Lyžařské areály praskají ve švech. Podmínky jsou výborné, někde už ale sníh taje

Podmínky v lyžařských areálech v Česku zůstávají výborné. Sněhu je stále dost a protažené jsou i běžkařské stopy, i když v některých lokalitách sníh v teplém počasí začíná tát. Skiareály jsou většinou v plném provozu a vleky jezdí i v níže položených místech. K návštěvnosti středisek přispívají nynější jarní prázdniny. O víkendu má podle meteorologů sice pršet, na horách ale má sněžit a v neděli se má ochladit.

Třeba v Krkonoších byly dnes vlivem inverze podmínky takřka idylické, na horách slunce, zatímco dole mlha. Tamní střediska jsou díky prázdninám obsazená i ve všední dny. Na sjezdovkách je až metr sněhu. V lavinových katastrech dál platí mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou však převážně bezpečné. Robert Dlouhý z krkonošské horské služby uvedl, že na jižních a slunných svazích se mohou vyskytnout laviny z mokrého sněhu a na severních a stinných svazích laviny z nestabilních vrstev starého sněhu nebo v kombinaci starého sněhu, sněhových desek a mokrého sněhu.

Zájem o lyžování a výborné podmínky avizují také provozovatelé jizersko- a orlickohorských skiareálů. Platí to třeba pro skiareál Černá Říčka v Desné s 2,5 kilometru sjezdových tratí. "Vše máme v provozu. Je to bez front nebo maximálně s čekáním do pěti minut. Podmínky jsou výborné, je to zmrzlé a krásné počasí, svítí slunce," uvedl za středisko Martin Lauer. Na Bukové hoře se v neděli pojede tradiční lyžařský závod mládeže Pohár Orlických hor.

Lyžovat se dá v omezeném rozsahu i v níže položených místech. Vleky jezdí v Hlinsku a Hluboké na Chrudimsku, u Poličky na Svitavsku nebo v Českých Petrovicích a Dlouhoňovicích na Orlickoústecku. Uzavřená je sjezdovka v Trhové Kamenici na Chrudimsku a areál Peklák u České Třebové.

Většina středisek je otevřená také v Krušných horách, lyžuje se na Klínovci, Plešivci, Bublavě nebo v Potůčkách. Údržba běžeckých tratí už ale eviduje úbytek sněhu a horší podmínky. Kvůli oblevě zrušili pořadatelé víkendový Karlův běh na Božím Daru. Některé trasy jsou však stále sjízdné. Rolby naposledy upravily stopu od Bublavy přes Jelení, Vysokou Pec nebo Pernink až po Boží Dar.

Na Šumavě zatím leží dostatek sněhu a běžkaři tam mohou využít desítky kilometrů upravených tras. Milovníci sjezdového lyžování mohou bez obav na Lipno, do Frymburku nad Vltavou, kde jsou v provozu všechny vleky i sjezdovky. Lyžuje se také v Železné Rudě, Nýrsku nebo Kašperských Horách. Mimo provoz je naopak sjezdovka v šumavských Hartmanicích nebo v Českém lese v Sádku na Domažlicku a v Přimdě na Tachovsku.

Na Vysočině je otevřených osm sjezdovek a podle správců mají dost sněhu i do dalšího týdne, kdy budou v tamních školách jarní prázdniny. Pro lezce v ledu je pořád otevřený umělý ledopád na skále ve Víru. Provoz v polovině tohoto týdne přerušil vlek ve Svratce na Žďársku, přírodní sníh odtává. Stopy pro běžkaře jsou zatím v okolí Nového Města na Moravě. Web Lyžařské Novoměstsko ale upozorňuje na to, že jsou zmrzlé, sjezdy z kopců tak mohou být rychlé a nebezpečné. Sportovní tratě Vysočina Areny budou pro veřejnost koncem týdne uzavřené, rekreační lyžaři se na ně dostanou až v neděli odpoledne.

Počasí nadále přeje lyžování také v Jeseníkách. "V Jeseníkách jsou všechny lyžařské areály stále v provozu, ať už jsou to Kouty, Červenohorské sedlo, Ovčárna, Karlov, Kopřivná, Ramzová či Dolní Morava. V provozu je i Paprsek včetně běžkařských tratí. Ve vyšších polohách se mohou vydat lidé na běžkách na tratě mezi Ramzovou, Šerákem, přes Červenohorské sedlo až na Ovčárnu. V provozu jsou i běžkařské tratě na Skřítku," uvedl dispečer jesenické horské služby Ondřej Škovránek.

Protažené běžkařské stopy zájemci najdou i v Beskydech či Vsetínských vrších. Na běžkách si lze vyjet například do okolí Velkých Karlovic a Horní Bečvy nebo hotelu Vsacký Cáb, dále na hřeben Javorníků a tradičně též na Pustevny. Stopy jsou i na Bílé, kde jsou dobré podmínky i pro sjezdové lyžování stejně jako ve skiareálu Opálená ve Pstruží nebo v Karolince.

Související

Lyžařská sezona

Lyžařská sezóna končí. Většina středisek zavřela dříve, než plánovala

Většina lyžařských středisek ukončila zimní sezonu dříve, než plánovala. O víkendu se kvůli teplému počasí uzavřely menší sjezdovky. V provozu zůstávají jen největší výše položené skiareály, které s nadějemi vyhlíží nadcházející ochlazení. Meteorologové předpovídají na pondělí další sněžení. Nová sněhová nadílka by měla spadnout hlavně na severu Čech.
Lyžařská sezona

Lyžařská sezona se blíží k závěru, o víkendu zavřou další skiareály

Lyžařská sezona se blíží k závěru. V Plzeňském či Zlínském kraji už se lyžuje vždy jen v jediném areálu. Další střediska plánují ukončení provozu od příštího týdne, některá z nich proto na víkend připravila rozlučkový program, vyplývá ze zjištění krajských zpravodajů ČTK. Lyžování nepřeje teplé počasí posledních dní, nadějí pro vlekaře je meteorology předpovídané ochlazení od víkendu.

Více souvisejících

Lyžování lyžařské areály

Aktuálně se děje

před 4 minutami

rostliny, ilustrační fotografie

Vystresované rostliny vydávají zvuky, zjistili vědci

Izraelští vědci zjistili, že rostliny vydávají zvuky, a to zejména ve stresujících situacích, například kvůli nedostatku vláhy. Různé druhy přitom mluví jiným "jazykem", lidský sluch ale tuto řeč nezachytí. 

před 18 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

Donald Trump junior

Donald Trump mladší považuje obvinění svého otce za "komunistická"

Děti bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa označily obvinění svého otce za politicky motivované. Donald Trump mladší ve svém pořadu "Triggered" prohlásil, že rozhodnutí manhattanské poroty je "komunistické" a "červenali by se z něj i Mao, Stalin a Pol Pot". Kroky newyorské okresní prokuratury Trump ml. podle stanice Sky News srovnal s konáním známých diktátorů světové historie asi deset minut poté, co se o obvinění dozvěděl v médiích.

Aktualizováno včera

Sídlo Mezinárodního měnového fondu

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu, dostane 15,6 miliardy dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů (zhruba 337 miliard Kč). MMF to oznámil v tiskové zprávě. Program je podle fondu součástí širšího balíku mezinárodní podpory v hodnotě 115 miliard dolarů, který má Ukrajině čelící ruské invazi pomoci pokrýt naléhavé finanční potřeby.

Aktualizováno včera

Tenis, ilustrační fotografie

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon

Ruští a běloruští tenisté budou moci jako neutrální a za splnění daných podmínek startovat letos ve Wimbledonu, oznámili dnes zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC). Loni kvůli invazi na Ukrajinu hráči z obou zemí na travnatý grandslam nesměli. Slavný turnaj začne 3. července.

včera

Aktualizováno včera

umělá inteligence (AI), Photo by Emiliano Vittoriosi

Itálie nařídila provozovateli umělé inteligenci ChatGPT znemožnit v zemi přístup ke službě

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

včera

policie

Policie prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření prezidentské kancelář

Policie na základě vlastních zjištění i prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření Kanceláře prezidenta republiky (KPR) a Lesní správy Lány v době mandátu prezidenta Miloše Zemana, uvedl dnes Deník N. Podle serveru se zajímají například o případ, kdy bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář lovil zvěř v Lánské oboře.

včera

Aktualizováno včera

včera

Senát ČR

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji s diskriminací

Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v boji proti diskriminaci, neboť jejich dodržování nebude moci vynutit. Horní komora o tom dnes rozhodla po obsáhlé debatě těsnou většinou, která se ve shodě s vládou přiklonila ke stanovisku senátního evropského výboru k návrhům Evropské komise.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí o obvinění proti Trumpovi

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí poroty o obvinění proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Prezident Joe Biden se o něm prý dozvěděl z médií. Trumpův osobní právník Joe Tacopina mezitím v rozhovoru agentuře Reuters řekl, že Trump při zatčení příští týden nebude spoután. Trumpovi obhájci se na tom podle Tacopiny dohodli s manhattanskou prokuraturou, která se Trumpovým případem zabývá.

Aktualizováno včera

Česká pošta

Česká pošta zruší 300 poboček. Starostové, primátoři a hejtmani si stěžují

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v Česku k polovině letošního roku kritizují představitelé obcí či krajů. Podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla je to nutné projednat se starosty. Nejvíce pošt se zavře v Moravskoslezském kraji, celkem 48. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvoleni za ANO) žádají ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o přehodnocení plánu. 

včera

včera

Globus

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu, opakovaně prodával špatnou naftu

Obchodní řetězec Globus dostal od České obchodní inspekce (ČOI) dvoumilionovou pokutu za to, že na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Na rozhodnutí ČOI upozornil web Kverulant, který také rozhodnutí zveřejnil. Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček ČTK řekl, že potíže s palivem řetězec už odstranil. 

včera

Macura si nedovede na úrovní rady představit koaliční spolupráci s ANO

Primátor Ostravy Tomáš Macura si nedovede na úrovní městské rady představit koaliční spolupráci s hnutím ANO, které před časem opustil. Následně ho vyloučil zastupitelský klub. Po Macurově vyloučení se klub rozštěpil. Včetně primátora přišel o sedm členů a koalice složená z ANO, Spolu a Pirátů o většinu v zastupitelstvu. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy