Home office omezí kontakty podobně jako zavření hospod, tvrdí sociolog

Práce na home office omezí kontakty v celkovém pohledu podobně jako zavření hospod. Liší se ale počet lidí, kterých se dotýká. Práce z domova omezí méně lidí, kteří měli dříve více kontaktů, zatímco zavřené restaurace omezí víc lidí s méně kontakty. Opatření mají v průměru dopady podobné, vhodné je je kombinovat.

Ilustrační foto
doporučujeme

Na dnešní odborné konferenci o modelování vývoje epidemie to řekl sociolog Daniel Prokop. Jeho výzkumná organizace PAQ Research sleduje asi 2500 respondentů pravidelně v dvoutýdenních intervalech od poloviny března. Poslední data ukazují, že lidé mají proti běžnému stavu asi polovinu kontaktů.

Za rizikové kontakty výzkumná agentura považuje osobní setkání delší než pět minut. Podle respondentů připadá běžně na návštěvu práce nebo vysoké školy v průměru 15,9 kontaktu, při účasti na akcích nad 500 účastníků asi 9,4 kontaktu a návštěva restaurace či hospody asi 3,8 kontaktu.

Podle sociologů může až 30 procent ekonomicky aktivních lidí pracovat z domova, z celé populace jde asi o 15 procent. "Zavedení home office všude, kde to jde, by mělo vysoký vliv na vysokokontaktní lidi, kterých je ale omezené množství," uvedl Prokop. Naopak u zavření hospod a restaurací bude vliv menší, ale na mnohem větší množství lidí. Kontakty tam také mohou být těsnější, delší a tím rizikovější.

Modely odhadují, že zavedení maximální práce z domova omezí průměrně 3,2 kontakty a medián bude 1,2 omezených kontaktů. Zavření hospod průměrně omezí 2,2 kontaktu a medián bude 1,6 omezených kontaktu.

Podle sociologického výzkumu mají lidé nyní asi polovinu z 22 osobních kontaktů. Hygienici při epidemiologickém šetření považují za rizikový kontakt ten, který trvá více než 15 minut a je blíž než dva metry. Vliv hraje také nošení roušky či respirátoru. Podle dat Chytré karantény každý pozitivně testovaný nahlásí průměrně asi 2,25 takových kontaktů. Objevují se ale také informace o tom, že lidé kontakty nehlásí z obavy, aby nemuseli do karantény.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Testy na covid-19 pro samoplátce zlevní od nového roku o 200 korun

02.12.2020 17:33 Cena testů na covid-19 pro samoplátce klesne od ledna příštího roku zhruba o 200 korun, uvedl dnes…

Hejtman Schrek se pozastavuje nad efektem antigenních testů

02.12.2020 17:25 Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS a STO) postrádá uspokojivou odpověď na otázku, jaký…

Cesta Nejedlého podle senátního výboru porušila zásady jednotné politiky

02.12.2020 17:20 Cesta prezidentova poradce Martina Nejedlého do Moskvy byla podle senátního zahraničního výboru…

Blatný hájí novelu zákona: Navrhované pravomoci už hygiena má, jen nejsou…

02.12.2020 17:17 Pravomoci, které má v připravované novele zákona získat hlavní hygienik řídící novou Státní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama