O důchodech rozhodnuto: Připojištění bude dobrovolné

Praha - Vláda se na čtvrteční poradě ekonomických ministrů definitivně shodla na penzijní reformě, oproti původním záměrům bude opt out dobrovolný. Lidé si budou moci převést část pojistného do soukromého fondu, ale budou muset přidat část ze svého, vyplývá z dohody.

"Shodli jsme se na variantě tři plus dva," řekl agentuře Mediafax ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS). V praxi to znamená, že ze současného pojistného na důchodové pojištění ve výši 28 procent hrubé mzdy si lidé mladší 35 budou moci tři procentní body vyvést do soukromých fondů.

Podmínkou ale bude, aby si zároveň sami přidali částku ve výši dvou procent jejich hrubé mzdy. Celkem by tedy v případě minimálního příspěvku jejich úspory narůstaly o pět procent jejich hrubé mzdy měsíčně.

Opt out se umožní lidem mladším 35 let. Jejich rozhodnutí bude nevratné, protože ze systému nebude možné vystoupit ani do něj vstoupit později než v den 35 narozenin.

Lidé, kterým bude v době vstupu zákona v platnost více než 35 let, se budou moci rozhodnout do konce roku 2012, přičemž vstup do fondového systému by měl být umožněn od pololetí roku 2012. Lidé budou mít na rozhodnutí půl roku.

Vzhledem k dobrovolnosti opt outu není možné odhadnout, jaký bude výpadek z odvodů na sociální pojištění, ale vláda počítá s tím, že ho uhradí sjednocením DPH. Daň by se měla sjednotit na 20 procentech, ale základní potraviny včetně potravin pro speciální diety zůstanou ve snížené sazbě ve výši 10 procent.

Vláda dále počítá i se snížením odvodů na sociální pojištění o 1,8procentního bodu ze současných 31,5 procenta hrubé mzdy.

Toto snížení by však nemělo jít na úkor penzijního systému. Odvod na důchodové pojištění ve výši 28 procent hrubé mzdy, který je součástí sociálního pojištění, by měl zůstat nezměněný. Zrušit by se měl příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.

Vláda také vyšla vstříc požadavku zaměstnavatelů a kývla na snížení stropů na čtyřnásobek hrubé mzdy. Původně měly tyto stropy klesnout na trojnásobek. Čtyřnásobek znamená návrat do roku 2009, na současný šestinásobek totiž stropy vzrostly až v roce 2010, kdy vstoupil v platnost tzv. Janotův úsporný balíček exministra financí Eduarda Janoty.

Naspořené peníze budou lidem vypláceny formou doživotní penze, které bude možné formou pozůstalostní penze odkázat manželce nebo manželovi. Pobírat tuto penzi bude možné maximálně tři roky. Po dobu spoření, tedy před nástupem do důchodu, se peníze stanou předmětem standardního dědického řízení.

Správa úspor bude s největší pravděpodobností svěřena existujícím penzijním fondům, které ovšem projdou rozsáhlou transformací. Ta bude spočívat zejména v oddělení majetku účastníků od majetku penzijního fondu. S tímto krokem počítal zákon ještě z doby vlády Mirka Topolánka (ODS), jehož autoři jsou současný premiér a tehdejší ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) a tehdejší i současný ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Fondy by měly lidem nabídnout čtyři různé varianty spoření. Jednou z těchto variant je fond, v němž budou úspory kryty výhradně českými dluhopisy. Taková možnost lidem nabídne sice nízké výnosy, ale vysokou míru jistoty.

Související

Senioři, ilustrační fotografie.

V ČR bude kolem roku 2050 více seniorů, než se myslelo. Reforma je podle Jurečky nutná

Seniorů bude v polovině 21. století asi o 200 tisíc více, než se předpokládalo před pěti lety. Počet by mohl překročit 3,3 milionu lidí, v takovém případě by byl o milion vyšší než nyní. Vyplývá to z nové zprávy o stavu důchodového systému, kterou představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Je podle něj zřejmé, že penzijní reforma je nutná. 

Více souvisejících

důchodová reforma Vláda ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

MANUÁL: Dnes startují krajské a senátní volby. Jak volit a kde nekroužkovat?

Dnes odpoledne začnou v Česku volby krajských zastupitelů. V některých částech republiky budou spojeny také s prvním kolem senátních voleb. Zatímco krajské volby se týkají voličů mimo hlavní město, o složení horní parlamentní komory budou rozhodovat i voliči ze čtyř senátních obvodů v Praze. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy