Honosný klasicistní dům nedaleko Pražského hradu označován jako Lumbehovila je již tradičně rezidencí prezidenta České republiky. Stavba se nachází na místě s dlouhou historií, v70. letech minulého století zde bylo archeology objeveno raně středověké pohřebiště.
Lumbeho vila
Dům nese pojmenování podle Karla Lumbeho, pražského vlivného politika německého původu, poslance Říšské rady a Českého zemského sněmu. Ještě než se vrhl na politickou dráhu, působil jako výborný a uznávaný chirurg. Jeho manželkou byla Anna Marie hraběnka Thun-Hohenstein, sestra politika Leopolda Lva Thun-Hohensteina. Karl Lumbe nechal roku 1852 přestavět starý dům nedaleko Pražského hradu v klasicistní rezidenci, kterou s rodinou obýval.
Z dalších významných obyvatel vily lze jmenovat impresionistického malíře Miloše Jiránka (známý také pod uměleckým pseudonymem Václav Zedník), který v domě bydlel na počátku 20. století. Z Lumbeho vily měl krásný výhled na Pražský hrad, jež zachytil na několika svých obrazech.
Od roku 1925 je Lumbeho vila i s rozsáhlými přilehlými zahradami v majetku státu. Dům se využíval pro různé účely –jako zázemí pro zaměstnance Pražského hradu nebo jako skladiště. Historická budova bohužel v průběhu 20. století značně chátrala a její stav byl v 90. letech tak zanedbaný, že se navrhovala demolice. Prezident Václav Havel nechal dům nakonec rekonstruovat, a vznikla tak ubytovna pro státní návštěvy. Další přestavby probíhaly od roku 2004, kdy si vilu vybral za svou rezidenci prezident Václav Klaus. Od té doby plní Lumbeho vila funkci bydliště hlavy státu.
Pohřebiště v Lumbeho zahradě
Lumbeho vila je obklopena rozlehlou zahradou, pro kterou se ujalo označení Lumbeho zahrada. Právě na těchto pozemcích nalezli archeologové v 70. letech minulého století raně středověké pohřebiště. Výzkum včetně vyhodnocení odkrytých situací, artefaktů a analýzy kosterních pozůstatků trval několik desetiletí. V Lumbeho zahradě se totiž nachází jedno z největších slovanských pohřebišť na našem území.
Pohřebiště z konce 9. až počátku 11. století bylo prozkoumáno v plném rozsahu, objevilo se téměř 150 kostrových hrobů. Pochovány na něm byly převážně ženy, ale také muži a děti, a to od novorozeneckého či kojeneckého věku. Stáří pohřbených dospělých jedinců se pohybuje od mladého věku po senilní. Množství ostatků mladých žen na pohřebišti lze vysvětlit častým úmrtím při porodu. V některých hrobech se prokazatelně zachovaly zbytky dřevěných rakví. Jedno z dětí bylo například do hrobové jámy uloženo ve vydlabaném kmeni stromu.
Doba využívání pohřebiště byla odborníky stanovena na zhruba 150 let. Vzhledem k celkovému prozkoumanému počtu hrobů (tedy necelých 150) by se průměrně za celou dobu existence pohřebiště pochovával ročně pouhý jeden člověk. Pohřebiště v Lumbeho zahradě tak nepochybně sloužilo pro velmi malou komunitu lidí. O charakteru skupiny pochovávaných osob napovídá hrobová výbava, tedy zvláštní předměty ukládané spolu s mrtvým do hrobu. Jednotlivé hroby obsahovaly bohaté a luxusní milodary, byli zde tedy patrně pohřbíváni členové knížecího přemyslovského dvora, tedy tehdejší elity. V hrobech se nacházely šperky a ozdoby, například záušnice, skleněné a jantarové korálky, stříbrné i zlaté náušnice, nákrčníky a náhrdelníky, prsteny nebo gombíky. Další milodary představovaly militaria a jezdecká výstroj, jako byly ostruhy, nože nebo sekery. Některé dětské hroby byly vybaveny miniaturami zbraní, které symbolizovaly společenské postavení, a nesloužily tedy praktickému bojovému účelu. U pohřbených jedinců se také vyskytovaly keramické nádoby nebo dřevěná vědérka. V několika hrobech se nalezly jisté jednoznačně křesťanské symboly, například křížky či kalichy, tedy doklady o přijetí křesťanské víry.
Související
Pellegrini v Praze. Nový slovenský prezident je na první zahraniční cestě
Čaputová na závěr mandátu zavítá do ČR. Na Hradě proběhne slavnostní oběd
Pražský Hrad , Lumbeho vila , historie , Praha , prezident čr
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 1 hodinou
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 2 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
včera
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
včera
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
včera
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
V německém městě Kolín nad Rýnem došlo v pátek k dramatickému incidentu, při kterém agresivní muž napadl policisty a způsobil jim vážná zranění. Událost se odehrála v dopoledních hodinách v kolínském okrese Ehrenfeld, jak uvedla policie.
Zdroj: Libor Novák