Pomůcky pro postižené? Příspěvek by mohli získat i lidé s interními chorobami

Na příspěvek na zvláštní pomůcky pro postižené by měli mít od března nárok i lidé s vážnými pohybovými potížemi kvůli neuropatii nohou, srdečnímu selhání či plicním chorobám. Peníze od státu by mohli využít na pořízení nájezdových ramp, zvedacích plošin a schodišťových sedaček i na úpravy dveří a koupelen či aut.

Počítá s tím návrh vyhlášky o poskytování dávek lidem se zdravotním handicapem, který zveřejnila na svém webu vláda.

Návrh připravilo ministerstvo práce. Vyhláška má doprovodit novelu o poskytování dávek postiženým, kterou prosadila minulý rok skupina poslanců z KDU-ČSL, ANO, KSČM, ČSSD, TOP 09, STAN a od Pirátů. Zákon rozšiřuje okruh příjemců příspěvků o lidi, kteří kvůli některým interním nemocem nemohou chodit.

Vyhláška upravuje seznam pomůcek, na které mohou nemocní peníze získat. Patří mezi ně nájezdové ližiny, svislá a šikmá zvedací plošina, roštová rampa a schodišťová sedačka. Podpora se dá využít i na stavební práce při rozšíření dveří či uzpůsobení koupelny a WC a také na dodatečnou úpravu auta k ručnímu řízení a snadnějšímu nastupování.

"Je potřebné přiřadit existující pomůcky k jednotlivých novým zdravotním stavům," uvedlo ministerstvo. Podle něj by jinak úřady nemohly podporu vyplácet.

Předpis výslovně stanovuje také to, že by na průkaz zdravotně postižených měli mít nárok lidé s autismem. Vyhláška upřesňuje i některé pomůcky pro sluchově postižené.

Podle zprávy ministerstva práce o vyplacených dávkách úřady práce na příspěvky na pomůcky vydaly loni od ledna do listopadu zhruba 867 milionů korun. Proti stejnému období předchozího roku výdaje o pět procent klesly. Za celý rok 2018 se vyplatilo 6200 příspěvků za celkem 977 milionů korun. Ministerstvo odhaduje, že by rozšíření okruhu příjemců mohlo navíc ročně stát 292 až 584 milionů korun.

Vyhláška nemění podmínky pro získání peněz od státu. Na pomůcku s cenou do 10.000 korun podle webu úřadu práce stát přispívá lidem z domácností s příjmem pod osminásobek životního minima. Spoluúčast činí deset procent, nejméně ale 1000 korun. Stejně se musí lidé podílet i na zaplacení své pomůcky za víc než 10.000 korun. Maximálně je možné získat 350.000 korun, na pořízení schodišťové plošiny pak až 400.000 korun. Součet příspěvků nesmí v pěti letech přesáhnout 800.000 korun, nebo 850.000 korun při pořízení plošiny.

Kabinet by měl návrh vyhlášky, která má podle plánu platit od března, projednat v únoru. Do 4. února je možné ke změnám předpisu podávat připomínky.

Související

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda se má po roce 2024 valorizovat, rozhodla vláda. NBÚ povede Čuřín

Minimální mzda by se v blízké budoucnosti měla valorizovat pravidelně na základě výpočtu stanoveného zákonem, a nikoli ad hoc rozhodnutím vlády. Počítá s tím návrh novely zákoníku práce, který dnes odsouhlasil. Kabinet rozhodl také o navýšení příspěvku zaměstnavatelům na zaměstnávání osob se zdravotním postižením a jmenoval nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu.
CZK

NRZP vadí nevyplácení příspěvku na péči ze Slovenska

Češi a Slováci žijící v Česku, kteří pobírají slovenský důchod a neobejdou se kvůli svému stavu bez pomoci, nedostávají příspěvky na péči. Slovensko jim svou dávku neposílá, české úřady jim podporu nepřiznávají. Řada lidí má tak problém si potřebné opatrování zajistit. Na tiskové konferenci na to dnes upozornila Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). Navrhuje, aby příspěvek začala poskytovat ČR. Problém se podle odhadů rady týká 400 až 500 osob ve vážném stavu. Vyjádření ministerstva práce ČTK zjišťuje.

Více souvisejících

zdravotně postižení Ministerstvo práce a soc. věcí Vláda ČR život Sociální dávky

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy