Vyšetřování odhalilo, jak mohlo dojít k atentátu na Trumpa

Vyšetřování americké Tajné služby (USSS), která zodpovídá za bezpečnost a ochranu současných i bývalých prezidentů, odhalilo komunikační pochybení a nedostatečnou obezřetnost před červencovým atentátem na Donalda Trumpa. 

Během předvolebního shromáždění ve městě Butler v Pensylvánii 13. července vystřelil na Trumpa 20letý Thomas Matthew Crooks, který se nacházel na nedaleké střeše. Exprezident utrpěl lehké zranění, když ho kulka zasáhla do ucha, avšak jeden účastník akce přišel o život. Útočníka tehdy usmrtil odstřelovač USSS.

Podrobný přezkum událostí z tohoto dne, který vedla USSS, „identifikoval nedostatky v předběžném plánování a jeho realizaci ze strany pracovníků tajné služby,“ uvedl úřadující ředitel USSS Ronald Rowe na tiskové konferenci, kde prezentoval závěry interního vyšetřování.

„Ačkoli někteří členové týmu byli velmi pečliví, došlo u jiných k lehkovážnosti, což vedlo k porušení bezpečnostních protokolů,“ zdůraznil Rowe a dodal, že někteří pracovníci USSS za to ponesou odpovědnost. Ve zprávě se uvádějí chyby na úrovni jak místních, tak federálních bezpečnostních složek.

Atentát na současného republikánského prezidentského kandidáta vyvolal rozsáhlou kritiku USSS a vedl k odstoupení její bývalé ředitelky Kimberly Cheatlové. Kritici se ptají, jak bylo možné, že se útočník dostal na střechu s přímým výhledem na místo, kde Trump vystupoval.

Podle agentury AP vyplývá z vyšetřování, že tajná služba již před střelbou věděla, že místo shromáždění představuje bezpečnostní riziko.

Další problémem bylo, že někteří místní policisté nevěděli o existenci dvou komunikačních center v areálu, a proto nevěděli, že USSS nezachytává jejich rádiové vysílání.

Zpráva rovněž zpochybňuje, proč na střeše, kam útočník vystoupil před střelbou, nebyly umístěny bezpečnostní složky, dodává AP.

„Je důležité, abychom se zodpovídali za selhání ze dne 13. července a využili získané zkušenosti, aby se podobná selhání neopakovala,“ uvedl Rowe v prohlášení.

Vyšetřování USSS je jedním z mnoha, která probíhají, včetně těch vedených americkým Kongresem nebo ministerstvem vnitřní bezpečnosti. 

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Švýcarsko, Katar nebo Kuba? Zemí schopných zprostředkovat mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem je dost

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov přiznal, že Rusko a Čína už vojensky spolupracují

Moskva a Peking nepotřebují vytvářet společnou vojenskou alianci, protože armády obou zemí již úspěšně spolupracují bez nutnosti spojovat se do nějaké organizace, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro arabský zpravodajský kanál Sky News Arabia. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Krajský úřad omezil vstup na Jesenicko. Tisíce neregistrovaných dobrovolníků mohou zablokovat cesty

Lidé se až na výjimky od pátečního poledne nedostanou na Jesenicko. Rozhodl o tom krajský úřad v Olomouci. Nekoordinovaný pohyb dobrovolníků podle něj může znamenat nebezpečí.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy