Sněmovní výbor vyzval vládu, aby vrátila pět miliard korun armádě

Sněmovní výbor pro obranu vyzval vládu, aby nejpozději do konce února vrátila armádě pět miliard korun. V opačném případě bude ohrožená její modernizace nebo obranyschopnost České republiky. Jednomyslně se na tom shodli členové výboru, kteří se dnes zúčastnili jeho jednání.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle zástupců ministerstva obrany je kvůli schopnosti peníze letos včas vynaložit důležité, aby bylo o vrácení peněz rozhodnuto co nejdříve.

O peníze ministerstvo přišlo v prosinci při schvalování státního rozpočtu. Poslanci na základě požadavku komunistů převedli deset miliard korun z rozpočtu ministerstva obrany do rezervy státního rozpočtu. KSČM jinak nechtěla státní rozpočet jako celek podpořit. Zástupci vlády poté slíbili celou částku ministerstvu vrátit již na začátku ledna, nakonec ale kabinet obraně převedl zpět až na konci ledna jen pět miliard korun. O dalších pěti miliardách chce rozhodnout později. S navrácením peněz i nadále nesouhlasí komunisté, kteří vládu tolerují.

Sněmovní výbor ve schváleném usnesení žádá vládu, aby co nejdříve, nejpozději do konce února, pět miliard vrátila. "Neboť pokud nedojde k vrácení těchto prostředků do rozpočtu ministerstva obrany, bude to mít zásadní negativní vliv na plánované modernizační projekty, dojde k dalšímu nárůstu vnitřního druhu resortu obrany, ohrožení modernizace Armády České republiky, ohrožení naší obranyschopnosti a závazků daných našim občanům i našim spojencům," usnesli se poslanci.

Ministerstvo má nyní zaručeno, že letos dostane minimálně 80,4 miliardy korun. Mluvčí ministerstva Jan Pejšek minulý týden uvedl, že tato částka umožní armádě pokračovat v plnění všech stávajících úkolů, včetně nasazení vojáků na pomoc v boji s koronavirem. Ministerstvo zároveň analyzuje, které projekty mohou pokračovat podle původního plánu a které bude potřeba odložit do rozhodnutí o zbylých pěti miliardách. Analýza měla být původně hotová do konce tohoto týdne, její dokončení se podle Pejška posunulo na další týden. Důvodem je nemoc ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO), který se léčí z nákazy koronavirem.

Podle ekonomické náměstkyně ministra obrany Blanky Cupákové je velmi podstatné, kdy ministerstvo zbylých pět miliard dostane zpět. Řekla, že do jejich navrácení úřad nemůže podle platných předpisů pokračovat v zakázkách, ze kterých prostředky odebral. Pokud by ministerstvo dostalo peníze pozdě, zakázky by nestihlo do konce roku připravit a peníze by tak v letošním rozpočtu nedokázalo vyčerpat. Pozastaveny byly zakázky za 2,1 miliardy korun. Zbylé peníze obrana dočasně škrtla z mandatorních výdajů, kam je ale bude muset vrátit.

Cupáková dodala, že ministerstvo nyní neuvažuje o rušení zakázek, protože věří, že peníze do rozpočtu zpět dostane. S tím počítá i náčelník generálního štábu Aleš Opata. Od Metnara ani premiéra Andreje Babiše (ANO) nedostal jiné informace, než že peníze budou armádě vráceny, řekl. Varoval, že zrušení části modernizace bude znamenat dominový efekt, protože pořizované systémy jsou vzájemně propojené. "Začne se to hroutit jak domeček z karet," podotkl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo obrany chce poslat do vesmíru experimentální družici

01.03.2021 15:29 Ministerstvo obrany hledá, kdo vyvine experimentální družici pro plánovaný národní satelitní systém…

OBRAZEM: První den lockdownu. Policie na stovkách míst po celé zemi…

01.03.2021 15:25 olicisté začali v noci na dnešek kontrolovat řidiče i cestující z vlaků a autobusů, jestli dodržují…

Policie začala kontrolovat okresy. Pokuty zatím nerozdává

01.03.2021 11:47 Policisté začali v noci na dnešek kontrolovat řidiče i cestující z vlaků a autobusů, jestli…

Pražští strážníci v únoru řešili 9006 porušení opatření

01.03.2021 10:44 Pražští strážníci v únoru řešili 9006 porušení opatření proti šíření nemoci covid-19, což je o něco…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama