Legionáři postavili pomník v Železné Rudě, Němci jim ho zbořili

Českoslovenští legionáři postavili před 100 lety v Železné Rudě velký pomník bitvy u ukrajinského Zborova, kde v červenci 1917 slavili první velký úspěch na východní frontě. Ve městě vzbudil silné emoce a Němci, kteří tvořili valnou většinu místních obyvatel, ho zbourali. Památník nebyl nikdy obnoven a zůstala jediná fotografie uložená v klatovském Vlastivědném muzeu Dr. Hostaše.

"Do Železné Rudy se dostal jeden prapor ruských legií ještě před vypuknutím občanské války," uvedl archivář klatovského muzea Jan Jirák. V Železné Rudě slavnostně odhalili pomník a tento počin tam vzbudil různé emoce. "Protože místní Němci, kteří se v tu dobu hrdě hlásili k tzv. Deutschböhmen, tedy regionu, který vznikl a trval krátce po první světové válce, jim pomník poškodili a zbourali. Vznikla kvůli tomu obrovská třenice, legionáři je chtěli střílet," řekl Jirák. Aféra se řešila až na ministerské úrovni.

Pomník, který stál na svahu Belveder nad Železnou Rudou, se nikdy neobnovil. Jediná fotografie dokumentuje návštěvu vojáků klatovského 14. dragounského regimentu. "V tehdejších novinách vycházely titulky Drzý násilný čin Němců v Železné Rudě," uvedl Jirák. Dodnes se přesně nevyšetřilo, kdo a jak pomník zboural.

Šlo o jednotku, která provedla o rok později železnorudskou vzpouru, a proto se na legionáře i na pomník za první republiky zapomnělo. "A po roce 1948 se mluvilo jenom o té vzpouře s tím, že to určitě dělali pod vlivem komunistických ideálů. Ale o tom, že stavěli pomník bitvy proti bolševické rudé armádě, se mlčelo," řekl Jirák.

Legionáři měli v Železné Rudě posádku do července 1919. Tehdy vyrazili jako vzbouřenci vlakem a po cestě obsazovali ve městech pošty a radnice. "Až v Plzni dostali od místní posádky dost na frak a vůdci vzpoury byli odsouzeni k trestu smrti," řekl Jirák. Jedna propaganda je nazývala bolševiky, druhá vlastizrádci. "Podle mě to byl úplně stejný případ jako v Rumburku, kde vzpouru trestali ještě rakouské vojenské orgány a tady československé," uvedl.

Železná Ruda byla v převážně německé oblasti, ale měla se stát součástí vznikajícího Československa. Zásobovací komise tehdy posílaly méně potravin do míst, které se hlásily ke vznikajícímu německému Rakousku. Vojáci nedostávali žold a neměli za co jíst a pít v oblasti, kde ně tři čtvrtiny místních obyvatel hrozily pěstí, dodal.

Češi tam začali přicházet až v roce 1919 a 1920 jako státní zaměstnanci; město patřilo v průběhu staletí chvíli k Česku, chvíli k Německu. "Všichni tehdy zbožně vzhlíželi k Masarykovi, a do Železné Rudy se donesly i nějaké zvěsti, že byl zatčen a že je všechno jinak," vysvětlil Jirák smysl vzpoury.

Související

Více souvisejících

I. světová válka Plzeňský kraj historie Legionáři Československo

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy