Důchody měla za neudržitelné i Schillerová. V rámci EU si Češi stojí ještě dobře

Českou republiku a Francii v posledních týdnech spojuje debata o reformě důchodové politiky státu. Zatímco Francouzi ve velkém protestují už proti navýšení věku odchodu do důchodu ze 62 na 64 let, Češi zřejmě budou pracovat ještě déle. 

Lidé ve Francii protestují už od 19. ledna tohoto roku, informuje zpravodajský web France24. Demonstrace pokračovaly v poslední lednový den nebo minulé úterý. 

Na vině je důchodová reforma. Do roku 2030 má navýšit o dva roky věkové minimum pro odchod do důchodu ze 62 na 64 let, jak v minulém týdnu psal server iRozhlas.cz. Vedle toho zákonodárci ve francouzském parlamentu odhlasovali zrušení dřívějšího odchodu do důchodu pro zaměstnance dopravních podniků i pracovníky některých energetických společností. Opozice mezitím chystá blokování jednání pomocí tisícovek pozměňovacích návrhů. Vláda však věří, že nová opatření budou platit už od léta. V zemi galského kohouta roku 2021 lidé odcházeli do důchodu průměrně v 62,9 letech. 

Lidé ve Francii tak budou muset odpracovat 43 let, aby do důchodu mohli odejít. Změny odstartují v roce 2027 a každého půl roku se odchod do důchodu oddálí až do požadovaného limitu 64 let. 

Francouzská vláda tvrdí, že je reforma nutná k udržení penzijního systému. Minulé úterý se akcí zúčastnilo 757 tisíc lidí a o týden dřív až 1,27 milionu. Nejde jen o Paříž, protestuje se po celé zemi. Servery iRozhlas i France24 upozornily na pochody v Toulouse a Štrasburku. Toulouse na jihu Francie zaznamenalo účast 100 tisíc lidí. 

V Česku se ještě neprotestuje 

O řadě změn se spekuluje také v Česku. Dnešní padesátníci možná půjdou do důchodu v 66 letech a čtyřicátníci až v 67. Lidé ve věku 34 let a níže ještě o rok později. Nová pravidla by se neměla týkat nikoho staršího 57 let. Podle rozhodnutí vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL se měl věk odchodu do důchodu zastropovat na 65 letech. Doba strávená v důchodu se teoreticky předpokládala na čtvrtinu produktivního a postproduktivního života.  

Po roce 2030 začnou do důchodu odcházet silné ročníky, takzvané Husákovy děti. Že je současný důchodový systém neudržitelný, uváděla roku 2019 i bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). V České republice se však ještě žádné větší protesty nevyskytly. 

Česká republika je na tom s věkem odchodu do důchodu ještě dobře. Roku 2020 průměrný Čech odcházel do penze v 63,7 letech. V rámci Evropské unie chodí dříve jen členové šesti dalších národů. Absolutní průměr celé sedmadvacítky byl 64,3 let, zatímco nejpozději chodili Nizozemci v 66,3 letech.  

EU požaduje minimální věk odchodu do důchodu v 62 letech. Na ten dosahují Slovinci, Lucemburčané, Řekové a Italové. Jak upozornil server Euronews, naděje na dožití mužů se v roce 1970 pohybovala okolo 12 let po odchodu do důchodu, roku 2020 to bylo už 19,5 let. U žen naděje za stejné období stoupla z 16 na 23,8 let. 

Související

Více souvisejících

důchody důchodci, senioři Alena Schillerová Francie důchodová reforma

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 37 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

Princezna Kate si prochází peklem, tvrdí osoba blízká manželce prince Williama

Princ William se již vrátil k povinnostem člena britské královské rodiny, ale jeho žena zůstává v ústraní. Princezna Kate bojuje s blíže nespecifikovaným typem rakoviny. Podle osoby blízké princi a princezně si pár prochází těžkým obdobím. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy