Vojáci si budou moct vzít volno na péči o děti i příští rok

Vojáci by měli dostat i příští rok možnost vzít si delší služební volno, aby se mohli kvůli uzavřeným školám postarat o malé děti. Počítá s tím novela vyhlášky, kterou navrhuje ministerstvo obrany. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) záměr na přijetí vyhlášky předloží v pondělí vládě. Možnost zůstat déle doma s dítětem dostali vojáci v souvislosti s epidemií koronaviru letos v březnu.

Armáda České Republiky
doporučujeme

Vyhláška se ale týkala pouze letošního roku. Ministerstvo ji navrhuje rozšířit i na příští rok pro případ, že by byly školy opět kvůli epidemické situaci uzavřeny. Sníží se také věk dítěte, se kterým může být voják doma, ze 13 na deset let. Volno si budou moct vojáci vzít i v případě, že jsou školy uzavřeny jen částečně.

Podle Jakuba Fajnora z tiskového oddělení ministerstva obrany má navrhované opatření zajistit vojákům z povolání obdobné podmínky péče o dítě jako mají jiní zaměstnanci. Vojáci budou moct zůstat doma i v případě, kdy budou školy zavřeny jen částečně.

Ministerstvo také prodlužuje platnost vyhlášky i na příští rok. "Ministerstvo obrany potřebuje mít právní nástroj, na základě kterého poskytne vojákům z povolání služební volno při péči o dítě v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii, neboť současná situace naznačuje, že se mimořádná opatření v rámci epidemie, pokud jde o výuku ve školách, mohou promítnout i do následujícího roku," uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě k návrhu vyhlášky.

Vojáci, stejně jako jiní zaměstnanci, kteří zůstanou s dětmi doma, budou dostávat celý plat. Podle Fajnora je součástí předložené vyhlášky zavedení přechodného období, které umožní udělení služebního volna vojákům z povolání zpětně od 12. října 2020, tedy od prvního částečného uzavření škol.

Před březnovým schválením vyhlášky si mohli vojáci vzít volno na péči o děti maximálně na sedm dnů, v případě osamělého vojáka na 13 dnů. Podle ministerstva bylo nutné po dobu zavedených mimořádných opatření tuto dobu prodloužit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britští vojenští zdravotníci tři týdny pomáhali Česku v boji s epidemií,…

04.12.2020 14:36 Britský vojenský zdravotnický tým dnes ukončil svou činnost v České republice. Tři týdny pomáhal v…

Nová generace protiletadlových zbraní: Čeští vojáci trénovali ve Švédsku, …

04.12.2020 12:00 Strakoničtí vojáci se v uplynulých týdnech ve Švédsku školili na ovládání nových přenosných…

Mezi pražskými hasiči je už jen jeden s covidem-19

03.12.2020 08:56 Pouze jednoho covid pozitivního zaměstnance v současnosti evidují pražští hasiči. Na konci října…

Zemřela Jarmila Halbrštátová (†96), jedna z poslední válečných veteránek

02.12.2020 15:23 Aktualizováno V noci na dnešek zemřela jedna z posledních veteránek druhé světové války, poslední pamětnice bojů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama