Vyměnil Kim lidské životy za ropu? Expert vysvětlil, proč KLDR poslala vojáky na Ukrajinu

Rozhodnutí Severní Koreje vyslat vojáky na podporu Ruska v jeho válce na Ukrajině lze vysvětlit pragmatickými a geopolitickými faktory. Pchjongjang tímto krokem sleduje především získání tolik potřebných dodávek ropy a zemního plynu z Moskvy, čímž se snaží obejít přísné mezinárodní sankce, uvedl ve svém komentář pro server National Interest Ulv Hanssen, docent na Právnické fakultě Univerzity Soka a výzkumný pracovník Švédského institutu pro mezinárodní záležitosti.

Rozhodnutí severokorejského vůdce Kim Čong-una vstoupit do konfliktu, a to poprvé od korejské války před více než sedmdesáti lety, vzbudilo mnoho spekulací o jeho motivech.

Někteří analytici na Západě tvrdí, že hlavním důvodem je snaha o získání bojových zkušeností, které by mohly být využity proti Jižní Koreji. Tato teorie však naráží na praktické omezení – masivní ztráty vojáků v krvavém konfliktu na Ukrajině by mohly Severní Koreu spíše oslabit než posílit.

Navíc severokorejská strategie již dlouhodobě nestaví na konvenčním vojenském konfliktu, ale na odstrašování prostřednictvím jaderného arzenálu a balistických raket. Z tohoto pohledu není bojová zkušenost rozhodujícím faktorem.

Hlavním motivem Severní Koreje je zjevně snaha obejít sankce, které od roku 2017 drasticky omezily její přístup k fosilním palivům. Severní Korea trpí dlouhodobým nedostatkem energie, což je dědictví období po pádu Sovětského svazu, kdy ztráta levných dodávek ropy přispěla k ničivému hladomoru v 90. letech.

Rusko, jako druhý největší světový exportér ropy a zemního plynu, se pro Severní Koreu stalo ideálním partnerem. Sankce uvalené Západem na Rusko po invazi na Ukrajinu navíc přiměly Moskvu k hledání spojenců mimo západní sféru vlivu. Výsledkem je strategická dohoda mezi oběma zeměmi, která zahrnuje výměnu vojenské podpory za energetické suroviny.

Rozhodnutí Severní Koreje je také ovlivněno širší geopolitickou dynamikou. Vznikající koalice zemí, které usilují o snížení dominance Spojených států ve světovém řádu, zahrnuje například skupinu BRICS, jež se v roce 2024 rozšířila na deset členů. Tento blok podporuje depolarizaci a vytvoření alternativních obchodních mechanismů nezávislých na amerických sankcích.

Severní Korea, která se k této skupině hlásí, vidí v této situaci příležitost snížit svou závislost na dohodách se Spojenými státy. Do roku 2023 byl Pchjongjang opatrný v provokacích, aby nepřišel o možnost vyjednávání o sankcích. Dnes však díky posunu v geopolitice cítí větší volnost v provádění riskantních kroků, jako je zapojení do války na straně Ruska.

Rusko a Severní Korea mají dlouhou historii vzájemné spolupráce, sahající až do dob Sovětského svazu. Současné dění připomíná tuto éru, kdy Moskva poskytovala Pchjongjangu výhodné podmínky pro dodávky zboží a surovin. Dohoda mezi Kimem a Putinem z června 2024, označovaná jako Smlouva o komplexním strategickém partnerství, prohlubuje tuto spolupráci.

Pchjongjang poskytl Rusku klíčovou munici, kterou Moskva zoufale potřebuje pro svůj konflikt na Ukrajině, zatímco Moskva oplácí dodávkami ropy a plynu. I když zatím neexistuje důkaz o formální dohodě „vojáci za ropu“, logika transakční politiky naznačuje, že taková dohoda je vysoce pravděpodobná.

Zapojení Severní Koreje do války na Ukrajině signalizuje její odhodlání vyzkoušet nové přístupy k překonání mezinárodní izolace. Tento krok však zvyšuje riziko dalších provokací, například obnovení jaderných testů, což by mohlo destabilizovat nejen korejský poloostrov, ale i širší region.

Ve spojení s očekávaným nástupem nové americké administrativy, která může být méně předvídatelná, vzniká potenciál pro eskalaci napětí. Svět by se proto měl připravit na ještě agresivnější a méně předvídatelnou Severní Koreu. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Donald Trump

Trump nasadí proti Číně tým jestřábů. Jak zareaguje peking?

Druhé prezidentské období Donalda Trumpa začíná s týmem, který se zaměřuje na tvrdý postoj vůči Číně. Trumpovy nominace do klíčových funkcí, například do pozice ministra zahraničí či národní bezpečnosti, jsou plné takzvaných „jestřábů“, kteří považují Čínu za zásadní hrozbu a volají po intenzivním soupeření s ní na ekonomické, diplomatické i vojenské úrovni. Tento přístup slibuje další komplikace v již tak napjatých vztazích mezi Spojenými státy a Čínou.

Aktualizováno včera

včera

Aleppo se po útoku povstalců i ruských stíhaček mění ve válečnou zónu

Aleppo v plamenech. Syrští povstalci obsadili většinu města, útočí proti nim ruské stíhačky

Syrská válka zažila další zásadní zvrat, když povstalci převzali kontrolu nad většinou druhého největšího města Aleppa. Podle britské monitorovací skupiny Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) došlo k intenzivnímu střetu mezi povstalci a vládními silami, přičemž ruské letectvo zareagovalo nálety na vybrané oblasti města. Tyto letecké útoky představují první takovou akci od roku 2016.

včera

včera

včera

Protesty v Gruzii

Masové protesty v Gruzii: Policie nasadila slzný plyn a vodní děla

V gruzínském hlavním městě Tbilisi pokračovaly druhou noc masové protesty poté, co vláda oznámila pozastavení rozhovorů o vstupu země do Evropské unie. Na ulicích se shromáždily tisíce lidí, kteří skandovali hesla jako „zrádci“ a nesli fotografie novinářů, o nichž tvrdí, že byli během předchozích protestů zraněni policií, uvedl server BBC.

včera

včera

Aleppo

Syrské opoziční jednotky ovládly půlku Aleppa

Syrská opozice překvapivě vstoupila do Aleppa, druhého největšího města země, pouhé tři dny po zahájení nečekané ofenzivy. Překvapivý útok, zahájený ve středu, si podle Politica vyžádal již nejméně 277 mrtvých. Syrská vláda reagovala uzavřením letiště v Aleppu a všech příjezdových silnic. 

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Rozklad demokracie v Maďarsku: Jak Orbán inspiroval Trumpa?

Po prvním funkčním období Donalda Trumpa si mnoho lidí myslelo, že jeho politická kariéra skončí v propadlišti dějin. Avšak s jeho návratem na scénu se Spojené státy chystají čelit druhému prezidentství pravicového populisty, jehož cílem bude opětovně přetvořit americkou vládu ve prospěch vlastní moci, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

Syrští rebelové v Aleppu

Převrat v Sýrii? Rebelové obsazují Aleppo

Syrská opozice překvapivě vstoupila do Aleppa, druhého největšího města země, pouhé tři dny po zahájení nečekané ofenzivy. Jedná se o první případ od roku 2016, kdy opozice obsadila území tohoto města, které předtím plně ovládly vládní síly.

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj apeluje na NATO: Když nás přijmete, válka obratem skončí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil, že oblasti Ukrajiny, které jsou stále pod kontrolou Kyjeva, by měly být přijaty "pod deštník NATO" jako způsob, jak ukončit „horkou fázi“ války. V rozsáhlém rozhovoru pro Sky News Zelenskyj naznačil, že by přijal členství v NATO, ale pouze za podmínky, že by bylo nabídnuto celé Ukrajině v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic.

včera

29. listopadu 2024 23:33

29. listopadu 2024 21:56

29. listopadu 2024 21:02

Policie přivezla z ciziny další dva zločince. Jeden unikal čtvrtstoletí

Policie pokračuje s úspěšnými návraty uprchlíků před spravedlností do Česka. V úterý a ve středu se do Česka vrátili dva odsouzení podvodníci, z nichž jeden prchal celých 25 let. Již minulý víkend se policisté pochlubili, že se podíleli na dopadení či převozu několika mezinárodně hledaných zločinců. Byl mezi nimi i muž podezřelý ze znásilnění nezletilé osoby. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy