Testy potvrdily virus ptačí chřipky na Uherskohradišťsku

Testy potvrdily virus ptačí chřipky u uhynulé labutě na Uherskohradišťsku. Našla se ve čtvrtek u Novoveských štěrkových jezer v katastru Ostrožské Nové Vsi. Odborníci u labutě zjistili nákazu subtypem H5N8, který není patogenní pro člověka, řekl dnes ČTK ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Žádná opatření se v tomto případě nevyhlašují. Důležité je, že nákazu nemáme nikde v chovu. Tam je to pak složitější, zvířata se musejí utratit," uvedl Mahdalík. Už minulý týden potvrdily testy výskyt subtypu ptačí chřipky H5N8 ve Zlínském kraji u uhynulých kachen divokých na Paseckém potoce ve Zlíně, v případě uhynulé labutě v Kvasicích na Kroměřížsku pak subtyp H5N5.

V České republice je v současnosti deset ohnisek choroby v chovech. Poslední veterináři o víkendu potvrdili v chovech drůbeže ve Velkých Hošticích na Opavsku a v Březnu na Mladoboleslavsku. Ohniska v chovech byla zatím zjištěna v Jihočeském, Středočeském, Pardubickém, Plzeňském a Moravskoslezském kraji a v Kraji Vysočina. U volně žijících ptáků se choroba kromě Zlínského kraje potvrdila také v Libereckém, Olomouckém a Ústeckém kraji a v Praze.

V tuzemsku se ptačí chřipka kromě loňska, kdy museli veterináři vybít kolem 137.000 ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. V České republice se muselo tehdy utratit 98.000 ptáků, většinou ve velkochovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy. Choroba je nebezpečná pro ptáky, dosud se předpokládalo, že se na lidi nepřenáší. V únoru ale oznámilo Rusko, že zaznamenalo první přenos kmene viru ptačí chřipky A(H5N8) na člověka.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další ohnisko ptačí chřipky v Česku je na Berounsku

09.04.2021 17:03 Veterináři potvrdili 33. letošní ohnisko ptačí chřipky, je v malochovu v obci Hodyně na Berounsku.…

Ministerstvo zemědělství odeslalo odpověď na Babišův střet zájmů

07.04.2021 13:55 Ministerstvo zemědělství dnes odeslalo odpověď na audit Evropské komise (EK) ohledně možného střetu…

Botanické zahrady volají o pomoc. Chtějí otevřít venkovní areály

05.04.2021 19:38 Unie botanických zahrad žádá vládu o vytvoření programu pomoci. Botanické zahrady jsou dlouhodobě…

Hasiči dokončili likvidaci chovu slepic zasaženého ptačí chřipkou v…

03.04.2021 16:29 Aktualizováno Hasiči dokončili likvidaci chovu slepic zasaženého ptačí chřipkou v Kosičkách na Královéhradecku.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama