Legionáři

Národní divadlo v Praze

Legionáři inspirovali i umělce. Výstava v Národním divadle uzavře oslavy 100. výročí ČSR

Oslavy loňského stého výročí založení Československa uzavírá Národní divadlo výstavou výtvarných děl spojených s československými legiemi. Dnes zahájená výstava v kavárně budovy Nové scény potrvá do konce února a nabízí například pohlednice vydávané pro československé vojáky v Rusku či schémata vývoje československých stejnokrojů v Rusku v letech 1914 až 1920. Výstavu připravilo divadlo v souvislosti s uvedením inscenace Plukovník Švec a ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem v Praze.
Legiovlak

Masarykova armáda? 50 tisíc mužů v Rusku. Co se dělo před vznikem republiky?

Praha/Moskva - V neděli jsme oslavili 100. výročí vzniku samostatného Československa. Veškerá pozornost se soustředila na politické osobnosti té doby T. G. Masaryka, Antonína Švehlu, Edvarda Beneše a další, ale přitom se zapomnělo na vojenské dezertéry, kteří se po zajetí armádami Dohody v 1. světové válce rozhodli postavit proti vlastní zemi, tehdy Habsburské monarchii, známé jako legionáři. Dnes mají svou utajenou expozici v Moskvě. Informoval o tom iRozhlas.cz.
Chrabří legionáři v dobových uniformách

Historie, o které se nemluví: Jak dopadli v novém státě legionáři?

Na účasti dobrovolnický útvarů ve válce na straně Dohodových mocností byl postaven étos nového státu a argumentace na podporu vzniku samostatného Československa. Ale když se po skončení války i ruské anabázi začali vracet legionáři domů, objevily se otázky, jak legionáře odměnit a co s nimi v novém demokratickém státě. Jenomže na tom ani zdaleka nepanovala jednomyslná shoda a legionáři sami měli často vyhraněné politické názory a vlastní představy na podobě a fungování státu, který ne vždy odpovídaly názorům představitelů Československého státu
Československo

Legionáři postavili pomník v Železné Rudě, Němci jim ho zbořili

Českoslovenští legionáři postavili před 100 lety v Železné Rudě velký pomník bitvy u ukrajinského Zborova, kde v červenci 1917 slavili první velký úspěch na východní frontě. Ve městě vzbudil silné emoce a Němci, kteří tvořili valnou většinu místních obyvatel, ho zbourali. Památník nebyl nikdy obnoven a zůstala jediná fotografie uložená v klatovském Vlastivědném muzeu Dr. Hostaše.
Chrabří legionáři v dobových uniformách

V Rusku se koná pouť na počest československých legionářů

V Rusku se v těchto dnech koná pouť na počest československých legionářů. Její účastníci v tatarské Bugulmě odhalili nový pomník věnovaný legionářům a květiny a věnce položili u řady hrobů padlých legionářů. Československá obec legionářská to uvedla na facebooku. Delegace také jednala s ruskými úřady o pomnících, které jsou již připravené, ale místní samosprávy je dosud nepovolily, řekl ČTK mluvčí ČsOL Miloš Borovička.
Ruská vlajka

Zeman se v Rusku poklonil památce legionářů. Přisluhovači fašistů, rozkřikují se komunisti

Jekatěrinburg - Prezident Miloš Zeman dnes v uralském Jekatěrinburgu uctil památku československých legionářů, kteří ve městě a jeho okolí padli v letech 1918-19 v bojích s Rudou armádou. Péče o památníky československých legionářů, kteří jsou dodnes v Rusku kvůli spojenectví s protibolševickými oddíly bělogvardějců často nazýváni "Běločeši", naráží na řadu problémů.
Příslušníci 7 roty ve Zborovských zákopech

Češi a Slováci si u hrobu legionářů připomněli odkaz Zborova

Kalinivka (Ukrajina) - U nově zrekonstruované Bratrské mohyly na okraji západoukrajinského Zborova se dnes konala vzpomínková akce u příležitosti 100. výročí bitvy. Přítomni byli představitelé České a Slovenské republiky, potomci legionářů, krajané, zástupci místních úřadů i místní veřejnost.
Legionářský vlak je k vidění v areálu Masarykova nádraží po čtyři týdny

OBRAZEM: Legionářský vlak přináší další střípky československé historie. Nebyli v něm i vaši příbuzní?

Praha - Unikátní soubor dvanácti dobových vozů, ve kterých putovali po Transsibiřské magistrále naši prapředci, je k vidění do 30. srpna 2016 v areálu vytvářeného Železničního muzea NTM (Masarykovo nádraží). Návštěvníci se mohou seznámit se životem legionářů, prohlédnout si ukázky jejich ešalonů, tedy vlaků, o kterých vypráví například kniha Arnošta Cechmajstra "Námořník Sáša, Soňa a Vlk", vydaná v roce 1936. V sestavě najdeme kovářský, poštovní, krejčovský, sanitní i štábní vagón, prohlédneme si typickou ubytovací jednotku, které legionáři říkali "těpluška". Improvizovaný obrněný vůz nám zase nabídne možnost si prohlédnout dobové zbraně. Vše je doplněno velkým množstvím materiálů a rovněž novinkou v podobě kinosálu Osvětového odboru odbočky Československá národní rady na Rusi. Návštěvníci zde mnohou shlédnout dobové dokumenty a filmy. K dispozici jsou i odborníci, provádějící po dohodě komentované prohlídky, kteří mají k dispozici databázi, takže pokud máte mlhavé povědomí, že někdo z vašich předků bojoval v řadách legionářů na Sibiři, můžete s pomocí posádky vlaku dohledat jeho jméno. Výstava, k níž se dostanete označenou cestou z Hybernské ulice, potrvá do 30. srpna 2016 a je otevřena kromě pondělí každý den od 8:00 do 18:00, o víkendu pak v období 9:00-19:00. Vstup je zdarma.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 5 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy