Praha/Moskva - V neděli jsme oslavili 100. výročí vzniku samostatného Československa. Veškerá pozornost se soustředila na politické osobnosti té doby T. G. Masaryka, Antonína Švehlu, Edvarda Beneše a další, ale přitom se zapomnělo na vojenské dezertéry, kteří se po zajetí armádami Dohody v 1. světové válce rozhodli postavit proti vlastní zemi, tehdy Habsburské monarchii, známé jako legionáři. Dnes mají svou utajenou expozici v Moskvě. Informoval o tom iRozhlas.cz.
Pokud někdy za život navštívíte ruskou Moskvu, určitě by jste kromě Mauzolea, Chrámu Vasila Blaženého a Chrámu Krista Spasitele neměli váhat s návštěvou Muzea moderní historie Ruska, v němž si můžete prohlédnout unikátní fotografie československých legionářů. Přestože Rusové nezavírají oči nad činy našich vojáků, jejichž působení v letech 1914-1918 je dodnes předmětem kontroverzí. Z tohoto důvodu je také moskevská expozice v anonymitě.
Podle ruského vojenského historika Alexandra Kručinina by se na účast československých legií, které se v květnu 1918 neváhaly postavit nejen proti sovětské moci, nýbrž i zaplést do samotné občanské války, nemělo zapomínat. Rusové by měli být legionářům vděční, přestože válka skončila vítězstvím bolševiků a vzniku SSSR, který si uchoval svou existenci až do roku 1992. Kdyby se československé legie bývaly nepostavily čelem proti radikální levice, nedokázaly by se protibolševické síly bílých ukrýt a vybudovat vlastní jednotky.
Na druhou stranu je ale potřeba vzít v úvahu, že se podstatné části ruské veřejnosti tak úplně nezamlouvá boj Čechů a Slováků proti rudoarmějcům. Značná část ruských dějepisců nám navíc vyčítá válečné zločiny, plenění a obecně protiruské nálady. Podle Kručinina jsou ale taková obvinění v podstatě podpásová. Ostatně vítězem se stali Rudí, kteří díky sovětské éře získali jedinečnou možnost přepisovat dějiny v neprospěch jakékoli antibolševické síly. Dnešní Rusko by ale už nemělo sovětské propagandě podléhat.
Nicméně ani rozpad SSSR a vznik Ruské federace nic nezměnil na faktu, že ještě stále velká část Rusů nostalgicky vzpomíná na doby, kdy se jich celý svět bál kvůli hrozící jaderné válce, a tak se ráda nechává ukolébat tím, že jejich slovanští bratři ničili ruské kulturní dědictví, včetně zlatého pokladu, o němž se zmínil také server Valka.cz. Podle Kručinina by ale pravý Rus, který miluje svou vlast, měl československé legionáře vnímat čistě pozitivně. Podle jeho názoru se mnohdy snaží šířit protilegionářské cítění právě ti, kterým je trnem v oku historické bratrství mezi Rusy a Čechy a Slováky.
Problémy s anonymní výstavouŘeditelka Českého centra Hana Skládalová sama přiznala, že byl velký problém se samotnou expozicí v moskevském muzeu. Bohužel v současném Rusku jsou legionáři stále vnímáni, když už ne přímo negativně, tak minimálně jako něco, o čem se příliš nemluví. Spousta moskevských muzeí měla podle Skládalové problémy něco takového riskovat. Se zmiňovaným Muzeem moderní historie se nakonec podařilo dosáhnout kompromisu, že v něm výstava bude, pokud se o ní nebude příliš okatě mluvit. O tom, že jsou v Rusku vystavováni českoslovenští legionáři, se dočtete pouze na stránkách Českého centra. Před samotnou budovou Muzea nenajdete ani informace, že nějaká expozice je. Pouze teprve, až když vejdete dovnitř, uvidíte rollup informující o výstavě.
Exhibice československých legií samozřejmě není v Rusku ničím úplně novým. K první výstavě tohoto typu došlo už v Jekatěrinburgu, který sehrál v boji legionářů významnou roli, byť se jim nepodařilo osvobodit ruského cara Mikuláše II. a jeho rodinu. Skládalová si moskevské výstavy velmi váží a je ráda, že se jí podařilo vyhrát boj se současnou ruskou politickou reprezentací, jakož i s přetrvávajícími předsudky nezanedbatelné části ruské veřejnosti. Historie musí být interpretována, pokud možno nejvíc objektivně, a neměla by být politizovaná.
Související

Lidé v Česku dnes uctí památku válečných veteránů

Španělská chřipka: Jak zasáhla vojáky první světové války?
I. světová válka , Tomáš Garrigue Masaryk (T.G.M.) , Legionáři
Aktuálně se děje
před 24 minutami

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat
před 47 minutami

Do Vatikánu se sjíždí desítky tisíc lidí z celého světa. Na rozloučení s papežem čekají hodiny
před 1 hodinou

Osamělý boj papeže Františka s extrémním počasím: Nebál se o planetu, ale o přežití lidstva
před 1 hodinou

Trump obvinil Zelenského z prodlužování války: Zabíjení pokračuje kvůli němu
před 3 hodinami

Počasí tento týden nepřinese jen bouřky. Ženou se deště i mrazíky
včera

Zelenskyj se v sobotu možná setká s Trumpem. Kvůli mírovým jednáním čelí masivnímu tlaku i na Ukrajině
včera

Nic v ruce nemáte, přijdete o celou Ukrajinu, vzkázal Zelenskému Trump
včera

Jaké budou čtvrteční bouřky? Jiné než pondělní, tvrdí meteorologové
včera

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat
včera

Istanbulem otřáslo zemětřesení. Oběti nejsou, promluvil Erdogan
včera

Ukrajinu porcovat nebudeme. Evropa se postavila proti mírovému plánu USA, Litva se připravuje na válku
včera

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci
včera

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci
včera

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů
včera

Bouřlivé počasí se vrací. Platí nové varování, hrozí přívalové srážky
včera

Papež František byl výjimečný. Věděl, kde leží skutečné problémy současného světa, míní expert
včera

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil
včera

Putin údajně nabídnul USA zastavení invaze. Kreml to před jednáním s Witkoffem popřel
včera

Živě Věřící se loučí s papežem. Tělo Františka bylo převezeno do baziliky sv. Petra
včera
Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku
Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.
Zdroj: Libor Novák