Policie: Kontroly na hranicích ČR by mohly být prodlouženy o 20 dnů

Policie předpokládá, že znovuzavedení kontrol na rakouských a německých hranicích bude prodlouženo až o 20 dnů. Na tiskové konferenci to dnes řekl náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Opatření mělo původně platit od půlnoci z pátku na sobotu do středy. Vláda později oznámila, že od noci z neděle na pondělí zakazuje občanům ČR vycestovat do zahraničí a cizincům vstup na území Česka.

Ministerstvo vnitra

Policie podle mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka nové nařízení vyhodnocuje. Na pomoc policii s kontrolami by měla přijít i armáda. Příslušné nařízení vláda podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) projedná v pondělí. Připraveno bude 2100 vojáků.

Na německých a rakouských hranicích bude podle informací z dopoledne nasazeno zhruba tisíc policistů. Celní správa na dotaz ČTK uvedla, že do směnného provozu na hranice poskytne 432 lidí. "Posílit Policii ČR při opatřeních na hranicích bude na základě proběhlých jednání připraveno až 2100 příslušníků Armády ČR," uvedl Metnar. Konkrétní počty se podle něj budou upřesňovat podle požadavků. Vyslání vojáků by měla vláda schvalovat v pondělí.

"Kdykoli ministr vnitra rozhodne podle zákona na ochranu hranic o znovuzavedení kontrol, tak se předpokládá, že v horizontu pěti dnů se bude tímto opatřením zabývat vláda a vláda rozhodne, zda prodlouží znovuzavedení či neprodlouží. My předpokládáme, že znovuzavedení kontrol na státních hranicích bude prodlouženo až o 20 dnů a že budou povoláni příslušníci armády a celní správy," řekl Vondrášek. Vondrášek doplnil, že znovuzavedení kontrol na státních hranicích cvičí policie pravidelně už od roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize.

Podle policie je nyní v dalších evropských zemích asi 300.000 českých občanů. Po vyhlášení nouzového stavu se podle policejního prezidenta Jana Švejdara začaly tvořit na kontrolních stanovištích na hranicích kolony. "Což znamenalo jediné, že naši lidé se vraceli zpět. Jsem přesvědčen o tom, že všichni pochopí závažnost situace a přestanou jezdit a až dojde k uzavření hranic, bude provoz naprosto minimální," řekl Švejdar.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ze zákazu stanoví výjimky, týkat se budou například přeshraničního styku, tedy lidí, kteří dojíždějí za prací do 50 kilometrů od českých hranic. Výjimky se budou také vztahovat na řidiče nákladní dopravy, řidiče autobusů, piloty dopravních letadel, vlakové čety, lodní kapitány nebo příslušníky záchranných služeb. Na lidi, kterých se týkají výjimky, se nevztahuje nařízení o karanténě.

Na hranicích byly v pondělí zavedeny také namátkové kontroly s cílem snížit riziko šíření nákazy koronavirem. Policisté dosud poslali do karantény 17 lidí a zkontrolovali přes 134.000 aut. Pomáhají jim hasiči i vojáci. Armáda dnes v tiskové zprávě uvedla, že dnes odpoledne vystřídala 30 svých vojáků, kteří jsou na hranicích na deseti kontrolních místech nasazeni.

Nouzový stav by měl podle nařízení platit 30 dnů. Česko má aktuálně 141 lidí s nákazou, další stovky zůstávají v karanténě. Švejdar dnes uvedl, že policistů je nyní v preventivní karanténě 198, žádný z nich neměl test na koronavirus pozitivní.

Podle náměstka policejního prezidenta pro ekonomiku Michala Keřky zajistila policie pro své příslušníky i občanské zaměstnance několik desítek tisíc respirátorů. "V současné době zajišťujeme další nákupy v objemu několika desítek tisíc kusů," řekl Keřka. Policie podle něj má také desítky tisíc litrů dezinfekčních prostředků.

Policisté také ve spolupráci s hygienickými stanicemi a Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) kontrolují dodržování karantény. V případě, kdy by porušení policisté zjistili, případ zadokumentují a postoupí ho správnímu orgánu, doplnil Švejdar.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

V Ostravě skončily Dny NATO, dorazily desítky tisíc lidí

19.09.2021 22:00 Aktualizováno Dohromady zhruba 60.000 návštěvníků navštívilo během víkendu Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil…

V české armádě je proti koronaviru naočkovaných už více než 85 procent…

19.09.2021 14:48 V české armádě je proti nemoci covid-19 očkováno už více než 85 procent vojáků. Nakažení nebo v…

Na letišti v Mošnově začaly dvoudenní Dny NATO, dorazily tisíce lidí

18.09.2021 16:46 Aktualizováno Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Armáda dostane děla z Francie, stát budou přes osm miliard korun

13.09.2021 17:20 Aktualizováno Nová děla pro českou armádu koupí ministerstvo obrany od francouzské firmy Nexter Systems za 8,52…

Voják popsal dramatickou evakuaci z Afghánistánu

10.09.2021 15:26 Při dramatických chvílích vyjednávání s Tálibánem člen jednotky Vojenské policie Kamba strach neměl…

Vojáci, kteří pomohli při evakuaci z Afghánistánu, dostali vyznamenání

10.09.2021 13:43 Vojáci, kteří se v srpnu podíleli na evakuaci Čechů a afghánských spolupracovníků z Kábulu, dnes…

Česká armáda většinu svého vybavení z Afghánistánu odvezla

09.09.2021 15:21 Armáda z Afghánistánu odvezla většinu svého vybavení, které v zemi využívala. Na stažení se…

Čeští vojáci se do Afghánistánu v krátké době nevrátí, řekl Metnar

03.09.2021 12:36 Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se nedomnívá, že by se vojáci do Afghánistánu v krátké době…

Vnitro poskytne peníze na odměny strážníkům za boj s koronavirem

02.09.2021 12:38 Strážníci, kteří pomáhali bojovat s koronavirovou epidemií, budou moci dostat jednorázovou odměnu…

Babišova vláda může Česko zostudit v rámci celé NATO

28.08.2021 21:58 Aktualizováno V regionu Visegrádu bude Česko možná poslední zemí, která nesplní daný slib vydávat dvě procenta…

Související:

Právě se děje

reklama