Exministr Kremlík čelí kárné žalobě. Umožnil novinářům nahrání schůzky s Janouškem

Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) čelí kárné žalobě, kterou na něj podala Česká advokátní komora (ČAK). Kárné řízení inicioval právník Martin Janoušek, kterého Kremlík v médiích označil za člověka, jenž se ho coby ministra pokusil podplatit částkou 1,5 milionu korun za ovlivnění zakázky na auditora mýtného systému.

Vladimír Kremlík
doporučujeme

Komoře vadí, že Kremlík umožnil novinářům nahrání své schůzky s Janouškem.

Podání kárné žaloby potvrdil na dotaz ČTK tajemník komory Petr Čáp. "Předseda kontrolní rady České advokátní komory podal na advokáta JUDr. Vladimíra Kremlíka kárnou žalobu 3. srpna 2020," uvedl. Dodal, že další informace nemůže poskytnout, protože advokátní kárné řízení je neveřejné.

ČAK podle serveru ihned.cz v žalobě uvedla, že Kremlík nezákonně zasáhl do soukromí jiného člověka a že porušil etický kodex vyplývající ze zákona o advokacii. Kremlík totiž letos v lednu pozval Janouška na schůzku, kde se ho na údajný dříve nabídnutý úplatek vyptával, a přitom prý věděl, že novináři si budou setkání skrytě nahrávat. Záznam se objevil na serveru Seznam Zprávy krátce poté, co Kremlíka odvolal premiér Andrej Babiš (ANO) kvůli předražené zakázce na elektronické dálniční známky.

Jednání Kremlíka nebylo podle komory poctivé, ale "spíše přímo záludné". Ačkoliv měl Kremlík v předmětné době pozastavený výkon činnosti advokáta kvůli ministerské funkci, dodržování právních předpisů včetně zákona o advokacii se na něj i nadále vztahovalo. Otázkou, zda skutečně byl nabídnut úplatek, se ČAK v žalobě nezabývá.

"Nepřísluší mi veřejně komentovat jakékoliv procesní úkony orgánů České advokátní komory. Mám plnou důvěru v nestrannost a profesionalitu rozhodování orgánů komory," napsal serveru Kremlík.

Janoušek Kremlíkova tvrzení o úplatku popírá a kromě stížnosti u ČAK podal na Kremlíka i trestní oznámení. Už dříve naznačil, že rozvířením kauzy se muž mohl chtít udržet v úřadě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kunovicích se srazil spěšný vlak s traktorem, tři lidé zranění

18.09.2020 16:50 Aktualizováno Na přejezdu v Kunovicích na Uherskohradišťsku se dnes odpoledne srazil spěšný vlak s traktorem s…

Provoz některých vlaků mezi ČR a Slovenskem bude omezen

18.09.2020 16:02 Provoz některých mezistátních vlaků mezi Českou republikou a Slovenskem bude omezen, rozhodnutí se…

Smrtelná nehoda komplikovala provoz na Pražském okruhu

17.09.2020 18:54 Aktualizováno Provoz na Pražském okruhu ve směru k dálnici D1 byl dnes odpoledne zhruba na tři hodiny přerušen…

Agresivita řidičů roste, ti se za agresivní nepovažují, ukazuje průzkum

17.09.2020 11:09 Aktualizováno Na 88 procent Čechů je přesvědčeno o vzrůstající agresivitě řidičů. Za agresivního řidiče se přitom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama