Ukrajina podle komise eviduje více než 15 tisíc nezvěstných

Více než 15.000 lidí se pohřešuje v důsledku ruské invaze na Ukrajině. Agentuře Reuters to dnes řekl Matthew Holliday z Mezinárodní komise pro pohřešované osoby (ICMP), který však zároveň upozornil, že není jasné, kolik lidí bylo násilně převezeno či je zadržováno v Rusku. Není podle něj zřejmé, zda jsou někteří lidé na živu a byli odděleni od svých rodin, nebo zemřeli a jsou pohřbeni v provizorních hrobech.

Údaj 15.000 nezvěstných je konzervativní, vzhledem k tomu, že jen úřady přístavního města Mariupol odhadují, že až 25.000 lidí tam zemřelo nebo je pohřešovaných, píše Reuters. "Ta čísla jsou obrovská a stejně tak výzvy, kterým Ukrajina čelí," uvedl Holliday, podle něhož bude proces vyšetřování týkající se nezvěstných na Ukrajině trvat roky i poté, co utichnou boje.

Organizace, která vznikla po balkánských válkách v 90. letech minulého století, otevřela svou kancelář v Kyjevě v létě, aby pomohla tamním úřadům zdokumentovat a vypátrat pohřešované lidi. Díky ukládání vzorků DNA do databáze a hledáním shod s příbuznými dohledala ICMP více než 27.000 ze 40.000 nezvěstných během konfliktů v bývalé Jugoslávii.

V Kyjevě začala ICMP shromažďovat vzorky DNA a navyšuje svou kapacitu pro letitý proces, jenž také pomůže státním zástupcům při vyšetřování válečných zločinů. "Drtivá většina pohřešovaných osob, tedy těch, které zemřely, jsou oběti válečných zločinů a je třeba, aby pachatelé nesli odpovědnost," uvedl Holliday.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

před 15 hodinami

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy