Šlachta vypovídal u soudu, týká se bývalého detektiva ÚOOZ

V případu bývalého detektiva Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Luďka Vokála a podnikatele Albina Arifoviče dnes u Obvodního soudu pro Prahu 5 vypovídal bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta. Vyslýchán byl neveřejně, v jeho výpovědi totiž podle soudu mohly zaznít utajované skutečnosti.

Robert Šlachta
doporučujeme

Šlachta po jednání novinářům řekl, že odpovídal zejména na otázky týkající se činnosti Vokála u ÚOOZ. Obžaloba tvrdí, že Vokál poskytoval lidem z podsvětí informace ze spisů. Arifovič je stíhán kvůli podplácení.

"Kdybych viděl jakýkoli náznak toho, co se tu projednává, nebo o čem se tu mluví, tak bych jako ředitel samozřejmě zasáhl. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že útvary a vůbec útvar vedený mnou se hodně specializoval na tu nejtvrdší organizovanou trestnou činnost v té době," řekl Šlachta. Podle něj je tak na každém detektivovi, jakým způsobem se svými zdroji pracuje.

"Když tu činnost zakážete, utáhnete to, jak to teď je v kolika případech u policie, tak potom dochází k tomu, že prostě žádné informace nejsou. A to je ta hrozně tenká linie, kterou si musí ten konkrétní detektiv umět zvolit," dodal Šlachta. To, jestli Vokál hranici překročil, ale podle něj musí posoudit soud.

Bývalý elitní detektiv ÚOOZ Vokál čelí obžalobě z toho, že mezi lety 2010 a 2015 poskytoval informace z Národní protidrogové centrály (NPC) muži, který byl podezřelý z rozsáhlé drogové trestné činnosti. Podle obžaloby ho Vokál například upozornil, že ho NPC může odposlouchávat. Mužově přítelkyni také podle spisu zajistil udělení dlouhodobého pobytu v Česku. Dalšímu muži, který byl podezřelý z vydírání, pak Vokál podle státního zástupce umožnil vyhnout se trestnímu postihu.

Obžaloba dále tvrdí, že Vokál od roku 2014 komunikoval s Arifovičem, kterému údajně předával informace z policejních databází o šéfovi ČEZ Danielu Benešovi či lobbistovi Romanu Janouškovi. Od Arifoviče za to podle obžaloby převzal auto za zhruba půl milionu korun. Vokál je obžalován také z toho, že využíval služební auto k soukromým účelům.

Vokál se v minulosti k obžalobě vyjadřoval také v neveřejném režimu, z jeho dřívějších vyjádření pro média i u soudu však vyplynulo, že s obžalobou nesouhlasí.

Bývalý detektiv čelí obžalobě ještě v případu, který se týká údajného vyzrazení razie Vidkun. Podle obžaloby prozradil Arifovičovi, že policie bude v kauze zasahovat. Podnikatel v této kauze figuruje jako svědek. I v tomto případu Vokál vinu odmítá, v závěrečné řeči u soudu loni v lednu uvedl, že jeho stíhání mělo být prostředkem k tomu, jak zlikvidovat ÚOOZ a tehdejšího šéfa útvaru Šlachtu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kriminalita v Česku loni klesla o téměř 17 procent, počet krádeží klesl o…

18.01.2021 12:10 V Česku vloni klesla kriminalita oproti předchozímu roku o 16,9 procenta na 165.525 skutků. V…

Vojáci dnes začnou pomáhat s pandemií na dalších šesti místech

18.01.2021 11:34 Vojáci dnes odjeli pomáhat kvůli pandemii koronaviru do dalších šesti nemocnic a sociálních…

Zákroky při říjnové demonstraci na Staroměstském náměstí byly podle GIBS…

18.01.2021 10:10 Zákroky policistů při říjnové demonstraci na Staroměstském náměstí byly podle Generální inspekce…

Policie posílá případ operovaného chlapce k soudu. Po zákroku je v bdělém…

15.01.2021 14:45 Policie navrhla v případu chlapce, který je po operaci mandlí v Pardubicích v bdělém kómatu, podat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama