Výplata některých sociálních dávek se opozdí, kvůli úpravě počítačových programů

Příspěvky na bydlení a přídavky na dítě by někteří lidé mohli dostat později než obvykle. Důvodem je úprava počítačových programů kvůli dočasnému zjednodušení vyřizování a vyplácení dávek v nouzovém stavu. Zákonné lhůty úřad práce ale dodrží. ČTK o tom dnes informovala mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková.

Úřad práce
doporučujeme

Lidé, kteří pobírají některé dávky, musí úřadům práce za běžné situace dokládat své příjmy a další skutečnosti každé tři měsíce. Ministerstvo práce v nouzovém stavu prosadilo stejně jako na jaře zákon s odbouráním této povinnosti. Opatření má chránit před šířením nákazy a má ulevit klientům i úřadům, které mají omezené úřední hodiny. Lidé tak nemusí dodávat doklady a úředníci podle nich nemusí výši dávek plošně přehodnocovat. Ve vyplácení dávek se pokračuje.

"Z důvodu změny aplikačního programu se ale v některých případech může stát, že dojde ke změně obvyklého výplatního termínu. Zákonem stanovenou lhůtu výplaty úřad práce dodrží," uvedla Beránková.

Říjnové příspěvky klienti dostanou podle mluvčí v listopadu. "Pokud by posunutí termínu výplaty mělo negativním způsobem ovlivnit závazky klientů vůči věřitelům - například při úhradě nájmu, či by mělo zásadní dopad na rozpočet jejich domácností při úhradě základních potřeb, jako je jídlo, je nutné, aby se neprodleně obrátili na příslušné pracoviště úřadu práce," sdělila mluvčí. Dodala, že úředníci pak s řešením situace pomohou.

Úřady práce v celém Česku mají otevřeno v pondělí a ve středu od 8:00 do 13:00. Vstup do budov úřadů je možný jen s rouškou či respirátorem. S úředníky by lidé měli komunikovat hlavně elektronicky či po telefonu. Potřebné formuláře jsou na webu. Na dotazy odpoví operátoři na bezplatné lince 800 779 900.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Všichni důchodci dostanou jednorázový příspěvek 5000 korun, Zeman zákon…

19.11.2020 15:43 Všichni důchodci dostanou v prosinci jednorázově 5000 korun. Vládní návrh zákona, který výplatu…

OECD radí Česku: Dál zvedejte důchodový věk a plaťte část penze z daní

18.11.2020 18:58 Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) doporučuje Česku pokračovat ve zvyšování…

Dávky na bydlení by se mohly zvýšit, MPSV navrhlo změnu normativů

11.11.2020 13:26 Dávky na bydlení by se mohly od ledna mírně zvýšit. Ministerstvo práce navrhuje zvednout takzvané…

KOMENTÁŘ: Vláda podrazila mladou generaci. Místo důchodů ji posílá žebrat

09.11.2020 22:02 Aktualizováno KOMENTÁŘ - Nedodržela své slovo. Vláda Andreje Babiše zklamala, když vyhlašovala, že důchodová…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama