Válka na Ukrajině, jak jsme ji znali, je minulostí. Za týden se hodně změnilo, píše BBC

Týden, v němž uplynulo tisíc dní od začátku plnohodnotné ruské invaze, změnil válku na Ukrajině, píše BBC. Západní země poskytly ukrajinské armádě další nové zbraně, zatímco Kreml zatím nejhlasitěji pohrozil jaderným úderem. 

Vývoj posledních dní odstartovalo rozhodnutí odcházejícího amerického prezidenta Joea Bidena, který o uplynulém víkendu povolil ukrajinské armádě použití amerických taktických balistických střel ATACMS proti cílům v hloubi ruského území. Šlo o zásadní změnu v přístupu Washingtonu, který do té doby podobným výzvám Kyjeva odolával. 

Ukrajinci krátce po rozhodnutí vypálili několik střel do ruské Brjanské oblasti. Podle Kremlu jich bylo šest, přičemž pět bylo zachyceno protivzdušnou obranou. Američtí činitelé pod podmínkou anonymity uvedli, že z osmi střel byly sestřeleny dvě. Šlo každopádně o milník, protože rakety americké výroby poprvé zasáhly ruské území, podotkla BBC. Ukrajinská armáda následně ve středu použila i Británií poskytnuté rakety Storm Shadow k zásahu cílů v Kurské oblasti, do které v létě vpadly ukrajinské jednotky. 

Biden posléze schválil i poskytnutí a použití protipěchotních min, které jsou sice kontroverzní, ale klíčovou součástí ukrajinské obrany na východní frontě, kde mohou zpomalit současný ruský postup. 

Moskva samozřejmě reagovala. V úterý, kdy uplynulo přesně tisíc dní od začátku plnohodnotné invaze, vyzval ruský prezident Vladimir Putin ke změnám ve státní jaderné doktríně. Nově se podle ní může země bránit i útoku státu, který nedisponuje jadernými zbraněmi, ale je podporován některou z jaderných velmocí. 

Ruská armáda následně odpálila novou raketu Orešnik, která zasáhla ukrajinské Dnipro. Podle Putina výrazně překonala rychlost zvuku, prezident ji také označil za nesestřelitelnou. Většina pozorovatelů se podle BBC shoduje, že úder měl být varováním, zvlášť když Rusko může tuto zbraň vybavit jadernou hlavicí. 

Dříve by takové výhrůžky vzbudily rozruch na Západě, ale teď už tolik ne, protože Putin za více než dva roky konfliktu vyhrožoval opakovaně. Západní lídři navíc spoléhají na roli Číny, která se stala zásadním partnerem Kremlu. 

Ruský prezident Putin ve čtvrtek v televizním projevu varoval, že válka má nově prvky konfliktu globálního charakteru. Na jeho slova reagoval například polský premiér Donald Tusk, který konstatoval, že "hrozba globálního konfliktu je vážná a reálná". USA a Velká Británie jsou teď podle BBC více zapojeny do konfliktu, zatímco po boku Rusů jsou nasazeni severokorejští vojáci.

Proč došlo k tomuto vývoji právě teď? Nejpravděpodobnějším důvodem je lednový návrat Donalda Trumpa do Bílého domu, přičemž republikánský politik během kampaně sliboval, že válku ukončí během 24 hodin. Viceprezident J. D. Vance avizoval, že Kyjev zřejmě bude muset být otevřený kompromisům ohledně územní kontroly nad Donbasem a Krymem. Dokonce i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ale prohlásil, že Kyjev bude chtít diplomaticky ukončit válku v příštím roce. 

"Prezident Trump bude nepochybně motivován jediným cílem, aby ukázal svou sílu, své vůdcovství. Aby ukázal, že je schopen řešit problémy tam, kde jeho předchůdce selhal," řekl bývalý šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba pro BBC s tím, že zvolený americký prezident rozhodně nechce opakovat kolaps, jaký nastal v Afghánistánu. 

Související

Valerij Gerasimov

Nikomu to neříkejte. Server zjistil, jak Rusko oznámilo USA odpálení rakety Orešnik

Ruský útok balistickou střelou Orešnik na město Dnipro a následná diplomatická komunikace mezi náčelníky generálních štábů Ruska a USA naznačují rostoucí napětí a strategické kalkulace na obou stranách. Generál Valerij Gerasimov, náčelník ruského generálního štábu, a generál Charles Brown, předseda Sboru náčelníků štábů USA, vedli 27. listopadu rozhovor, v němž byla jedním z hlavních témat právě tato událost.
Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ruská armáda Ukrajina Rusko Vladimír Putin Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Joe Biden Donald Trump

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 28 minutami

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Policie našla výtržníky, kteří způsobili zásah na ZČU v Plzni. Jde o studenty

Policie po pouhých dvou dnech od incidentu oznámila, že našla a obvinila dvojici mladíků, kteří svým chováním vzbudili ve středu důvodnou obavu z útoku na Západočeské univerzitě v Plzni, kde v pozdních odpoledních hodinách došlo k rozsáhlému policejnímu zásahu. Mladíci čelí obvinění ze spáchání přečinu výtržnictví ve formě spolupachatelství. 

před 40 minutami

Ilustrační foto

Putin změnil zavedená pravidla. Obešel sankce USA

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil změnu pravidel pro platby za ruské fosilní palivo, aby obešel nové sankce uvalené Spojenými státy na Gazprombank, klíčovou banku pro platby za plyn a ropu. Tyto sankce ohrožují především dodávky zemního plynu do Maďarska a Slovenska, které jsou na ruském plynu silně závislé.

před 1 hodinou

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Politico: EU tříští obchodní dohoda. Pro Německo je klíčová, Francie mobilizuje spojence

Evropská unie čelí vážnému rozkolu kvůli obchodní dohodě s jihoamerickým blokem Mercosur, která vyvolává ostré spory mezi Francií a Německem. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová odletěla do Uruguaye s cílem uzavřít tuto historickou dohodu, která je v jednání již několik desetiletí. Zatímco Berlín tuto dohodu považuje za klíčovou pro oživení průmyslu, Paříž ji vnímá jako hrozbu pro své zemědělství a národní suverenitu, uvedl server Politico.

před 1 hodinou

Syrští rebelové v Aleppu

Vůdce syrských rebelů potvrdil, co je cílem „revoluce“

Abú Mohammad al-Džolání, vůdce hlavní skupiny ozbrojené opozice v Sýrii Haját Tahrír aš-Šám (HTS), exkluzivně pro americkou stanici CNN promluvil o cílech současného konfliktu s vládními silami. „Když mluvíme o cílech, cílem revoluce zůstává svržení tohoto režimu. Je naším právem použít všechny dostupné prostředky k dosažení tohoto cíle,“ řekl.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 10 hodinami

včera

Bakterie, ilustrační foto

Afrikou se šíří nová záhadná nemoc. Počty mrtvých rostou, lékaři o ní nic netuší

Záhadné onemocnění, které zasáhlo Demokratickou republiku Kongo, vyvolává stále větší obavy nejen mezi místními úřady, ale i na mezinárodní úrovni. Dosud neznámá nemoc, která se projevuje chřipkovými příznaky, si v provincii Kwango na jihozápadě země vyžádala životy desítek lidí. Podle místních zpráv počet obětí dosahuje mezi 67 a 143, přičemž nejvíce postiženi jsou ženy a děti.

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Neodstoupím. Macron v reakci na politickou krizi ve Francii promluvil k národu

Prezident Emmanuel Macron se obrátil na francouzský národ v reakci na politickou krizi, která otřásá zemí po pádu vlády vedené Michelem Barnierem. V desetiminutovém projevu zdůraznil své odhodlání zůstat v úřadu až do konce svého mandátu v roce 2027, přestože někteří političtí oponenti požadují jeho rezignaci.

včera

včera

Očkování, ilustrační foto

Smrtelná nemoc 19. století se vrátila. Závod o vakcínu proti černému kašli začíná

Závod o nalezení dlouhodobější ochrany proti černému kašli odstartoval. Vakcíny, které jsou v současnosti k dispozici, sice chrání před závažným průběhem nemoci, ale jejich účinnost časem klesá. Tento problém se stává stále naléhavějším, neboť černý kašel, kdysi smrtelná nemoc 19. století, se vrací v mnoha zemích světa. S epidemiologickými cykly této nákazy a s poklesem proočkovanosti zejména mezi těhotnými ženami je nutné hledat inovativní přístupy k prevenci.

včera

včera

Aktualizováno včera

Markéta Pekarová Adamová na sněmu TOP 09. (11.11.2023)

Pekarová Adamová ustála hlasování o odvolání z čela Sněmovny

Hnutí ANO neuspělo ve snaze odvolat Markétu Pekarovou Adamovou z čela Poslanecké sněmovny. Opozice ji kritizuje za nezvládnutí funkce a omezování opozičních iniciativ. Například podle Aleny Schillerové jedná proti pravidlům Poslanecké sněmovny a dokonce protiústavně.

včera

Věznice

14letý terorista? V ruských věznicích končí i nezletilí, stačí aby kritizovali Putina

Během chladného listopadového rána si Irina Turbina balí tašky plné jídla, přidává dvě velká balení sprchového gelu, objemné balíky toaletního papíru, kleštičky na nehty, román a atlas geografie. Poté se vydává na vyčerpávající dvoudenní cestu. Tyto věci jsou pro jejího šestnáctiletého syna Arsenije. Možná je to její poslední šance ho spatřit, než bude poslán do nápravného zařízení pro mladistvé, kde má strávit pětiletý trest.

včera

včera

AI: Postup Izraele je ukázkovým zničením života v Pásmu Gazy

Amnesty International vydala obsáhlou zprávu, ve které tvrdí, že izraelská válka proti Hamasu v pásmu Gazy představuje zločin genocidy podle mezinárodního práva. Upozornil na to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy