Ošetřovné by mohli dostávat lidé i kvůli uzavřeným stacionářům

Ošetřovné by mohli dostat i zaměstnanci, kteří po uzavření stacionářů a dalších center sociálních služeb musí doma pečovat o své blízké. Dávku z nemocenského pojištění je možné získat nejen na potomky, ale i na ostatní členy domácnosti, pokud jsou závislí na pomoci okolí, či nemocní. Vyplácí se 60 procent denního základu příjmu devět dnů. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) s nemocenským pojištěním na tuto podporu nárok nemají.

ministerstvo práce

Vyplývá to z informací na webu ministerstva práce a České správy sociálního zabezpečení.

"Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu ošetřování jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou. Pokud však zaměstnanec nežije se svými příbuznými ve společné domácnosti, nárok na ošetřovné nezíská," sdělil ČTK Vladimír Dostálek z tiskového oddělení ministerstva práce.

Podle vyjádření resortu je možné ošetřovné čerpat, pokud se člověk stará o nemocného člena domácnosti, nebo o člena domácnosti závislého na pomoci. V Česku se závislost posuzuje třeba kvůli vyplácení příspěvku na péči, uznávají se čtyři stupně podle potřeby opatrování.

Vláda v pátek nařídila uzavřít ode dneška stacionáře či denní centra a podobná zařízení sociálních služeb. Využívají je postižení a senioři. Kabinet pak v neděli rozhodl také o omezení pohybu v Česku. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by lidé měli ale dál chodit do práce, po ní by měli spěchat domů. Od ostatních lidí by měli udržovat odstup, neměli by se shlukovat.

Stejně jako řada rodičů po uzavření škol se musí mnozí lidé postarat doma o své blízké i po zastavení provozů stacionářů a jiných zařízení. K získání ošetřovného potřebují podle ministerstva práce potvrzení o potřebě ošetřování, které jim má vystavit ošetřující lékař. Jak by měli zaměstnanci nyní postupovat, jak by měli o doklad žádat a kde a kdy by si ho měli případně vyzvednout, tiskové oddělení neupřesnilo.

"Zaměstnanec ho (vystavený tiskopis) neprodleně předá svému zaměstnavateli, který pak podklady pro výplatu dávky předá dále příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Tím je podána žádost o ošetřovné," uvedlo pouze tiskové oddělení s odkazem na webové stránky ČSSZ.

Vláda by měla dnes projednávat návrh ministerstva práce na úpravu ošetřovného tak, aby se vyplácelo po celou dobu uzavřených škol a dávku dostali i živnostníci. Chystaný zákon změny ošetřovného na seniory či postižené členy domácnosti, kteří se neobejdou bez pomoci, kvůli uzavřeným zařízením sociálních služeb proti šíření pandemie ale neobsahuje.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Česko hlásí nejvíce případů koronaviru od konce května

28.09.2021 10:30 V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Důchody vzrostou o 805 korun, schválila vláda

27.09.2021 17:43 Aktualizováno Solidární část všech důchodů se od ledna zvýší o 350 korun a zásluhový díl penze se zvedne o 1,3…

Všechny důchody by se od ledna měly zvýšit minimálně o 650 korun

09.09.2021 22:00 Aktualizováno Všichni důchodci v Česku by si od ledna mohli polepšit minimálně o 650 korun. Další navýšení pak…

Klokánky a azylové domy pro děti dostanou na doplacení provozu 62 milionů

23.08.2021 16:59 Klokánky a podobné azylové domy pro děti dostanou i letos mimořádné dotace na doplacení provozu.…

Související:

Právě se děje

reklama