Zvýšení příspěvku na péči? Maláčová posuzuje šest variant

Ministerstvo práce a sociálních věcí posuzuje šest variant možného zvyšování příspěvků na péči o postižené lidi bez nutnosti měnit pokaždé zákon. Poslancům to dnes řekla ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Dopady na státní rozpočet by činily podle hrubých odhadů půl miliardy až tři miliardy korun ročně. Příspěvky na péči pobírá asi 360.000 lidí.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

"Velmi vážně uvažujeme o zavedení valorizačního mechanismu," uvedla Jana Maláčová, podle níž by ale neměl být automatický, jako je tomu u důchodů. Jakákoli změna by podle ní měla být navázána na širší novelu zákona o sociálních službách, jinak by neměla smysl. Maláčová také upozornila na to, že dávka by se mohla v konečném důsledku nejen zvyšovat, ale také snižovat.

V úvahu podle Maláčové připadá valorizace příspěvku na péči podle vývoje průměrné hrubé mzdy, vývoje průměrného důchodu, podle inflace, podle inflace a růstu mezd a podle růstu minimální mzdy. Bylo by možné se vrátit podle ministryně i k valorizaci podle vývoje cen sociálních služeb, což obsahovalo původní znění zákona z roku 2006. Mechanismus byl zrušen o dva roky později zákonem o stabilizaci veřejných rozpočtů, aniž jej vláda někdy využila, podotkla.

Sněmovna o zvyšování příspěvků na péči debatovala v souvislosti se svým usnesením z loňského prosince, v němž vládu k přípravě valorizačního mechanismu vyzvala. "Jsem příznivcem toho, abychom důležité dávky valorizovali častěji, jako je tomu u důchodů," uvedla poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Podobně se vyjádřila také Olga Richterová (Piráti), podle níž jsou vzhledem k růstu životních nákladů liché obavy, že by se příspěvek mohl i snižovat.

Před dopady na státní rozpočet varoval Pavel Juříček (ANO), podle kterého by se dávky měly navázat na růst nebo pokles hrubého domácího produktu. Podle poslance ODS Jana Bauera je nutná celková revize sociálních dávek.

Komunistická poslankyně Hana Aulická Jírovcová míní, že je třeba řešit pojetí příspěvků na péči. Upozornila na jejich částečné zneužívání a naopak na výpadek, když je postižený člověk například na delším pobytu v lázních.

Výše příspěvku na péči se liší podle závažnosti zdravotního postižení a v některých případech podle toho, zda jsou postižení lidé v domácí, nebo v ústavní péči. V současnosti činí o 880 korun do 19.200 korun měsíčně.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodová reforma: Co se chystá na Čechy? Zazněl nový návrh

11.10.2019 13:19 Aktualizováno Důchodová komise se dnes shodla na tom, jak by mohla v Česku v budoucnu případně vypadat důchodová…

Zásadní změna v důchodech? Česko musí jednat, než bude zle

10.10.2019 19:33 Odborníci na důchodovou problematiku se začínají shodovat na změně systému penzí. Mluví o tom, že…

České důchody jsou nízké a nedůstojné? Expert prozradil, v čem je problém

08.10.2019 23:11 Aktualizováno Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce představit reformu důchodového systému…

Důchodci jako žebráci, zaplatí jídlo a nic jim nezbude? Politici bouchli…

07.10.2019 23:13 Aktualizováno Na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky se konala konference Senioři a lidská práva.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama