Vatikán vydal normy, jak posuzovat nadpřirozené jevy

Vatikánské Dikasterium pro nauku víry vydalo nové normy pro posuzování údajných nadpřirozených jevů. Nový dokument vstoupí v platnost v neděli 19. května, informoval zpravodajský web Vatican News.

Agentura Reuters uvedla, že za údajné nadpřirozené jevy v katolické církvi se považují například sochy Matky Boží ronící slzy, krucifixy s kapkami krve či stigmata u oddaně věřících lidí – tedy podobné rány na rukou a nohou, jaké měl Ježíš po ukřižování.

V lokalitách spojených s těmito projevy se často budují svatyně a organizují poutě. Vatikán sice mnohé z těchto jevů nepotvrdil jako nadpřirozené, ale pro víru to nepředstavuje žádné vážné problémy.

Ačkoli se to ve zveřejněném dokumentu neuvádí, jedním z takových příkladů je svatyně Međugorje v Bosně, kde se Panna Maria údajně zjevuje od roku 1981.

V dokumentu, který nahradil pravidla z roku 1978, Dikasterium pro nauku víry zdůrazňuje, že tyto případy by se měly hodnotit velmi opatrně, protože mohou být podvodné a zneužité k finančnímu zisku nebo k vytváření osobních kultů.

Biskupové budou moci vydat několik různých rozhodnutí, včetně odmítnutí události jako nadpřirozené, nebo omezit uctívání kontroverzních nebo zjevně falešných jevů.

Novinkou je jednoznačnější účast Dikasteria pro nauku víry, které bude muset schválit konečné rozhodnutí biskupa v dané věci před jeho zveřejněním. Dikasterium bude mít také pravomoc kdykoli zasáhnout motu proprio (z vlastního podnětu).

Posuzovaný fenomén může být Vatikánem uznán jako nadpřirozený a oficiální – je to však velmi vzácné.

Dosud platný postup nevedl k žádnému veřejnému vyjádření Svatého stolce k nadpřirozeným jevům, což často způsobovalo u věřících zmatek a biskupové museli jednat bez jasného pokynu. Podle nových pravidel se budou verdikty o nadpřirozených jevech vynášet rychleji i s ohledem na lidovou zbožnost.

Biskupové budou nyní povinni hlásit Římu svůj názor na údajné nadpřirozené jevy ve své diecézi, přičemž budou mít k dispozici hodnotící tabulku, která jim umožní navrhnout šest možných závěrů pro údajné nadpřirozené jevy.

Agentura Reuters doplnila, že papež František je vůči mystickým jevům spíše skeptický. V rozhovoru pro italskou televizi RAI loni upozornil, že zjevení Panny Marie "nejsou vždy skutečná".
 
 

Související

Více souvisejících

Papež František Vatikán

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

Řecko spaluje extrémní počasí. Země zažívá největší vedra v historii

V důsledku extrémně vysokých teplot byla ve čtvrtek již druhý den po sobě zavřena nejnavštěvovanější turistická atrakce v Řecku, Akropole v Aténách. V zemi probíhá nejčasnější vlna veder v historii, jak uvádí tamní média. Zavřeny byly rovněž školy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy