Masarykova armáda? 50 tisíc mužů v Rusku. Co se dělo před vznikem republiky?

Praha/Moskva - V neděli jsme oslavili 100. výročí vzniku samostatného Československa. Veškerá pozornost se soustředila na politické osobnosti té doby T. G. Masaryka, Antonína Švehlu, Edvarda Beneše a další, ale přitom se zapomnělo na vojenské dezertéry, kteří se po zajetí armádami Dohody v 1. světové válce rozhodli postavit proti vlastní zemi, tehdy Habsburské monarchii, známé jako legionáři. Dnes mají svou utajenou expozici v Moskvě. Informoval o tom iRozhlas.cz.

Pokud někdy za život navštívíte ruskou Moskvu, určitě by jste kromě Mauzolea, Chrámu Vasila Blaženého a Chrámu Krista Spasitele neměli váhat s návštěvou Muzea moderní historie Ruska, v němž si můžete prohlédnout unikátní fotografie československých legionářů. Přestože Rusové nezavírají oči nad činy našich vojáků, jejichž působení v letech 1914-1918 je dodnes předmětem kontroverzí. Z tohoto důvodu je také moskevská expozice v anonymitě. 

Podle ruského vojenského historika Alexandra Kručinina by se na účast československých legií, které se v květnu 1918 neváhaly postavit nejen proti sovětské moci, nýbrž i zaplést do samotné občanské války, nemělo zapomínat. Rusové by měli být legionářům vděční, přestože válka skončila vítězstvím bolševiků a vzniku SSSR, který si uchoval svou existenci až do roku 1992. Kdyby se československé legie bývaly nepostavily čelem proti radikální levice, nedokázaly by se protibolševické síly bílých ukrýt a vybudovat vlastní jednotky.

Na druhou stranu je ale potřeba vzít v úvahu, že se podstatné části ruské veřejnosti tak úplně nezamlouvá boj Čechů a Slováků proti rudoarmějcům. Značná část ruských dějepisců nám navíc vyčítá válečné zločiny, plenění a obecně protiruské nálady. Podle Kručinina jsou ale taková obvinění v podstatě podpásová. Ostatně vítězem se stali Rudí, kteří díky sovětské éře získali jedinečnou možnost přepisovat dějiny v neprospěch jakékoli antibolševické síly. Dnešní Rusko by ale už nemělo sovětské propagandě podléhat.

Nicméně ani rozpad SSSR a vznik Ruské federace nic nezměnil na faktu, že ještě stále velká část Rusů nostalgicky vzpomíná na doby, kdy se jich celý svět bál kvůli hrozící jaderné válce, a tak se ráda nechává ukolébat tím, že jejich slovanští bratři ničili ruské kulturní dědictví, včetně zlatého pokladu, o němž se zmínil také server Valka.cz. Podle Kručinina by ale pravý Rus, který miluje svou vlast, měl československé legionáře vnímat čistě pozitivně. Podle jeho názoru se mnohdy snaží šířit protilegionářské cítění právě ti, kterým je trnem v oku historické bratrství mezi Rusy a Čechy a Slováky.

Problémy s anonymní výstavou

Ředitelka Českého centra Hana Skládalová sama přiznala, že byl velký problém se samotnou expozicí v moskevském muzeu. Bohužel v současném Rusku jsou legionáři stále vnímáni, když už ne přímo negativně, tak minimálně jako něco, o čem se příliš nemluví. Spousta moskevských muzeí měla podle Skládalové problémy něco takového riskovat. Se zmiňovaným Muzeem moderní historie se nakonec podařilo dosáhnout kompromisu, že v něm výstava bude, pokud se o ní nebude příliš okatě mluvit. O tom, že jsou v Rusku vystavováni českoslovenští legionáři, se dočtete pouze na stránkách Českého centra. Před samotnou budovou Muzea nenajdete ani informace, že nějaká expozice je. Pouze teprve, až když vejdete dovnitř, uvidíte rollup informující o výstavě.

Exhibice československých legií samozřejmě není v Rusku ničím úplně novým. K první výstavě tohoto typu došlo už v Jekatěrinburgu, který sehrál v boji legionářů významnou roli, byť se jim nepodařilo osvobodit ruského cara Mikuláše II. a jeho rodinu. Skládalová si moskevské výstavy velmi váží a je ráda, že se jí podařilo vyhrát boj se současnou ruskou politickou reprezentací, jakož i s přetrvávajícími předsudky nezanedbatelné části ruské veřejnosti. Historie musí být interpretována, pokud možno nejvíc objektivně, a neměla by být politizovaná. 

Související

Více souvisejících

I. světová válka Tomáš Garrigue Masaryk (T.G.M.) Legionáři

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy