Evropa se musí přizpůsobit zákazu. Jde o auta se spalovacími motory

Evropská unie nařídila do roku 2035 zákaz výroby nových automobilů s pohonem na fosilní paliva. To by mohlo být považováno za komplikaci pro evropský automobilový průmysl, který se tomuto rozhodnutí musí přizpůsobit. 

V Číně se ale už adaptovali – začali vyrábět elektromobily, které exportují do Evropy. V Číně mají také štědré dotace, kterými mohou výrobu financovat. A díky tomu mohou být čínské elektromobily levné. Což je problém pro automobilový trh – čínská konkurence může být až příliš silná. 

Proto na ni EU uvalila cla – a to až ve výši 37,6%, tudíž vzroste cena čínských elektromobilů. Tato cla byla zavedena již v červenci letošního roku jako prozatímní. Už od začátku byl proti nim například Volkswagen. V říjnu se o clech hlasovalo znovu. A Německo, ačkoliv by se mohlo zdát, že německý automobilový průmysl cla na čínské elektromobily potěší, bylo proti. 

V roce 2021 začal evropský parlament projednávat zákaz výroby benzínových a naftových automobilů. Tento zákaz neznamená konec jejich používání, pouze konec výroby nových modelů. Také vyšla v platnost nová norma Euro 7, zpřísňující pravidla výroby. 

Obojímu se nyní musí evropské automobilky přizpůsobit, což bude vyžadovat nové investice. „Shodli jsme se na jednoznačném odporu a kritice stávající předlohy normy Euro 7. Je nerealistická a není akceptovatelná, jak pro Českou republiku, tak ani pro Německo,“ řekl český ministr dopravy Martin Kupka po jednání se svým německým protějškem webu ČT24. Šéfové několika automobilových společností, včetně BMW, Ford a Nissan, v pátek napsali kancléřce Rachel Reevesové, že průmysl pravděpodobně tyto cíle nesplní. 

V Číně evropské normy neplatí, není tedy nutné přizpůsobovat svou výrobu, tudíž do ní nemusí vkládat další investice.  Navíc vyrábějí elektroauta, na což již investice potřebují. A dostávají je (mimo jiné) od vlády. Jsou tedy o krok napřed. 

Problém pro evropský trh je, že čínské elektromobily jsou levné, evropské ne. Proto na ně EU uvalila cla (aby vzrostla jejich cena). Mnozí by řekli, že evropské automobilky z tohoto kroku budou mít radost, opak je ovšem pravdou.

Cla se nelíbí Číně – a čínský trh je opravdu velký. Trh, kde nebude platit zákaz výroby aut se spalovacími motory, a hlavně trh, kam již nyní ve velkém exportují (nejen) evropské automobilky. Německo tedy oroduje za zrušení cel v zájmu toho, aby si nepokazilo obchodní vztahy s Čínou, kam nyní putuje třetina německé automobilové produkce. Německo se ze strany Číny obává odvetných opatření.

Tento pátek se o clech hlasovalo znovu a Německo bylo opět proti. Hlavním argumentem je, že cla nezvýší konkurenceschopnost německého automobilového průmyslu. Cla se ovšem prosadit podařilo a v příštích letech se zvýší až na 45%. Zároveň je evropský trh pro Čínu největším zámořským trhem, co se týče elektromobilů. 

Nejvyšší německá průmyslová asociace BDI vyzvala Evropskou unii a Čínu, aby pokračovaly v obchodních jednáních o clech, aby se předešlo „eskalujícímu obchodnímu konfliktu“.

Výše cel se odvíjí od odhadu, v jaké výši dostaly firmy dotace na výrobu od státu (které jsou v EU zakázané). Čínské ministerstvo obchodu označilo rozhodnutí zavést cla za „nespravedlivé“ a „nerozumné“, ale dodalo, že problém lze vyřešit vyjednáváním. 

Obavy z odvetných opatření z čínské strany se šíří již i mimo oblast auto-moto průmyslu. Obchodní orgán francouzského koňakového průmyslu podle serveru Barrons uvedl, že: „Nechápeme, proč je náš sektor obětován tímto způsobem“. 

Čísla ukazují, že zájem o elektromobily klesá. V srpnu letošního roku registrace elektromobilů klesly o 43,9 % oproti roku minulému. Průmysl varoval, že řidiči potřebují lepší pobídky k nákupu elektrických vozidel, aby pomohli výrobcům před plánovaným zákazem prodeje nových benzinových a naftových.

Související

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA Komentář

Úpadek amerického vlivu. Je ohrožena pozice nejmocnější země světa?

Americká pozice světové velmoci se otřásá v základech. Zatímco Čína rychle roste a vojensky dominuje v Jihočínském moři, USA ztrácejí vliv v různých koutech světa, od Blízkého východu až po Latinskou Ameriku. Výsledkem je narůstající geopolitická izolace a úpadek hegemonie.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) auto automobilový průmysl Čína elektromobily

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 47 minutami

Írán, ilustrační foto

Írán slibuje Izraeli rozhodnou a politováníhodnou reakci

Teherán je připraven na „rozhodnou a politováníhodnou“ reakci, pokud by Izrael podnikl útok proti Íránu. V telefonickém rozhovoru s generálním tajemníkem OSN Antoniem Guterresem to dnes uvedl íránský ministr zahraničí Abbás Arákčí.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Úder na Petrohrad? NATO je na útok Ruska připraveno, použije masivní odvetné údery

Polský náčelník generálního štábu Raimund Andrzejczak varuje, že případný ruský útok na Polsko či pobaltské státy by vedl k okamžité reakci NATO, včetně možného úderu na Petrohrad. V rámci obrany východního křídla NATO jsou připravena bojová uskupení, systémy protivzdušné obrany a letectvo včetně špičkových strojů, jako F-35 a Eurofighter. Schopnosti NATO zahrnují údery hluboko na ruské území pomocí střel, jako jsou Tomahawk nebo SCALP-EG.

před 1 hodinou

Joe Biden

Ukrajina kvůli vstupu do NATO tlačí na Bidena

Ukrajina by ráda obdržela formální pozvánku ke vstupu do Severoatlantické aliance (NATO) ještě před tím, než americký prezident Joe Biden opustí Bílý dům. Podle ukrajinské velvyslankyně při NATO Natalije Galibarenkové by tím Biden vytvořil trvalý odkaz, který by zdůrazňoval podporu Ukrajiny v jejím boji proti ruské agresi. Tuto informaci zveřejnila agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Robert Fico

Atentát na Fica stál několik lidí místo, přiznal slovenský ministr

Květnový atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) odnesli i někteří policisté. Odvoláni byli dva ředitelé úseků z Úřadu pro ochranu ústavních činitelů a diplomatických misí, krajský zástupce policie v Trenčíně a okresní ředitel policie v Handlové. V úterý to uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Informovala o tom agentura TASR. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Írán

Blízký východ na pokraji války: Írán může brzy vyvinout jadernou zbraň, varuje analytička

Region Blízkého východu balancuje na hraně totální války, přičemž klíčovou roli hraje napětí mezi Íránem a Izraelem. Nedávné íránské raketové útoky vyvolaly nasazení amerických protivzdušných systémů v Izraeli. Někdejší bezpečnostní analytička NATO Eliška Filová pro EuroZprávy.cz varovala před dlouhodobým nebezpečím eskalace konfliktu. Podle ní Írán má možnost v blízké budoucnosti vyvinout jadernou zbraň.

včera

včera

včera

Kyjev

Tisíce bomb po celé Ukrajině? Policie zjistila, kdo za tím stojí

V pondělí ukrajinská policie prověřovala více než 2000 hlášení o nastražení bomb, které se převážně týkaly administrativních budov v různých městech po celé zemi. Podle tiskové služby ukrajinské policie pocházela většina výhrůžných e-mailů z ruských IP adres, což naznačuje možnou účast ruských tajných služeb.

včera

včera

včera

včera

Petr Fiala

Revoluce ve školství: V Česku vzniknou středoškolská lycea

Česká vláda oznámila vznik nového středoškolského oboru nazvaného všeobecné lyceum, který bude spuštěn od příštího roku. Tento krok je součástí snahy modernizovat český vzdělávací systém a přizpůsobit ho potřebám společnosti ve 21. století. Novinku v úterý představil premiér Petr Fiala společně s ministrem školství Mikulášem Bekem.

včera

včera

včera

Krevní msta i v 21. století stále funguje. Slova o ní by neměla překvapit

Koncept krevní msty se v moderní společnosti jeví jako něco nepředstavitelného. Když o něm promluvil Ramzan Kadyrov a slíbil, že bude vykonána na ruských zákonodárcích, bylo to možná překvapivé. Existují ale regiony, kde krevní msta stále funguje jako jakási náhrada moderního práva – a oblast Kavkazu je jednou z nich.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy