Téměř polovina občanů věřila vymyšleným politickým útokům před volbami

Podle průzkumu, který zorganizovali ústav STEM a Prague Security Studies Institute, věří 46 % občanů alespoň některému z vymyšlených politických útoků, které se před volbami do poslanecké sněmovny objevily na takzvaných konspiračních serverech.

Volby, ilustrační fotografie.

Největší zápis do podvědomí občanů se podařil v případě nepravdivých informací ohledně Pirátské strany ve spojení s tématem migrace.

O některých těchto nepravdách má přitom veřejnost stejné povědomí jako u vybraných titulků skutečného zpravodajství a považují je za stejně důvěryhodné. Testovaná tvrzení přitom vycházela z předvolebního monitoringu PSSI. Záměrem bylo pokrýt nejčastěji se vyskytující nepravdivé zprávy mířící jak na koaliční, tak i opoziční strany.

Průzkum se konal ve dvou vlnách v období září a října roku 2021 formou osobního dotazování.

Největší část účastníků výzkumu zaznamenala tvrzení, že Pirátská strana má v úmyslu nabízet volné byty utečencům z Afriky a muslimských zemí a nabízet jim i další výhody.

Tato teorie je založená na smyšleném citátu Olgy Richterové, která se proti němu bránila podáním trestního oznámení. 29 % účastníků průzkumu uvedlo, že této fámě rozhodně nebo spíše věří, jednalo se přitom především o voliče SPD, ANO a ČSSD.

O něco menšího zásahu se podařilo dosáhnout lživé informaci, že kauza Pandora Papers byla ve skutečnosti konspirací proti tehdejšímu premiérovi.

V rámci výzkumu se přitom neprokázalo, že by se riziko nepravdivých útoků týkalo určitých věkových nebo socioekonomických skupin. Důvěra v nepravdivé zprávy naopak nejvíce souvisela s obecným pocitem zklamání ohledně toho, jak demokracie funguje a s pocitem nedostatečného respektu ze strany společnosti.

Potvrdilo se přitom, že nepravdivé útoky jsou silnou konkurencí skutečných zpráv v rámci předvolebního souboje. Nejlépe přitom fungují fámy, které dobře zapadají do systematických stereotypů ohledně jednotlivých stran.

Nejčastěji nepravdivým zprávám věřili voliči anti-systémových stran jako je SPD, zasáhly ale také voliče KDU-ČSL nebo koalice Pirátů a STAN. Konkrétním nepravdivým výrokům pak nejvíce důvěřovali lidé z opačného politického tábora, nepravdy měly ale mnohdy vliv i na voliče, které daná strana zklamala.

Zásadním rizikem je přitom všeobecná nedůvěra. Krátkodobý efekt nepravdivých útoků je odhadován na nízké jednotky procent, problematický je ale především dlouhodobý dopad, protože lidé se v informacích často ztrácejí a rozhodnou se tak raději nedůvěřovat nikomu a ničemu.

Téměř 3 z deseti občanů nedůvěřují žádným nebo skoro žádným zprávám z běžných médií. 30-40 % občanů přitom přiznává, že neví, nebo se neumí rozhodnout, jestli jsou vybrané útoky pravdivé.

Výzkum se zároveň zaměřoval na to, jaké je povědomí občanů ohledně toho, jak se nepravdivým útokům bránit. Pouze 23 % lidí přitom uvedlo, že se setkalo se článkem, který upozorňoval na to, jak podvržené zprávy rozpoznat. Jen 9 % občanů pak uvedlo, že navštívili stránku, která fámy analyzuje a vyvrací.

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

ON-LINE 83. den války: Ruské okupační jednotky pokračují v útocích na…

17.05.2022 12:55 Ruský agresor pokračuje v útocích v operační zóně na východě Ukrajiny, zejména v oblasti Doněcku. V…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

U Kyjeva našli v hromadném hrobě tělo českého občana

17.05.2022 08:55 Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který…

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

16.05.2022 21:57 Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

Sdružení CZ.NIC může na konci května přestat blokovat osm dezinformačních…

12.05.2022 15:36 Internetové sdružení CZ.NIC by mohlo na konci května přestat blokovat osm dezinformačních webů,…

Fake news, o kterých se tolik nemluví. Dezinformace mohou škodit i v…

01.05.2022 21:05 Aktualizováno Možná jste to nevěděli, nebo si to nechtěli připustit, ale problematika „falešných zpráv“, tedy…

Fake news o masakru v Buči se na facebooku sdílely častěji než fakta

21.04.2022 10:53 Příspěvky zpochybňující zločiny spáchané ruskou armádou v ukrajinském městě Buča se na facebooku…

Související:

Právě se děje

reklama