Teplická věznice změnila status, nově má přísnější režim. Kvůli Rathovi?

Generální ředitelství vězeňské služby v minulých dnech změnilo status teplické věznice, kde si odpykává trest exhejtman David Rath. Nově jde o vězení s vysokým stupněm zabezpečení.

Cela Davida Ratha
doporučujeme

Státní zastupitelství nedávno zveřejnilo výsledky své kontroly, podle níž patří Rath do přísnějšího vězení. Nyní se tak nebude muset stěhovat. Vězeňská služba tvrdí, že změna s Rathovým případem nesouvisí. Podle mluvčí VS Petry Kučerové nejsou obdobné změny výjimečné, loni se proměnila desítka věznic.

"Došlo k tomu v rámci průběžných a systémových změn v souvislosti se změnami ve struktuře a vývojem počtu vězeňské populace," sdělila mluvčí pro iRozhlas.cz.

Rath měl vzhledem k délce trestu skončit ve věznici s ostrahou s takzvaným vysokým stupněm zabezpečení, jenže si v září vybral Teplice, navzdory tomu, že v té době měla tamní věznice pouze střední režim. Soud mu přitom jako nástupní žalář určil pražskou Ruzyni.

Když iRozhlas.cz zjistil, že Rath pobývá v nepatřičné věznici, její vedení tvrdilo, že mu podmínky vysokého stupně zabezpečení simuluje a vše je v pořádku. Na začátku týdne ovšem Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem odtajnilo závěry své listopadové kontroly.

Krajský státní zástupce Radim Kadlček v úterý na na webu informoval, že dozorová prověrka v teplické vazební věznici loni 11. listopadu zjistila porušení pravidel pro odsouzené při nošení vlastního oblečení a zákona, podle nějž mají odsouzení ve vězení stejná práva. Odhalila i pochybení v umístění vězně.

Generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal na středeční tiskové konferenci označil výsledky kontroly za "pseudokauzu" a "blamáž". "Odsouzený Rath není v žádném případě VIP vězněm, kterému by ředitel věznice nadržoval," prohlásil tehdy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezident Zeman podpořil modernizaci armády, Babiš a Metnar odmítají…

24.11.2020 12:29 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman podpořil úsilí armády o zvýšení bojeschopnosti. Podmínkou je podle něho…

Zeman nevyloučil, že za pádem vrtulníku s Tichou byli teroristé. Armáda o…

24.11.2020 12:24 Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela…

Vojáci si budou moct vzít volno na péči o děti i příští rok

22.11.2020 15:21 Vojáci by měli dostat i příští rok možnost vzít si delší služební volno, aby se mohli kvůli…

Policie odložila případ exšéfa ÚOOZ Šlachty a jeho knihy

20.11.2020 17:13 Policie odložila případ bývalého šéfa policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama