Válka na Balkáně byla brutální. Sprostě jsem jim vynadal, aby neblbli, vzpomíná český veterán

Více než dvě stovky válečných veteránů, kteří se v minulosti účastnili vojenských misí v Perském zálivu, na Balkáně, v Asii a v Africe, se dnes sešly v Českém Krumlově. Byl mezi nimi i Jan Josef, který na zahraničních operacích strávil téměř osm let. Zažil operace v Libyi, v Kuvajtu i na Balkáně. Nejvíce ohrožený se cítil právě v bývalé Jugoslávii, řekl dnes ČTK.

Armáda České Republiky
doporučujeme

Usměvavý starší muž s šedivými vlasy a knírem začínal v zahraničí v roce 1982 jako instruktor v Libyi. "Byl jsem tam pět a půl roku," vzpomíná podplukovník ve výslužbě, jenž před pár dny oslavil 79. narozeniny. Československá armáda se v 80. letech podílela na výcviku libyjských vojáků. Když tam Josef vyrazil, byl jazykově vybavený tak, jak to tehdejší socialistický režim vyžadoval. "Uměl jsem česky, slovensky a rusky. Ale vystačil jsem si s tím. Navíc jsem se trochu naučil arabsky a také díky tomu jsem se pak dostal do Kuvajtu," řekl.

Obě zkušenosti z Blízkého východu však předčila mise v bývalé Jugoslávii. Tehdejší občanská válka, která tam v 90. letech vypukla, se v některých fázích vyznačovala velkou brutalitou a nevraživostí. "Byli jsme tam na pozorovatelské misi a ta byla nejtěžší. Protože jako zbraň jsme tam měli kapesní nůž a nic víc. Na rozdíl od toho třeba v Kuvajtu jsem měl samopal a granáty," uvedl. Vzpomíná, jak v Jugoslávii zuřila nevraživost především mezi Srby a Chorvaty. "Snažili jsme se ty spory mezi nimi zahlazovat. Bylo to dost náročné," řekl. Podle něj měli čeští vojáci v bývalé Jugoslávii určitou výhodu. Chorvatům i Srbům totiž relativně dobře rozuměli. "Takže když bylo potřeba, sprostě jsem jim vynadal, aby neblbli," uvedl.

Desetinu ze svého dosavadního života strávil v uniformě v zahraničí. "Jestli to doma někomu vadilo? No, zkuste se zeptat manželky. Ale snažil jsem se dostat za rodinou. Třeba v Jugoslávii jsme měli vždycky třicetidenní službu a pak následovalo týden volno. Měl jsem tam auto, tak jsem vždycky jezdil aspoň na pár dnů domů," řekl.

Setkání takzvaných modrých baretů se dnes v Českém Krumlově konalo posedmnácté. Právě v tomto městě byla jediná vojenská základna Mírových sil OSN v republice. "Jezdím sem pravidelně. Potkáme se s kamarády a zavzpomínáme si," řekl Josef.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V českých věznicích hrozí nekontrolovatelné šíření covidu, platí zákaz…

23.10.2020 12:05 Do věznic a detenčních ústavů ode dneška nesmí návštěvy. Vláda je zakázala kvůli šíření nákazy…

Mimořádná schůze Sněmovny: Pobyt zahraničních vojenských lékařů v ČR se…

23.10.2020 09:16 Sněmovní výbor pro obranu doporučil dnes ráno dolní parlamentní komoře, aby schválila mandát, který…

Prezident Zeman podepsal jmenování generálů, Koudelku zase nepovýšil

22.10.2020 16:05 Prezident Miloš Zeman podepsal rozkazy a rozhodnutí o jmenování nových generálů. Povýšeni budou k…

Výstavba polní nemocnice v Letňanech pokročila, dorazila většina z 500…

22.10.2020 13:22 Do polní nemocnice v pražských Letňanech pro lidi nakažené nemocí covid-19 už dorazila většina z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama