V taxi bude povinná dezinfekce, doporučená je i ochranná přepážka

Ve vozech taxi musí být kvůli covidu-19 zajištěna dezinfekce na ruce, doporučené je instalovat přepážku mezi zákazníka a řidiče. Řidič i klient musejí používat ochranný prostředek dýchacích cest. Vyplývá to z nařízení ministerstva zdravotnictví. Alternativní taxislužby mohou jezdit od 25. května, klasické s taxamatrem nesměly poskytovat služby jen do konce března.

Taxi, ilustrační foto
doporučujeme

Povinná je podle epidemiologa Rastislava Maďara, který koordinuje pracovní skupinu ministerstva zdravotnictví pro uvolňování přijatých opatření, jenom dezinfekce těch částí vozu, kterých se cestující dotýkal, po každém zákazníkovi. Ostatní opatření ministerstvo doporučuje. "Necháme to na nich. Je možné, že sami zákazníci vytvoří tlak tím, že si budou objednávat jenom vozy, které budou tyto přepážky mít," řekl Maďar.

Podle provozovatelů už někteří začali tyto průhledné zástěny mezi řidiče a zákazníky instalovat. Mezi prvními se podle zjištění ČTK zástěny objevily ve vozech pražských taxislužeb Modrý Anděl a Taxi Praha, následoval Bolt a nyní i Uber.

Taxislužby se soustředí i na jiná ochranná opatření. Jde například o pravidelné dezinfikování a čištění vozů, úpravu platebních systémů či maximálního počtu zákazníků na jízdu. Dále vyzývají řidiče k úpravě cirkulace vzduchu pomocí klimatizace a k další prevenci.

Koronavirová krize výrazně omezila poptávku po cestování v taxi. Po Velikonocích podle provozovatelů začal zájem cestujících postupně růst, poptávka je však stále proti normálu slabší. Některé přepravní společnosti se proto v uplynulých týdnech přeorientovaly na přepravu zboží, ať už objednávek z obchodů, nebo rozvoz nákupu a jídla z restaurací.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dopravci zatím spoje do Německa neomezí, počkají na vývoj zájmu

22.09.2020 13:04 Vlaky a autobusy budou jezdit z Česka do Německa zatím bez omezení. Dopravci chtějí počkat na vývoj…

Dálnici D1 ve směru na Prahu blokovala 8 hodin nehoda

21.09.2020 20:44 Hromadná nehoda šesti aut uzavřela dnes před polednem dálnici D1 před exitem 210 u Holubic na…

V příštím roce bude nově zpoplatněno dalších 32 km dálnic

21.09.2020 17:56 Dálniční známka zřejmě bude od příštího roku nově zapotřebí na dalších 32 kilometrech dálnic. Síť…

Muže na Českolipsku přejelo auto, možná zemřel ještě před střetem

20.09.2020 15:59 U Žandova na Českolipsku přejel brzy ráno motorista muže, který ležel na silnici. Přivolaný lékař…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama