Praha - Máte nové zimní pneumatiky a zjistili jste, že se vám auto na rozbředlém sněhu nepříjemné smýká? Může se to stát. Jak správně vybrat pneumatiky na zimu a na co si dát při nákupu pozor, poradí Tomáš Svoboda z Auto ESA.
Není pneumatika jako pneumatika. To, že svému autu dopřejete to nejdražší zimní obutí na trhu, ještě zdaleka není zárukou toho, že vám vůz na nevhodném povrchu nebude klouzat. Právě naopak. Když si kupujete speciální pneumatiky, je třeba se informovat, jak se mění jejich jízdní vlastnosti v závislosti na povrchu. Je dost dobře možné, že arktické speciály, které jinak drží stopu i na čistém ledu, budou pro českou zimu s mokrými silnicemi a marastem rozbředlého sněhu zcela nevhodné.
„Při výběru zimního obutí pro naše zimy je důležité, aby si pneumatika zachovávala co nejlepší vlastnosti na všech druzích povrchu – od sucha přes mokro a rozbředlý sníh až po sníh a námrazu. Tyto vlastnosti se každým rokem s příchodem nových typů pneumatik mění, ale léty prověřenými značkami jsou Continental a Michelin. Přehled vlastností těch neprodávanějších značek pneumatik na různém povrchu najdete i s doporučením v každoročních testech, obvykle již v průběhu září na internetu," radí Tomáš Svoboda z Auto ESA.
A podle čeho vybírat? V první řadě podle velikosti. Především pokud máte starší ojetý automobil, je třeba zkontrolovat, zda máte správné obutí. Údaj o homologovaných pneumatikách je ve velkém techničáku. Najdete tam přesný rozměr pneumatiky, tedy výšku, šířku i průměr disku, které je nutné dodržet. Uvedená čísla by se měla shodovat s čísly na pneumatice.
Pozor, i u zimních pneumatik je nutné dodržet předepsaný rychlostní index, který je uveden ve velkém technickém průkazu za rozměrem pneumatiky.
Pokud máte vybraný rozměr, stojí za to zohlednit kvalitu obutí vůči stavu vašeho vozu. Pneumatiky se v zásadě dělí do tří základních tříd: ekonomická (Barum, Kumho, Hankook, Pneumant či Matador), střední (BF Goodrich, Fulda, Firestone, Yokohama) a nejvyšší (Michelin, Goodyear, Dunlop, Bridgestone, Continental, Pirelli). Pokud máte starší a méně výkonný vůz, budou vám v zásadě stačit pneumatiky ekonomické třídy. Střední třída by měla být prakticky pro každého, a kdo očekává maximální důraz na bezpečnost, kvalitu, komfort a životní prostředí, vybírá v té nejvyšší třídě.
S kvalitou vozu by měla souviset i volba dezénu pneumatik. Pro vozy nižší a střední třídy, kde se neočekává agresivní styl jízdy, postačí symetrická pneumatika, kdy je dezén po obou stranách pneumatiky stejný a je úplně v jakém směru obutí na auto namontujete.
Vozům střední třídy a vyšší kategorie je dobré dopřát asymetrické pneumatiky, kde se vnitřní a vnější strana dezénu liší kvůli dosažení lepších jízdních vlastností. Tyto pneumatiky se obvykle vyrábějí komfortním a sportovním provedení. Komfortní pneumatika je tišší a jízda plynulejší. Jízda na sportovním obutí je o trochu hlučnější, ale vůz lépe sedí v zatáčkách při agresivnější jízdě.
Pokud jste vyznavačem rychlé, sportovnější jízdy, určitě sáhněte po směrovém dezénu. Ta je obvykle určena pro střední a vyšší kategorie vozů a prodává se většinou ve sportovním provedení. Tyto pneumatiky mají šipku umístěnou na boku, která označuje směr otáčení na vozidle.
Na kolech vašeho automobilu by zimní pneumatiky měly zůstat přibližně do března. Pokud se venkovní teplota pohybuje pod +7°C, pak je zimní pneumatika vždy na místě. Zimní pneumatiky se totiž na rozdíl od letních vyrábějí ze speciálních gumových směsí, které při nízkých teplotách nemrznou. „Zimní pneumatika tak i v mrazivém počasí zůstává pružná, elastická a přilnavá, zatímco letní tvrdne a nebezpečí nehody se tak zvyšuje až šestinásobně," varuje Tomáš Svoboda z Auto ESA. To letní pneumatika v mrazu i za úplného sucha ztvrdne, ztratí své přilnavé vlastnosti a hrozí smyk!
Když zimní pneumatiku necháte na voze déle, nic se nestane. Provoz auta bude jen o něco hlučnější a vyšší tření poznáte i na mírně zvýšené spotřebě.
Mimochodem – vyšší hlučnost pneumatik může znamenat zhoršení kvality, ať už opotřebením nebo dlouhým skladováním. Zimní pneumatiky by měly mít vzorek hluboký nejméně 4 mm, u letních je to 2 mm (u širokých plášťů 3 mm).
Související
Tragédie v Číně. Muž v autě zabil desítky lidí, Si slibuje přísný trest
Evropa se musí přizpůsobit zákazu. Jde o auta se spalovacími motory
auto , Zima , pneumatiky
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák