Lidé v Česku dnes uctí památku válečných veteránů

Armáda i veřejnost si dnes připomenou památku válečných veteránů. Na oběti válek a vojáky, kteří v nich bojovali, se bude vzpomínat na řadě míst Česka. Hlavní pietní akt bude tradičně na pražském Vítkově.

Na něm budou mimo jiné oceněni vojenští zdravotníci, kteří byli před 20 lety nasazeni s 6. polní nemocnicí v Afghánistánu. V Brně a Liberci se lidé mohou připojit ke vzpomínce na veterány symbolickým vysazením vlčího máku.

Den válečných veteránů se slaví 11. listopadu, kdy v roce 1918 bylo podepsáno příměří, které ukončilo první světovou válku. Symbolem se stal vlčí mák, květina, která jako první vyrostla na polích zničených při bojích a na hrobech padlých vojáků. Česká republika se k oslavám tohoto dne poprvé připojila v roce 2001. Koupí symbolu vlčího máku mohou lidé přispět na péči o válečné veterány.

Hlavní tradiční připomínka se dnes bude konat v 11:00 u Národního památníku na Vítkově, přítomni budou zástupci ministerstva obrany, armády, Parlamentu a dalších institucí. Památku padlých uctí položením květin a minutou ticha. Odpoledne se pak na náměstí Míru uskuteční tradiční akce, na které se mimo jiné představí armáda a v plánu je i další doprovodný program.

Připomínky jsou naplánovány i v dalších českých a moravských městech. Na Moravském náměstí v Brně vyroste symbolicky políčko máků. Jejich zakoupením lidé přispějí na válečné veterány a na činnost projektu Paměť národa. Podobnou akci organizace Post Bellum chystá i v Liberci. V řadě měst se uskuteční i pietní akty, které válečné veterány připomenou.

Související

Václavské náměstí v den vzniku samostatného československého státu. Rozhovor

Hlad a bída odstartovaly vznik státu. Němci i komunisté nenáviděli 28. říjen, říká pro EZ historik Svoboda

ROZHOVOR – Nechtěli dál už žít v bídě, o hladu i zimě. Všeho měli dost. Historik Libor Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů se domnívá, že nuzné sociální podmínky, ke kterým se přidala epidemie španělské chřipky, nemalou měrou přispěly k rozpadu Rakouska-Uherska i následnému vzniku Československa, od jehož založení právě dnes uplynulo 102 let. „Čtyři roky válčení a hospodářský propad byl naprosto zásadní. Jsem přesvědčený, že i kdyby nedošlo k 28. říjnu, Československo by stejně vzniklo. Lidé chtěli změnu,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Libor Svoboda.

Více souvisejících

I. světová válka Den válečných veteránů (11. listopad) památník Vítkov

Aktuálně se děje

včera

Česká televize, ilustrační foto

ČT ukončila spolupráci se slovenským novinářem. Pátrá po něm policie

Slovensko během týdne zaskočila informace, že policie pátrá po muži, který je lidem dobře známý z televizní obrazovky. Všechno nasvědčuje tomu, že se novinář Martin Halanda měl podílet na smrti jiné osoby. Problém tím nastal i pro Českou televizi, kde Halanda jen krátce předtím začal působit. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Podněstří, ilustrační fotografie.

Podněstří v krizi: Gazprom a Kreml si protiřečí. Hrozí přímá ruská intervence

Podněstří se od začátku roku nachází v hluboké energetické krizi, která může zásadně ovlivnit jeho budoucnost. Region čelí dvěma scénářům: připojení zpět k Moldavsku nebo přímé ruské intervenci. Analytici varují, že snaha o reintegraci by mohla Moskvu vyprovokovat k agresi. Kreml mezitím z krize obviňuje Moldavsko a Ukrajinu, přestože Gazprom předem avizoval vypnutí plynu z jiných důvodů než kvůli ukončení tranzitní smlouvy.

včera

Škola, ilustrační fotografie.

PŘEHLED: Termíny jarních prázdnin v únoru a březnu 2025

Nerady se děti vracely po Vánocích do školy, ale další volno se jim pomalu blíží. Na konci ledna dostanou den volna za vysvědčení. Hned vzápětí navíc odstartují turnusy jarních prázdnin. Přehled termínů nabízíme pod článkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Příměří v Gaze potvrzeno. Izrael schválil dohodu, vláda se však otřásá

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

včera

17. ledna 2025 21:24

17. ledna 2025 20:07

17. ledna 2025 19:17

Stephen Edwin King, americký spisovatel hororů, jeden z nejproduktivnějších a čtenářsky nejúspěšnějších autorů současnosti. Řada jeho knih a povídek byla zfilmována. Mezi jeho slavná díla patří knihy Carrie, To, Mrtvá zóna a série Temná věž, ve filmovém zpracování prosluly především na jeho dílech postavené snímky Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle, foto:

Stephen King chce zrušit Oscary: LA hoří, není co oslavovat

Renomovaný autor hororů Stephen King se rozhodl letos nehlasovat v anketě o Oscary a dokonce zastává názor, že by se slavnostní ceremoniál neměl vůbec konat. Na sociální síti Bluesky ve čtvrtek napsal, že současná situace v Los Angeles, kde ničivé požáry pustoší krajinu, není vhodnou dobou pro okázalé oslavy.

17. ledna 2025 18:45

TikTok má dva dny. Jinak ho USA zakáží

Nejvyšší soud USA v pátek potvrdil zákon nařizující prodej TikToku, což znamená, že pokud nebude dohodnuto řešení, populární aplikace bude zakázána na území Spojených států již za dva dny. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy