Předražené radary pro českou armádu? Metnar a Opata zakázku hájí

Interní kontrola ministerstva obrany podle ministra Lubomíra Metnara (za ANO) nenalezla chyby v nákupu pasivních radarů Věra NG. Na tiskové konferenci dnes společně s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou a dalšími zástupci ministerstva obrany zakázku od české firmy ERA za 1,5 miliardy korun hájil. Kritici ministerstvu vyčítají to, že je nákup radiolokátorů předražený. Poukazují na tendr Severoatlantické aliance, která si radary pořídila za 433 milionů korun bez DPH. Podle ministerstva obrany má ale NATO výrazně odlišný systém. Podle Metnara je cena odpovídající.

Obrana chce od české firmy ERA pořídit dva komplety pasivních sledovacích systémů DPET, jejichž základem jsou radiolokátory Věra NG. Zaplatí za ně 1,245 miliardy Kč bez DPH (asi 1,5 miliard Kč s DPH). Když před rokem úřad informaci o zakázce předkládal vládě, uváděl jako předpokládanou cenu 780 milionů Kč. Obrana už dříve uvedla, že tato částka vycházela ze starého průzkumu a neodpovídala reálné ceně. Podle Metnara proto a kvůli dalším pochybením skončil jeden z úředníků. Výslednou hodnotu zakázky ministerstvo opakovaně hájí tím, že ji ověřil nezávislý znalecký posudek, podle kterého je v čase a místě obvyklá. Vypracoval ho ústav CETAG.

Metnar dnes na tiskové konferenci řekl, že nákup dvou kompletů DPET je v pořádku, a to z hlediska ceny i procesu pořízení. Uvedl, že pokud má někdo důkazy o tom, že tomu tak není, měl by je předat policii. Jediným pochybením podle něj bylo, že vládě byl předložen starý posudek, který nezohlednil další části nakupovaného systému. "K budoucnu k tomu nesmí docházet," řekl. Ministr zdůraznil, že zakázku dvakrát jednohlasně schválilo kolegium ministra obrany, ve kterém zasedají i představitelé Vojenské policie a tajné služby Vojenské zpravodajství.

☑️Mezi systémy pořizovanými nyní pro AČR a nákupem pro agenturu NATO před šesti lety je podstatný rozdíl v požadovaných parametrech, složení a tedy logicky i v ceně. pic.twitter.com/G7zgD7R7KV

— Ministerstvo obrany (@ObranaTweetuje) January 30, 2020

Interní šetření, které mělo postup v posledních dnech prověřit, skončilo podle Metnara s jednoznačným závěrem a neshledalo žádné pochybení.

Úřad také musí zdůvodňovat, proč NATO před šesti lety pořídilo radary od firmy ERA jen za 433 milionů Kč bez DPH. Zástupci obrany a armády zdůraznili, že pořizovaný systém je zásadně odlišný od aliančních požadavků, a liší se proto i cena. Opata řekl, že armáda chce systém, který může být bojově nasazen ve vzduchu, na moři i na zemi. Má také balistickou ochranu a další odlišnosti. NATO poptávalo pouze systém pro přehled situace ve vzduchu bez balistiky.

Výroba pasivních sledovacích prostředků má v ČR dlouhou tradici, česká armáda se proto na tuto oblast v NATO a EU specializuje. Podle Metnara proto vojáci požadovali to nejlepší, co existuje. Opata pořízení systému označil za výrazný modernizační krok.

Ministerstvo a armáda zdůrazňuje, že součástí systému nejsou jen samotné radary, ale i řada dalšího zařízení včetně pancéřovaných Tater a dalších vozidel. Podle náměstka pro akvizice Filipa Říhy z celkové sumy půjde firmě ERA asi 728 milionů bez DPH a dalším dodavatelům asi 518 milionů Kč bez DPH. Oproti počátku vyjednávání ERA podle něj slevila o 147 milionů Kč. Náměstek pro průmyslovou spolupráci Tomáš Kopečný dodal, že exportní ceny se pohybují ve vyšších částkách, než za kolik přístroje kupuje česká armáda.

V médiích se v posledních dnech objevily pochybnosti například o ceně deseti podvozků Tatra, jeden podle Říhy stál 24 milionů Kč. Původní cena byla podle médií výrazně nižší. Obrana navýšení ceny zdůvodňuje zásadní změnou požadavků, když si vyžádala podvozky nejlepších parametrů, které mají vysokou balistickou ochranu, řiditelnou každou nápravu nebo stabilizaci. Stejně cenu hájil i mluvčí Tatra Trucks Andrej Čírtek.

Čírtek v minulých dnech médiím řekl, že výsledná cena za podvozky Tatra je vyšší, než za jakou ji nabízela společnost Tatra Trucks. Dnes novinářům řekl, že je běžné, že si subdodavatel k ceně přičte náklady na zprocesování zakázky. "Je přirozené, že vznikl nějaký drobný rozdíl mezi nabídkovou cenou Tatry a mezi tím, jaká je finální cena," poznamenal.

Zakázku před novináři hájil i generální ředitel firmy ERA Viktor Sotona. Cena jejich výrobků podle něj záleží na požadavcích zákazníka. "Ta cena se velmi liší a velmi se mění," poznamenal. Mění ji podle něj i požadovaná mobilní platforma. Řekl, že cenu subdodávek se snažili snížit na základě jednání s jednotlivými firmami. Další z kritizovaných položek, finanční rezervu na případné sankce ve výši 76 milionů Kč, označil on i Říha za běžnou obchodní praktiku.

Vysvětlit okolnosti zakázky požadoval i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo poslanci ze sněmovního branného výboru, který se zakázkou bude zabývat příští týden ve středu.

Související

Více souvisejících

Lubomír Metnar DPET (radarový systém) ministerstvo obrany Armáda České Republiky Aleš Opata (generální štáb)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy