památník Vítkov

Miloš Zeman a Andrej Kiska si na Vítkově připomněli 100. výročí státu

Češi si na Vítkově připomněli 100. výročí státu, Zeman a Kiska položili věnce

Čeští a slovenští politici, včetně prezidentů a premiérů obou zemí, zástupci armády a veteráni si dnes u Národního památníku v Praze na Vítkově připomněli 100. výročí vzniku samostatného Československa. Po společném příchodu hlavy českého státu Miloše Zemana a slovenského prezidenta Andreje Kisky zazněly česká a slovenská hymna. Politici pak za deštivého a chladného počasí k památníku položili věnce.
Památník na Vítkově má velice pohnuté osudy

OBRAZEM: Památník na Vítkově: obří Žižkova socha a prokletí jménem Klement Gottwald

Praha - Monumentální stavba na dlouhém ostrohu mezi Karlínem a Žižkovem proslula nejen jako dějiště bitvy na Vítkově, ale také díky památníku, kolem kterého panuje ještě pořád dost dohadů. Málokdo ale ví, že byl zamýšlen a také vystavěn jako památník českých legionářů v letech 1928 - 1938. Než však mohl začít sloužit svému účelu, předválečné události zcela původní záměr zhatily. Po roce 1948 bylo jeho využití opět diametrálně pozměněno a především po roce 1953 tu byl uložen po vzoru V.I. Lenina první dělnický prezident Klement Gottwald. Kolem jeho nabalzamovaného těla se také vede nemálo dohadů, především co bylo příčinou, že byl vystavován lidem na odiv pouhých devět let. Na Gottwaldovu přítomnost (i když tento státník už dávno v prostorách památníku není, třebaže v podzemní laboratoři najdeme jeho symbolický náhrobek) památník v minulosti tak trochu doplácel a možná i proto se poněkud váhalo, jak ho vlastně maximálně využít. To je také hlavním bodem stále trvajících jednání, součástí Vítkova by se měl stát nový pavilón, sídlo pro Muchovu Slovanskou epopej. Hlavní sál dnes slouží ke kulturním účelům, řeší se otázka přístupnosti návštěvníků, kterých se ročně na Vítkov vypraví kolem 25 000. Vedle prostor, které přinášíme v naší obrazové reportáži, je pochopitelnou dominantou jezdecká socha Jana Žižky od sochaře Bohumila Kafky (1878-1942). Autor zemřel krátce po jejím dokončení, takže už nikdy v plné kráse nemohl vidět čtvrtou největší jezdeckou sochu na světě a vůbec největší ve střední Evropě. O zajímavostech Vítkova a také o některých legendách se v budoucnu na EuroZprávy.cz dočtete.

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyrazí poprvé od znovuzvolení na zahraniční cestu. Tentokrát si nevybral Bělorusko ani Turecko

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy