým vozidlům v armádě je Owens přesvědčen, že praktické výhody by mohly být dostatečně přesvědčivé, aby vedly k jejich pokračujícímu využívání.
Owens doufá, že vojenské vedení bude nadále podporovat program elektrických vozidel a ukáže, že tato technologie pomáhá v krizových situacích a poskytuje strategickou výhodu.
Související

Američané testují Moskvu ohledně míru. Rubio řekl, kdy má být jasno

Musíme s Američany mluvit, ale ukázat sílu, říká Lipavský po zavedení cel
USA (Spojené státy americké) , Americká armáda (U.S. ARMY) , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 11 minutami

Sociální sítě pod tíhou nevkusu. Umělá inteligence ničí odkaz japonského studia
před 59 minutami

Američané testují Moskvu ohledně míru. Rubio řekl, kdy má být jasno
před 1 hodinou

Požár v Havlíčkově Brodě ovlivnil i dopravu. Hořelo auto s elektronikou
před 2 hodinami

Musíme s Američany mluvit, ale ukázat sílu, říká Lipavský po zavedení cel
před 3 hodinami

Metro B zastavili sprejeři. Cestující museli do tramvají a autobusů
před 4 hodinami

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala
před 5 hodinami

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ
před 5 hodinami

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky
před 7 hodinami

Víkendové počasí. Může být na dlouhou dobu nejchladněji
včera

Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
včera

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
včera

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
včera

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
včera

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
včera

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
včera

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
včera

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
včera

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
včera

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
včera
Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.
Zdroj: Libor Novák