Vojáci ČR a Francie mají mít na misi v Nigeru stejné právní postavení, Senát dal souhlas

Čeští vojáci v Nigeru mají mít stejné právní postavení jako vojáci Francie. Budou moci v africké zemi působit pod francouzským velením při operaci Takuba. Společně se spojenci při ní české speciální síly budou v Mali a v Nigeru bojovat proti teroristickým organizacím. Senát dnes s touto dohodou souhlasil. Čeká se na souhlas Sněmovny, která zatím dohodu projednala v prvním kole.

Ilustrační foto
doporučujeme

Takzvaný dodatkový protokol uzavřený mezi vládou Francie a Nigeru upravuje postavení jiných než francouzských jednotek, které se budou účastnit operace Takuba. Stanovuje, že všichni vojáci vyslaní do Nigeru v rámci sil Takuba mají obdobné právní postavení jako francouzští vojáci, kteří v zemí působí od roku 2013. Má jim být zejména garantována trestněprávní imunita při plnění úkolů v silách Takuba na území Nigeru.

Stejně jako podobný dokument pro působení vojáků na území Mali, Čadu a Nigeru, který už Parlament odsouhlasil, umožňuje protokol vojákům vstup na území Nigeru bez víz, volný pohyb nebo oprávnění držet zbraně a střelivo.

Mise se týká boje proti extremistům zejména na malijském území, koaliční jednotky by ale mohly také pronásledovat teroristy až 50 kilometrů do vnitrozemí Nigeru. V Čadu bude sídlit velitelství operace, kam by česká armáda vyslala několik vojáků. Česká armáda se rozhodla do mise v Mali vyslat elitní jednotku speciálních sil z Prostějova. Jejich úkolem je radit malijským vojákům, vyráželi by s nimi ale i do boje.

O zapojení českých vojáků do mise požádala Francie, která se v boji proti islámským teroristům v Mali dlouhodobě angažuje. Francouzská armáda chce své síly částečně přesunout do jiných oblastí Mali. Vznik společné jednotky pod názvem Takuba účastnické státy oficiálně oznámily na konci března. Úkolové uskupení bude součástí operace Barkhane. Kromě Francie a ČR se do něj zapojí třeba Velká Británie, Švédsko, Norsko, Portugalsko nebo Dánsko. Náklady na novou misi ministerstvo obrany odhaduje minimálně na 598 milionů korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stále není jasné, zda vláda vrátí armádě slibované peníze

22.01.2021 17:20 Osud deseti miliard korun, které vláda slíbila vrátit armádě, je stále nejasný. V pondělí se bude…

Středočeská policie spustí další terminály pro podávání oznámení

22.01.2021 14:17 Středočeská policie letos spustí další terminály pro podávání oznámení o protiprávním jednání…

Kriminalita v Česku loni klesla o téměř 17 procent, počet krádeží klesl o…

18.01.2021 12:10 V Česku vloni klesla kriminalita oproti předchozímu roku o 16,9 procenta na 165.525 skutků. V…

Vojáci dnes začnou pomáhat s pandemií na dalších šesti místech

18.01.2021 11:34 Vojáci dnes odjeli pomáhat kvůli pandemii koronaviru do dalších šesti nemocnic a sociálních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama