Zemřel válečný veterán Václav Kuchynka (†95), hrdina z východní fronty

V úterý ve věku 95 let zemřel válečný veterán Václav Kuchynka, bojovník z východní fronty a místopředseda Československé obce legionářské. Na twitteru to dnes oznámil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Kuchynka se za druhé světové války zúčastnil například karpatsko-dukelské operace nebo osvobozování Československa. V roce 2017 ho prezident Miloš Zeman povýšil do hodnosti brigádního generála.

Válečný veterán Václav Kuchynka (vlevo)
doporučujeme

"Včera (v úterý) večer zemřel ve věku 95 let brigádní generál ve výslužbě Václav Kuchynka, veterán bojů na východní frontě a místopředseda Československé obce legionářské. Čest jeho památce!" uvedl Metnar.

Ministerstvo obrany s odkazem na projekt Paměť národa uvedlo, že se Kuchynka narodil 13. září 1925 v malé vesničce Český Závidov u východní hranice tehdy polské západní Volyně do zemědělské rodiny. Za nacistické okupace této oblasti se Kuchynka podílel na činnosti závidovské odnože odbojové organizace volyňských Čechů Blaník.

Na jaře 1944 vstoupil do 1. československého armádního sboru. Podle Viktora Šinkovce, vedoucího Projektu péče o válečné veterány, absolvoval nároční výcvik parašutisty. "Kvůli malárii ale musel opustit rotu zvláštního určení, která ho připravovala k diverzním úkolům, a křest ohněm tak prodělal během bojů na Dukle v řadách 3. československé pěší brigády u obcí Machnowka a Wrocanka," uvedl Šinkovec v tiskové zprávě Československé obce legionářské (ČsOL).

Ministerstvo obrany uvedlo, že při bojích v Karpatech se v bezvýchodné situaci ukryl v bahně pod dřevenou lávkou, kterou následně přejel německý tank. "Přes zborcení lávky pod vahou tanku jako zázrakem vyvázl s lehkými zraněními," uvedlo ministerstvo. Kuchynka se podle ČsOL jako radista účastnil celého karpatsko-dukelského tažení i následného osvobozování Československa. Během války byl několikrát lehce raněn.

Po válce se usadil v obci Polepy na Litoměřicku, pracoval na vlastním hospodářství a později v místním JZD. Po roce 1989 aktivně působil v Československé obci legionářské a v Českém svazu bojovníků za svobodu. Obdržel řadu vysokých vojenských vyznamenání.

"Václav byl i přes svůj vysoký věk velmi aktivním mužem. Svou práci pro ČsOL bral jako poslání, chtěl nastupujícím generacím předávat svá svědectví a poučení z hrůz, které během druhé světové války on a jeho rodina prožili," uvedl Šinkovec. Vzpomínkových akcí se podle něj účastnil prakticky do poslední chvíle. Poslední rok pobýval v domově pro válečné veterány Vlčí mák v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

Pohřeb se podle ČsOL bude konat s vojenskými poctami v rodinném kruhu v pondělí v Litoměřicích. Rodina bude muset splnit platná protiepidemická nařízení, která se týkají i pohřbů.

Podle údajů ministerstva obrany má Česká republika v současné době asi 240 válečných veteránů z druhé světové války.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kriminalita v Česku loni klesla o téměř 17 procent, počet krádeží klesl o…

18.01.2021 12:10 V Česku vloni klesla kriminalita oproti předchozímu roku o 16,9 procenta na 165.525 skutků. V…

Vojáci dnes začnou pomáhat s pandemií na dalších šesti místech

18.01.2021 11:34 Vojáci dnes odjeli pomáhat kvůli pandemii koronaviru do dalších šesti nemocnic a sociálních…

Zákroky při říjnové demonstraci na Staroměstském náměstí byly podle GIBS…

18.01.2021 10:10 Zákroky policistů při říjnové demonstraci na Staroměstském náměstí byly podle Generální inspekce…

Policie posílá případ operovaného chlapce k soudu. Po zákroku je v bdělém…

15.01.2021 14:45 Policie navrhla v případu chlapce, který je po operaci mandlí v Pardubicích v bdělém kómatu, podat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama