Na vrtulnících z USA vydělají české podniky. Je třeba snížit závislost na Rusku, říká Metnar

Do dodávky amerických vrtulníků pro českou armádu by se měly za český obranný průmysl zapojit především státní podniky LOM Praha a Vojenský technický ústav (VTÚ). Firma Bell, od níž český stát 12 helikoptér koupí za 14,5 miliardy korun (17,6 miliardy s DPH), dodá stroje vojákům v roce 2023. Na jednání sněmovního výboru pro obranu to dnes řekli zástupci ministerstva obrany a armády.

O nákupu systému H1 od společnosti Bell, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že současné české vrtulníkové letectvo má při plnění bojových úkolů omezenou schopnost přímé palebné podpory pozemních sil, což by měly nové stroje změnit. Zároveň si od akvizice vedení ministerstva slibuje, že se sníží závislost české armády na Rusku. "Další provozování ruské techniky je neekonomické a je v rozporu s plánem rozvoje Armády České republiky," podotkl Metnar.

Vrtulníky ministerstvo koupí přímo od americké vlády, podle náměstka pro vyzbrojování a akvizice Filipa Říhy za finančně stejných podmínek jako americká armáda. Zakázku již projednalo kolegium ministra obrany, další kolegium se jí bude zabývat v listopadu. Podpis smlouvy Říha předpokládá do konce roku. Všech 12 strojů se Bell zavázal dodat v roce 2023. Plné operační schopnosti vrtulníky získají nejpozději do roku 2026.

Kritici zakázky poukazují na to, že italská firma Leonardo nabízela 12 svých strojů za výrazně nižší částku. Říha poukázal například na to, že armáda požadovala v boji prověřené vojenské vrtulníky, což Leonardo na rozdíl od amerických helikoptér nesplňuje. Italská společnost podle něj také nebyla schopna splnit požadavky na výzbroj. Podotkl, že zbraňové systémy dodnes nemá certifikované. Náčelník generálního štábu Aleš Opata poukázal i na to, že Leonardo nabídl stroj, který nebyl vyvinut jako vojenský vrtulník. "Militarizovaný civilní vrtulník má nesrovnatelné parametry," poznamenal.

Obrana avizuje, že do nákupu bude výrazně zapojen český průmysl. O přesném rozsahu se podle vedení ministerstva jedná. Metnar řekl, že státní podnik LOM Praha se bude starat o údržbu, servisní práce vyšší úrovně, modernizaci či opravy po bojovém poškození. Další státní podnik Vojenský technický ústav (VTÚ) bude mít na starosti integraci operačních plánovacích systémů vrtulníku se stávajícím systémem velení a řízení vzdušných sil nebo ochranu utajovaných informací. Podle Říhy americká strana poslala velmi podrobný návrh zapojení českého průmyslu, který má asi 60 stran. Kromě primární role LOM Praha a VTÚ podle něj bude "výrazný prostor" i pro další české firmy.

Na výboru poslanci a vedení obrany a armády mluvili i o dalších zakázkách. V případě nákupu mobilních radiolokátorů MADR chce ministerstvo uzavřít smlouvu s izraelskou vládou do konce roku. Původně úřad plánoval dohodu podepsat v létě. Podle ministra kontrakt prodloužilo vypracování odborného posudku. Metnar odmítl, že by Izraelci chtěli změnit třicetiprocentní zapojení domácího průmyslu v této zakázce za asi 3,5 miliardy korun. "Z izraelské strany se nic nemění, chce dodržet k čemu se zavázala," řekl. Podle médií je ohrožena plánovaná spolupráce izraelského výrobce Elta s českou firmou Retia.

V případě nákupu pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) za více než 50 miliard korun ministerstvo obrany v současné době počítá s uzavřením zakázky v březnu či dubnu příštího roku, řekl Říha. Původně chtěl úřad vybrat vítěze a podepsat s ním smlouvu do konce roku.

Související

Více souvisejících

Armáda České Republiky LOM Praha Vojenský technický ústav (VTÚ) ministerstvo obrany Lubomír Metnar vrtulník AH-1Z Viper

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 14 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 44 minutami

před 44 minutami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 8 hodinami

včera

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy