Větší české vojenské misi v zahraničí poprvé velí žena

Větší zahraniční vojenské misi české armády poprvé velí žena. Majorka Petra Pihera dostala na povel jednotku strakonických protiletadlovců, kteří působí v alianční předsunuté přítomnosti v Litvě. Úkol vojáci převzali od svých předchůdců minulý týden, uvedla armáda na svém webu.

Své příslušníky armáda vystřídala koncem července i v druhé pobaltské misi v Lotyšsku, nově v zemi působí pontonisté 15. ženijního pluku z Bechyně.

Podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové již ženy několikrát ve velitelských funkcích v zahraničí působily, na starost ale měly menší jednotky. Například v únoru 2020 se z půlroční mise KFOR v Kosovu vrátila Štefánia Kolman, která velela osmi vojákům. V roce 2012 byla velitelkou jednotky chemiků v Afghánistánu majorka Věra Bělská. Dvořáková ČTK řekla, že ženy jsou dlouhodobě v armádních misích zastoupeny asi z pěti procent.

Pihera v Litvě velí jednotce protiletadlovců, 25. protiletadlový raketový pluk do Pobaltí vyslal již svou třetí jednotku. Nové uskupení přijelo v podobném složení jako dvě předchozí rotace. Jeho jádro tvoří příslušníci 252. protiletadlového raketového oddílu. Za úkol mají zajišťovat protivzdušnou obranu aliančního bojového uskupení. Hlavní bojovou sílu tvoří protiletadlová raketová baterie vyzbrojená kompletem RBS-70, který je určen hlavně k ničení nízkoletících cílů.

Protiletadlovce doplňují vojáci ze vzdušných a pozemních sil, Vojenské policie a kybernetických sil. Jednotka bude také spolupracovat v rámci mezinárodních cvičení s dalšími útvary členských zemí NATO. Začátkem příštího roku by protiletadlovce měli v Litvě vystřídat chemici z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany.

Čeští vojáci se v druhé polovině července po půlročním působení vystřídali i v Lotyšsku. Jednotku opět tvoří především pontonisté z 15. ženijního pluku z Bechyně, doplňují je specialisté z dalších armádních útvarů. Kontingentu velí kapitán Jan Rejmont.

Jejich příprava na misi podle armády trvala sedm měsíců. V Lotyšsku působí již devátá rotace české armády. Její příslušníci se budou v následujících šesti měsících zapojovat do spojeneckých cvičení. "Jedním z hlavních úkolů je předvést schopnosti posílené pontonové čety v rámci ženijní podpory koaličních jednotek," uvedla armáda.

Česká republika své vojáky do Pobaltí vysílá v rámci alianční předsunuté přítomnosti. NATO vytvořením bojových uskupení na svém východním křídle reagovalo na postup Ruska na Ukrajině. Kromě pobaltských zemí působí česká armáda také na Slovensku, kde bojovému uskupení velí. V Litvě čeští vojáci působí pod velením Německa a v Lotyšsku pod kanadskými veliteli.

Související

Více souvisejících

Armáda České Republiky Litva

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy