V Izraeli zemřel po útoku farmář. Srovnáme část Libanonu se zemí, varuje Netanjahu Hizballáh

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu varoval libanonské proiránské hnutí Hizballáh před rozpoutáním války s Izraelem. Varování vydál krátce po incidentu, kdy protitanková střela vypálená z Libanonu zabila 54letého farmáře na severu Izraele. Izraelská armáda reagovala útoky, během kterých údajně zasáhla infrastrukturu Hizballáhu.

Podle informací deníku Jerusalem Post Netanjahu přednesl své varování během návštěvy velitelství izraelské armády pro sektor Sever. Doprovázeli ho ministr obrany Joav Galant, náčelník štábu izraelské armády Hercl Halevi a velitel izraelských jednotek pro tento sektor Ori Gordin.

Netanjahu hrozí, že by části Libanonu mohly být srovnány se zemí, pokud Hizballáh bude pokračovat ve stupňování útoků na izraelské cíle. Podle něj by záběry na objekty ve válečně postiženém palestinském Pásmu Gazy mohly poskytnout představu o tom, jak by vypadal osud Libanonu v případě rozpoutání války ze strany Hizballáhu.

Netanjahu varoval, že pokud by Hizballáh zahájil totální válku, proměnil by Bejrút a jižní Libanon na oblast podobnou Gaze a Chán Júnis na jihu Pásma Gazy, což je považováno za baštu militantů z Hamasu.

V proslovu k izraelským vojákům Netanjahu zdůraznil odhodlání zvítězit a vyjádřil se nadějně o dosažení tohoto cíle s jejich pomocí. Jeho návštěva jednotek na severu Izraele proběhla v době pokračujících diplomatických snah o eliminaci ozbrojených incidentů v této oblasti, s cílem zabránit rozpoutání totální války, v níž by Izrael čelil hrozbě z obou front - jak na palestinských územích, tak v oblasti hranic s Libanonem.

Izrael se kromě vojenských střetů s palestinskou teroristickou organizací Hamás ostřeluje také na hrancích s Libanonem, kde čelí útoku hnutí Hizballáh. Jeho vznik se datuje do doby izraelské invaze do jižního Libanonu a stalo se významným hráčem v libanonské i regionální politice.

Hizballáh (také někdy psané jako Hezbollah) je šíitská militantní a politická organizace, která vznikla v Libanonu. Jejím názvem "Hizballáh" lze přeložit jako "Strana Boha" či "Strážce Lidu." Hizballáh byl založen v roce 1982 během izraelské invaze do jižního Libanonu a od té doby se stal významným hráčem v libanonské politice a regionálním konfliktu na Blízkém východě.

Hizballáh je známý svými blízkými vazbami na Írán a Sýrii a zastává radikální šíitský islámský ideál. Hlavními cíli Hizballáhu jsou boj proti Izraeli a podpora palestinského boje za osvobození, stejně jako prosazování šíitských zájmů a vlivu v Libanonu a regionu.

Hizballáh provozuje silné ozbrojené síly a má vlastní vojenské křídlo. V letech 2006 byl zapleten do konfliktu s Izraelem, který začal raketovými útoky na izraelské města a vedl k izraelské vojenské operaci v jižním Libanonu.

Politicky je Hizballáh zastoupen v libanonském parlamentu a má vlivnou pozici v zemi, což mu umožňuje bránit své zájmy a provádět svou agendu. Hizballáh má v Libanonu také rozsáhlou sociální síť a poskytuje různé sociální služby, což mu získalo podporu zejména mezi šíitskou komunitou.

Hizballáh byl v některých zemích označen za teroristickou organizaci kvůli svým vojenským operacím a útokům na izraelské a mezinárodní cíle. Jeho role v regionální geopolitice a vztahy s jinými státy a aktéry v regionu zůstávají zdrojem mezinárodního napětí a konfliktů na Blízkém východě.

Související

Joe Biden na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Biden sdělil termín, kdy by mohlo mezi Izraelem a Hamásem zavládnout příměří

Americký prezident Joe Biden doufá, že od začátku příštího týdne by v Pásmu Gazy mohlo zavládnout příměří. Prohlásil to v pondělí během návštěvy New Yorku s tím, že Izrael by byl ochoten zastavit vojenské operace v Pásmu Gazy během nadcházejícího muslimského postního měsíce ramadán, pokud bude dosaženo dohody o propuštění části rukojmí zadržovaných tamními militanty. 

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Benjamin Netanjahu Hizballáh

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

před 5 hodinami

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy