Války o vodu mohou být realitou? Odborník rozebral palčivý problém se suchem

Odborník v oblasti klimatických změn Michal Nekvasil v organizaci Člověk v tísni odpovídá v rozhovoru pro Radiožurnál na otázky vlivu sucha a povodní na naši planetu i Českou republiku

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Sucho, ilustrační fotografie
doporučujeme

Českou republiku sužují od začátku minulého týdne bouřky, nejvíce zasaženou částí republiky byla Morava a východní Čechy a hrozí zde záplavy. Nekvasil na otázku, zda tyto přívaly dešťů jsou předzvěstí klimatických změn uvedl, že je to jedním z mnoha znaků. Díky klimatickým změnám je převážně sucho, které je zodpovědné právě za povodně.

Díky suchu není půda schopna zadržovat vodu, ale Nekvasil uvádí ještě několik faktorů, proč ji půda neabsorbuje. Mezi tyto faktory patří úbytek organické hmoty v půdě, ubývání lesů a Nekvasil hovořil převážně o zemědělství.

V České republice v minulosti bývalo moc vody, to nepřálo některým plodinám a půda musela být odvodňována, řekl Nekvasil a dodal, že máme spousty odvodňovacích kanálů, ale žádné prostředky pro zadržování vody.

„Největší sucho za posledních 500 let,“ konstatoval Nekvasil pro Radiožurnál, ale vysvětluje, že to není díky srážkám, ale díky vodní bilanci. „Co spadne je stejné, ale díky většímu teplu se toho více vypaří,“ nastínil odborník a varuje, že krize přijde.

Poukázal na válku v Sýrii, kde bylo sucho jedním ze spouštěčů, protože vedlo k sociálněekonomickým problémům obyvatelstva a podle Nekvasila to podpořilo „podhoubí“ Islámskému státu.

Nekvasil také poukázal na fakt, že lidé by měli začít uvažovat o plýtvání pitnou vodou. „Splachovat pitnou vodou mi přijde neetické,“ míní Nekvasil a poznamenal, že bazén lze naplnit i dešťovou vodou.

„Voda je lepší, měkčí, a proto není důvod napouštět bazén pitnou vodou. Udržovat se dá solí, která přirozeně uvolňuje chlór,“ podotkl Nekvasil a dodal, že u něj doma mají v bazénu pouze vodu dešťovou.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou podceňované, ale mohou změnit Česko. Zbaví nás větrné elektrárny uhlí?

30.06.2020 16:03 Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR odhadl, že by do 20 let mohly čtvrtinu elektrické energie…

Tady by mohly být nové přehrady. MŽP souhlasí s dalšími 11 lokalitami

30.06.2020 15:47 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) souhlasilo s dalšími 11 chráněnými územími pro možnou…

Do zemědělství tečou miliardové dotace. Stát jejich efekt nesleduje,…

29.06.2020 10:23 Aktualizováno Státní Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond nesleduje důkladně přínos miliard korun…

Ropákem roku 2019 je Dostálová, Zelenou perlu má Babiš. Zde je jeho reakce

26.06.2020 15:37 Aktualizováno Antiekologickou cenu Ropák dostala za rok 2019 ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO…

Související:

Právě se děje

Další zprávy