Výplata některých sociálních dávek se opozdí, kvůli úpravě počítačových programů

Příspěvky na bydlení a přídavky na dítě by někteří lidé mohli dostat později než obvykle. Důvodem je úprava počítačových programů kvůli dočasnému zjednodušení vyřizování a vyplácení dávek v nouzovém stavu. Zákonné lhůty úřad práce ale dodrží. ČTK o tom dnes informovala mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková.

Úřad práce
doporučujeme

Lidé, kteří pobírají některé dávky, musí úřadům práce za běžné situace dokládat své příjmy a další skutečnosti každé tři měsíce. Ministerstvo práce v nouzovém stavu prosadilo stejně jako na jaře zákon s odbouráním této povinnosti. Opatření má chránit před šířením nákazy a má ulevit klientům i úřadům, které mají omezené úřední hodiny. Lidé tak nemusí dodávat doklady a úředníci podle nich nemusí výši dávek plošně přehodnocovat. Ve vyplácení dávek se pokračuje.

"Z důvodu změny aplikačního programu se ale v některých případech může stát, že dojde ke změně obvyklého výplatního termínu. Zákonem stanovenou lhůtu výplaty úřad práce dodrží," uvedla Beránková.

Říjnové příspěvky klienti dostanou podle mluvčí v listopadu. "Pokud by posunutí termínu výplaty mělo negativním způsobem ovlivnit závazky klientů vůči věřitelům - například při úhradě nájmu, či by mělo zásadní dopad na rozpočet jejich domácností při úhradě základních potřeb, jako je jídlo, je nutné, aby se neprodleně obrátili na příslušné pracoviště úřadu práce," sdělila mluvčí. Dodala, že úředníci pak s řešením situace pomohou.

Úřady práce v celém Česku mají otevřeno v pondělí a ve středu od 8:00 do 13:00. Vstup do budov úřadů je možný jen s rouškou či respirátorem. S úředníky by lidé měli komunikovat hlavně elektronicky či po telefonu. Potřebné formuláře jsou na webu. Na dotazy odpoví operátoři na bezplatné lince 800 779 900.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidí s exekucí na důchod ubývá, v březnu jich bylo přes 72 tisíc

12.06.2021 07:51 V posledních dvou letech v Česku ubývá lidí s exekucí na starobní, invalidní či pozůstalostní…

Asociace krajů bude žádat přehodnocení podmínek dotací do sociální oblasti

11.06.2021 17:46 Asociace krajů ČR (AKČR) bude požadovat přehodnocení podmínek evropských dotací na sociální…

Vláda schválila navýšení penzí o 300 korun nad rámec valorizace

31.05.2021 17:32 Aktualizováno Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody by se mohly v lednu po zákonné valorizaci zvýšit ještě…

Důchody se příští rok zvednou o 300 korun nad rámec zákona, shodla se…

26.05.2021 20:40 Aktualizováno Penze se v příštím roce nad rámec zákonné valorizace zvednou o 300 korun. Na dnešním jednání se na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama