Důchodová reforma navrhuje základní penzi 10 tisíc, experti jsou proti

Návrh důchodové reformy počítá se základním důchodem 10.000 korun pro každého, kdo odpracoval 25 let a platil odvody. Návrh dnes představily ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a předsedkyně důchodové komise Danuše Nerudová.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) však už dříve uvedla, že návrh není ve vládě projednaný, do sněmovních voleb zbývá 11 měsíců a přijetí zákona trvá obvykle rok. Podle Maláčové je ale důležité dodržet vládní program. Podle odborníků oslovených ČTK návrh reformy neřeší to hlavní, tedy dlouhodobou finanční udržitelnost systému. Také část opozice návrh odmítá. Kladně se k reformě staví lidovci.

Důchodová reforma by se podle návrhu zaváděla postupně od ledna 2022, kdy by začal platit základní důchod. Nynější veřejný penzijní systém by se rozdělil na dva pilíře. Z nultého by byl vyplácen základní důchod, z prvního zásluhová část penze za odpracované roky a vychované děti.

Práce v důchodu by měla být oceněna nižší daní z příjmu. Podle Nerudové dnes člověk s průměrnou penzí dostane za odpracovaný rok navíc 81 korun. "Myslím si, že to není dostatečná motivace," řekla ministryně Maláčová. Lidé s náročnou profesí by mohli chodit do penze dřív, a to o rok za odpracovaných deset let. Jejich zaměstnavatelé by měli vyšší odvody. Podle Maláčové by reforma v prvních pěti letech stála celkem 25 miliard korun a platit by se dala z peněz Evropské unie z plánu obnovy.

Analytici oslovení ČTK se však shodli v tom, že návrhu chybí řešení dlouhodobé finanční udržitelnosti důchodového systému. "Rozdělení jednoho pilíře na dva více peněz nevytvoří," řekl analytik Deloitte David Marek. Ve všech variantách podle něj výrazně rostou výdaje na důchody v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP), aniž se uvádí, jak tyto náklady budou pokryty. Podle analytika ČSOB Petra Dufka jsou představené změny jen korekcí současného systému a nakonec povedou k posílení jeho závislosti na daňových příjmech. Podle prezidenta Asociace penzijních společností Aleše Poklopa by měl stát maximálně podpořit vlastní investice lidí do penzijního spoření a více do toho zapojit zaměstnavatele.

Analytici také uváděli, že návrh reformy nemá zajištěnou širší politickou podporu. Princip reformy má podle Maláčové podporu členů důchodové komise, v níž zasedají zástupci politických stran, odborů, zaměstnavatelů i dalších organizací. Ministryně financí Schillerová ale ve čtvrtek v Senátu prohlásila, že tato vláda důchodovou reformu nepředloží a na přijetí změn není do voleb už dost času. Příští sněmovní volby by se měly konat příští rok.

Někteří zástupci sněmovních stran oslovení ČTK uváděli, že návrh reformy nemá domluvenou podporu ani ve vládnoucí koalici ANO a ČSSD za podpory komunistů. Část opozice návrh považuje za bezzubý či za marketingový tah před volbami. Podle poslance ODS a člena důchodové komise Jana Bauera ministryně Maláčová ve svých návrzích sice respektuje některé závěry komise, ale neřeší příjmovou stránku důchodového účtu. Také předsedkyně TOP 09 a členka komise Markéta Pekarová Adamová reformu kritizuje, protože podle ní neřeší, kde na důchody vzít peníze.

Lidovci naopak podle svého předsedy Mariana Jurečky návrh podporují. "Myslíme si, že už je potřeba, aby se toto dostalo i do fáze legislativního procesu," řekl ČTK. Reforma podle něj obsahuje většinu lidoveckých priorit.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ČTK řekl, že podrobnosti důchodové reformy zatím nezná a nemůže ji proto komentovat. Podobně se vyjádřil i předseda komunistů Vojtěch Filip. Komunistický poslanec Jiří Dolejš, který stranu zastupuje v důchodové komisi, s návrhem "konceptuálně souhlasí". Problémem je ale podle něj účinnost jednotlivých kroků či financování. "Musí to řešit hlavně koalice, která se v této věci štěpí," napsal ČTK.

Na penze bude letos vydáno kolem půl bilionu korun a příští rok to bude o několik desítek miliard víc. Suma na důchody činí už nyní asi 30 procent výdajů státu a česká společnost stále stárne. Zatímco na konci roku 2000 pobíralo starobní důchod 1,9 milionu lidí, letos v září už 2,4 milionu.

Reforma důchodů se řeší od 90. let. S tím, že český důchodový systém potřebuje zásadní reformu, souhlasily v posledních dekádách prakticky všechny parlamentní strany. Nad konkrétní podobou změny se už ale obecnou shodu najít nepodařilo a jediným zásadním opatřením, které vstoupilo do života, je postupné zvyšování důchodového věku.

Související

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Více souvisejících

důchody důchodci, senioři důchodová reforma

Aktuálně se děje

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izrael, ilustrační foto

Izrael se vyjádřil k hrozbě Bidena o zákazu dodávek zbraní

Za "velké zklamání" označil ve čtvrtek izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, který pohrozil zastavením některých dodávek zbraní Izraeli v případě, že zaútočí na město Rafah na jihu Pásma Gazy. 

včera

Biden: Izraelci zabíjí civilisty našimi bombami. Pokud zaútočí na Rafah, už žádné nedostanou

Podle amerického prezidenta Joea Bidena Izrael použil bomby dodané Spojenými státy při útocích, které vedly k úmrtí palestinských civilistů v Pásmu Gazy. Biden to uvedl v rozhovoru pro stanici CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy