Lumbeho vila. Prezidentská rezidence stojí na starém slovanském pohřebišti

Honosný klasicistní dům nedaleko Pražského hradu označován jako Lumbehovila je již tradičně rezidencí prezidenta České republiky. Stavba se nachází na místě s dlouhou historií, v70. letech minulého století zde bylo archeology objeveno raně středověké pohřebiště.

Lumbeho vila

Dům nese pojmenování podle Karla Lumbeho, pražského vlivného politika německého původu, poslance Říšské rady a Českého zemského sněmu. Ještě než se vrhl na politickou dráhu, působil jako výborný a uznávaný chirurg. Jeho manželkou byla Anna Marie hraběnka Thun-Hohenstein, sestra politika Leopolda Lva Thun-Hohensteina. Karl Lumbe nechal roku 1852 přestavět starý dům nedaleko Pražského hradu v klasicistní rezidenci, kterou s rodinou obýval.

Z dalších významných obyvatel vily lze jmenovat impresionistického malíře Miloše Jiránka (známý také pod uměleckým pseudonymem Václav Zedník), který v domě bydlel na počátku 20. století. Z Lumbeho vily měl krásný výhled na Pražský hrad, jež zachytil na několika svých obrazech.

Od roku 1925 je Lumbeho vila i s rozsáhlými přilehlými zahradami v majetku státu. Dům se využíval pro různé účely –jako zázemí pro zaměstnance Pražského hradu nebo jako skladiště. Historická budova bohužel v průběhu 20. století značně chátrala a její stav byl v 90. letech tak zanedbaný, že se navrhovala demolice. Prezident Václav Havel nechal dům nakonec rekonstruovat, a vznikla tak ubytovna pro státní návštěvy. Další přestavby probíhaly od roku 2004, kdy si vilu vybral za svou rezidenci prezident Václav Klaus. Od té doby plní Lumbeho vila funkci bydliště hlavy státu.

Pohřebiště v Lumbeho zahradě

Lumbeho vila je obklopena rozlehlou zahradou, pro kterou se ujalo označení Lumbeho zahrada. Právě na těchto pozemcích nalezli archeologové v 70. letech minulého století raně středověké pohřebiště. Výzkum včetně vyhodnocení odkrytých situací, artefaktů a analýzy kosterních pozůstatků trval několik desetiletí. V Lumbeho zahradě se totiž nachází jedno z největších slovanských pohřebišť na našem území.

Pohřebiště z konce 9. až počátku 11. století bylo prozkoumáno v plném rozsahu, objevilo se téměř 150 kostrových hrobů. Pochovány na něm byly převážně ženy, ale také muži a děti, a to od novorozeneckého či kojeneckého věku. Stáří pohřbených dospělých jedinců se pohybuje od mladého věku po senilní. Množství ostatků mladých žen na pohřebišti lze vysvětlit častým úmrtím při porodu. V některých hrobech se prokazatelně zachovaly zbytky dřevěných rakví. Jedno z dětí bylo například do hrobové jámy uloženo ve vydlabaném kmeni stromu.

Doba využívání pohřebiště byla odborníky stanovena na zhruba 150 let. Vzhledem k celkovému prozkoumanému počtu hrobů (tedy necelých 150) by se průměrně za celou dobu existence pohřebiště pochovával ročně pouhý jeden člověk. Pohřebiště v Lumbeho zahradě tak nepochybně sloužilo pro velmi malou komunitu lidí. O charakteru skupiny pochovávaných osob napovídá hrobová výbava, tedy zvláštní předměty ukládané spolu s mrtvým do hrobu. Jednotlivé hroby obsahovaly bohaté a luxusní milodary, byli zde tedy patrně pohřbíváni členové knížecího přemyslovského dvora, tedy tehdejší elity. V hrobech se nacházely šperky a ozdoby, například záušnice, skleněné a jantarové korálky, stříbrné i zlaté náušnice, nákrčníky a náhrdelníky, prsteny nebo gombíky. Další milodary představovaly militaria a jezdecká výstroj, jako byly ostruhy, nože nebo sekery. Některé dětské hroby byly vybaveny miniaturami zbraní, které symbolizovaly společenské postavení, a nesloužily tedy praktickému bojovému účelu. U pohřbených jedinců se také vyskytovaly keramické nádoby nebo dřevěná vědérka. V několika hrobech se nalezly jisté jednoznačně křesťanské symboly, například křížky či kalichy, tedy doklady o přijetí křesťanské víry.

Související

Eva Pavlová a Petr Pavel

Pavlová připravuje svůj tým a oslovuje externí poradce

První dáma Eva Pavlová v současné době buduje svůj tým, oslovuje externí poradce a připravuje témata, se kterými bude dál pracovat. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Pražského hradu Markéta Řeháková. Pavlová podle ní nyní připravuje aktivity na příštích pět let především v sociální oblasti.
Petr Pavel a Eva Pavlová

Pavel se i se spolupracovníky kompletně přesune na Hrad do konce března

Celá kancelář prezidenta Petra Pavla by měla na Pražském hradě působit do konce března. Pavel to dnes řekl na své pravidelné tiskové konferenci v Hrzánském paláci, kde úřaduje od svého lednového zvolení. Prostory na Hradě se nyní kontrolují a připravují, stejně jako Lumbeho vila, kde by měl Pavel bydlet ve všední dny. Příprava ubytování je podle něj záležitostí několika týdnů.

Více souvisejících

Pražský Hrad Lumbeho vila historie Praha prezident čr

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Nabíjecí stanice pro elektromobily

Počet dobíjecích stanic pro elektromobily stoupl o třetinu, v Česku je jich 1364

Počet dobíjecích stanic pro elektrická auta loni v Česku vzrostl o více než 30 procent. V závěru loňského roku stát evidoval 1364 stanic, které byly rozmístěny v celkem 1200 lokalitách. Vyplývá to ze statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). V současnosti je v ČR registrováno kolem 15.000 elektromobilů, další desetitisíce tvoří hybridy.

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Markéta Pekarová Adamová na Tchaj-wanu

Tchajwanská média: Pekarová vystoupí v parlamentu, podepíše prohlášení o legislativní spolupráci

Tchajwanská média si všímají návštěvy předsedkyně české Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové. Agentura CNA vyzdvihuje velikost české delegace, která čítá více než 150 lidí, a připomíná, že se Pekarová Adamová v pondělí setká s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen. Tchajwanský web Taipei Times uvádí, že šéfka sněmovny během své pětidenní návštěvy Tchaj-wanu podepíše společné prohlášení o legislativní spolupráci a v úterý promluví v tamním parlamentu.

Aktualizováno před 1 hodinou

Česká národní banka

Analytici: ČNB na středečním jednání úrokové sazby nezmění

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ponechá i na středečním zasedání základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, kde je od loňského června. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK, podle nichž ani únorová obměna dvou členů rady nebude znamenat změnu v jejím postoji. Očekávají, že jediným hlasem volajícím po růstu sazeb zůstane člen rady Tomáš Holub. Možné snížení sazeb členové rady v nedávných rozhovorech v médiích vyloučili.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Češi hlasují v komunálních volbách

O sobotní komunální volby byl zájem, k urnám přišlo 70 procent voličů

K sobotním komunálním volbám, které se uskutečnily ve 33 obcích v Čechách a na Moravě, přišlo v průměru 70 procent voličů. Téměř stoprocentní byla jejich účast v Hradišti na Rokycansku, kde z 37 voličů nepřišel hlasovat pouze jeden. Naopak nejnižší účast byla ve Lhánicích na Třebíčsku, kde odvolilo 46,88 procenta ze 128 voličů, oznámil dnes mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. Loni v září v celorepublikových obecních volbách dosáhla průměrná účast 46 procent

před 2 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Jak se žije po roce války v Rusku? Obyvatelé sankce příliš nepocítili, odchod západních značek také ne

Západní sankce zasáhly ruské banky, bohaté jednotlivce nebo dovoz technologií. Po roce rozsáhlých omezení, jejichž cílem bylo oslabit válečný fond Moskvy, se ale ekonomický život pro běžné Rusy příliš neliší od toho, který vedli před ruskou invazí na Ukrajinu. Žádná masová nezaměstnanost a propad měny se nekonají. Nejsou tu žádné krachující banky, před kterými se tvoří dlouhé fronty. Nabídka v supermarketech se příliš nezměnila, zahraniční zboží je stále dostupné, nebo jeho místo zaujaly místní ekvivalenty, píše agentura AP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Demonstrace ve Francii

Shořelá policejní auta, stovky zraněných policistů. Francouzi protestují často a mnohdy tvrdě

Lidé ve Francii nejsou nespokojeni jen s penzijní reformou. Na západě Francie byl těžce zraněn policista během akce, při které shořely dva policejní vozy. Demonstranti útočili na vodní rezervoáry uprostřed stavby. Mají zaručit vodu farmářům během období sucha. Muži zákona často čelí masivní přesile a používají tvrdé donucovací prostředky, za což si už úřady vysloužily kritiku z Rady Evropy. 

před 3 hodinami

změna času, Photo by Saffu

Letní čas 2023? Přišel, kdo přijít neměl. Finanční úspory střídaní času žádné nepřinese, spíše naopak, přesto se pořád „drží jako klíště“

V noci ze soboty na neděli se opět odehrála jedna změna času. Přetočili jsme často už jen pomyslnou ručičku o hodinu dopředu, takže víkend bude o 60 minut kratší. Takovéto umělé zkracování víkendu (a jeho umělé prodlužování na podzim), jak připomíná ekonom Lukáš Kovanda, mělo skončit už loni. 

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Vladimír Putin

Rusko rozmístí v Bělorusku jaderné zbraně, řekl Putin

Rusko rozmístí v sousedním Bělorusku taktické jaderné zbraně. Ve státní televizi to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin s tím, že Moskva s Minskem uzavřela příslušnou dohodu. Podle Putina tím Moskva neporušuje žádná ujednání o nešíření jaderných zbraní a reaguje na oznámení Británie, která chce na Ukrajinu dodávat protitankové náboje z ochuzeného uranu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Cena Twitteru výrazně klesla. Musk jej ohodnotil na 20 miliard dolarů

Miliardář a šéf Twitteru Elon Musk dal zaměstnancům společnosti akciové garance v hodnotě 20 miliard dolarů (440 miliard Kč). To je méně než polovina ze 44 miliard dolarů, kolik za provozovatele sociální sítě loni zaplatil, což dokazuje, jak prudce se hodnota Twitteru od převzetí Muskem snížila. Je ale stále vyšší než hodnota jeho konkurentů. S odkazem na své zdroje a e-mail, který měl Musk rozeslat zaměstnancům, o tom v sobotu napsal web The Information.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

HK: Od vzniku České republiky vzrostl význam vývozu pro tuzemské hospodářství

Od vzniku samostatné České republiky vzrostl význam vývozu pro tuzemské hospodářství. Zatímco v roce 1993 mířilo na export 19,2 procenta veškeré české produkce, v roce 2021 to bylo 33,3 procenta. Vyplývá to z analýzy Hospodářské komory ČR, kterou má ČTK k dispozici. Česko vyváží do 217 zahraničních teritorií, 80 procent vývozu ale míří do zemí Evropské unie.

před 4 hodinami

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová v čele početné delegace navštívila od 22. do 25. března Korejskou republiku.

Pekarová Adamová jednala v Koreji o dodávkách nedostatkových léků a užší meziparlamentní spolupráci

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová navštívila Korejskou republiku. V rámci svého programu jednala s předsedou korejského zákonodárného sboru Kim Jin-pyoem o intenzivnější česko-korejské meziparlamentní spolupráci v oblastech společných zájmů. S korejským premiérem pak diskutovala možnosti dodávek léků, které nyní na českém trhu chybí. Před svým odjezdem na Tchaj-wan předsedkyně Sněmovny ještě slavnostně otevřela honorární konzulát v jihokorejském Pusanu. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Izraelka odsouzená v SAE za obchodování s drogami k trestu smrti dostala milost

Izraelka Fida Kevanová, která byla za obchodování s drogami ve Spojených arabských emirátech původně odsouzena k trestu smrti, dostala milost a byla propuštěna. Podle agentury Reuters to dnes oznámil izraelský prezident Jicchak Herzog.

Zdroj: ČTK

Další zprávy