Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou

Válka na Ukrajině nabírá pro Kyjev stále temnější nádech. Moskva upevňuje své postavení na klíčových úsecích východní a jihovýchodní fronty, zatímco na ukrajinská města útočí jednou vlnou vzdušného teroru za druhou, uvedl server CNN.

Moskva údajně připravuje protiútok v oblasti Kursku na jihu Ruska – jediném místě, kde Ukrajina letos zaznamenala významnější vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského se zde soustředilo téměř 50 000 ruských vojáků, jejichž počet byl posílen příchodem severokorejských jednotek.

„Rusové mají iniciativu,“ uvedl George Barros z Institutu pro studium války. Podle něj Rusko využívá taktické úspěchy a ty dále posiluje, čímž nutí Ukrajinu k reakci. „To je špatné, protože války se nevyhrávají neustálou obranou. Ukrajina je tlačena do kouta a má na výběr jen z nevýhodných možností,“ dodal.

Situace je obzvlášť kritická kolem města Kupjansk na severovýchodě země, které Rusko ohrožuje po roce od jeho osvobození Ukrajinou. Kupjansk je strategicky důležitý díky křížení dvou zásobovacích tras a řece Oskil, která tvoří přirozenou obrannou linii.

Podle ruské státní agentury TASS už ruské jednotky vstoupily na předměstí města, ukrajinská strana však tvrdí, že Kupjansk je stále pod její kontrolou.

Další horké bojiště se nachází kolem města Kurachove na jihu. To je ze tří stran obklíčeno a situace zde je podle Zelenského „nejtěžší na celé frontě“. Přestože ztráta Kurachova by pro Ukrajinu nebyla strategicky významná, Rusko vyvíjí tlak i na logistické centrum Pokrovsk vzdálené asi 40 km.

Pokrovsk byl na konci léta téměř na pokraji pádu, ale ukrajinské síly zatím dokázaly ruský postup zadržet. George Barros upozorňuje, že to dokládá nejen ruská selhání, ale i houževnatou ukrajinskou obranu.

Od začátku roku 2024 Rusko postoupilo na některých úsecích pouze o 30 až 40 kilometrů za cenu obrovských ztrát. Podle ISW přišlo o pět divizí mechanizované techniky, což zahrnuje stovky tanků a obrněných vozidel.

„Takové ztráty za tak malý posun jsou ve srovnání s ostatními velkými ofenzivami 21. století či druhé světové války mizivé,“ uvedl Barros.

Od počátku invaze má Ukrajina materiální i početní nevýhodu. Rusko disponuje větším množstvím zbraní, munice i lidských zdrojů.

Putinova strategie spočívá ve vyčerpání Ukrajiny a jejích západních spojenců, přestože Rusko čelí vážným problémům. Ruská ekonomika je pod tlakem obrovských výdajů na armádu – inflace stoupá a firmy se potýkají s nedostatkem pracovní síly. Centrální banka musela zvýšit úrokové sazby na 21 %, nejvyšší úroveň za poslední desetiletí.

Severokorejští vojáci mohou dočasně posílit ruské jednotky, ale materiální ztráty budou obtížnější nahradit.

Zda Ukrajina dokáže využít ruských problémů, bude záležet na pokračující podpoře Západu. Případné znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem by však mohlo představovat velkou nejistotu.

„Pokud Západ, včetně USA, bude Ukrajinu podporovat dalších 12 až 18 měsíců, může to vážně narušit ruské schopnosti pokračovat ve válce,“ řekl Barros.

Prezident Zelenskyj mezitím prohlásil, že válka skončí rychleji, pokud se Trump vrátí do úřadu. 

Související

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 6 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů

Severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil masovou produkci sebevražedných útočných dronů, informoval web DW s odkazem na severokorejská státní média. Diktátor konstatoval, že zavedení bezpilotních strojů ve světě si žádá urychlenou aktualizaci státní vojenské teorie. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy