Lumbeho vila. Prezidentská rezidence stojí na starém slovanském pohřebišti

Honosný klasicistní dům nedaleko Pražského hradu označován jako Lumbehovila je již tradičně rezidencí prezidenta České republiky. Stavba se nachází na místě s dlouhou historií, v70. letech minulého století zde bylo archeology objeveno raně středověké pohřebiště.

Lumbeho vila

Dům nese pojmenování podle Karla Lumbeho, pražského vlivného politika německého původu, poslance Říšské rady a Českého zemského sněmu. Ještě než se vrhl na politickou dráhu, působil jako výborný a uznávaný chirurg. Jeho manželkou byla Anna Marie hraběnka Thun-Hohenstein, sestra politika Leopolda Lva Thun-Hohensteina. Karl Lumbe nechal roku 1852 přestavět starý dům nedaleko Pražského hradu v klasicistní rezidenci, kterou s rodinou obýval.

Z dalších významných obyvatel vily lze jmenovat impresionistického malíře Miloše Jiránka (známý také pod uměleckým pseudonymem Václav Zedník), který v domě bydlel na počátku 20. století. Z Lumbeho vily měl krásný výhled na Pražský hrad, jež zachytil na několika svých obrazech.

Od roku 1925 je Lumbeho vila i s rozsáhlými přilehlými zahradami v majetku státu. Dům se využíval pro různé účely –jako zázemí pro zaměstnance Pražského hradu nebo jako skladiště. Historická budova bohužel v průběhu 20. století značně chátrala a její stav byl v 90. letech tak zanedbaný, že se navrhovala demolice. Prezident Václav Havel nechal dům nakonec rekonstruovat, a vznikla tak ubytovna pro státní návštěvy. Další přestavby probíhaly od roku 2004, kdy si vilu vybral za svou rezidenci prezident Václav Klaus. Od té doby plní Lumbeho vila funkci bydliště hlavy státu.

Pohřebiště v Lumbeho zahradě

Lumbeho vila je obklopena rozlehlou zahradou, pro kterou se ujalo označení Lumbeho zahrada. Právě na těchto pozemcích nalezli archeologové v 70. letech minulého století raně středověké pohřebiště. Výzkum včetně vyhodnocení odkrytých situací, artefaktů a analýzy kosterních pozůstatků trval několik desetiletí. V Lumbeho zahradě se totiž nachází jedno z největších slovanských pohřebišť na našem území.

Pohřebiště z konce 9. až počátku 11. století bylo prozkoumáno v plném rozsahu, objevilo se téměř 150 kostrových hrobů. Pochovány na něm byly převážně ženy, ale také muži a děti, a to od novorozeneckého či kojeneckého věku. Stáří pohřbených dospělých jedinců se pohybuje od mladého věku po senilní. Množství ostatků mladých žen na pohřebišti lze vysvětlit častým úmrtím při porodu. V některých hrobech se prokazatelně zachovaly zbytky dřevěných rakví. Jedno z dětí bylo například do hrobové jámy uloženo ve vydlabaném kmeni stromu.

Doba využívání pohřebiště byla odborníky stanovena na zhruba 150 let. Vzhledem k celkovému prozkoumanému počtu hrobů (tedy necelých 150) by se průměrně za celou dobu existence pohřebiště pochovával ročně pouhý jeden člověk. Pohřebiště v Lumbeho zahradě tak nepochybně sloužilo pro velmi malou komunitu lidí. O charakteru skupiny pochovávaných osob napovídá hrobová výbava, tedy zvláštní předměty ukládané spolu s mrtvým do hrobu. Jednotlivé hroby obsahovaly bohaté a luxusní milodary, byli zde tedy patrně pohřbíváni členové knížecího přemyslovského dvora, tedy tehdejší elity. V hrobech se nacházely šperky a ozdoby, například záušnice, skleněné a jantarové korálky, stříbrné i zlaté náušnice, nákrčníky a náhrdelníky, prsteny nebo gombíky. Další milodary představovaly militaria a jezdecká výstroj, jako byly ostruhy, nože nebo sekery. Některé dětské hroby byly vybaveny miniaturami zbraní, které symbolizovaly společenské postavení, a nesloužily tedy praktickému bojovému účelu. U pohřbených jedinců se také vyskytovaly keramické nádoby nebo dřevěná vědérka. V několika hrobech se nalezly jisté jednoznačně křesťanské symboly, například křížky či kalichy, tedy doklady o přijetí křesťanské víry.

Související

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. (26.6.2024) Prohlédněte si galerii

Pellegrini v Praze. Nový slovenský prezident je na první zahraniční cestě

Do Prahy ve středu dorazil nově zvolený slovenský prezident Peter Pellegrini, na Pražském hradě jej dopoledne přijal český protějšek Petr Pavel. Pro Pellegriniho jde o první zahraniční návštěvu ve funkci hlavy státu. Prezidenti se shodli, že na obnovení mezivládních jednání ještě nenastal čas. Oba ale vyjádřili naději, že k tomu časem dojde. 

Více souvisejících

Pražský Hrad Lumbeho vila historie Praha prezident čr

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 2 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

včera

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

včera

včera

včera

Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho

V německém městě Kolín nad Rýnem došlo v pátek k dramatickému incidentu, při kterém agresivní muž napadl policisty a způsobil jim vážná zranění. Událost se odehrála v dopoledních hodinách v kolínském okrese Ehrenfeld, jak uvedla policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy