Úřadující jihokorejský prezident Choi Sang-mok nařídil mimořádnou bezpečnostní inspekci všech leteckých společností v zemi. Kromě tragické nedělní nehody, při níž zemřelo 179 lidí, se další incident odehrál i v pondělí – Boeing se musel vracet kvůli poruše přistávacího zařízení.
Hlavním důvodem k nařízení bezpečnostní inspekce všech leteckých společností v zemi byla nedělní tragická nehoda letounu aerolinek Jeju Air. Letadlo, na jehož palubě bylo 181 lidí, zanechalo devastující bilanci – 179 mrtvých a dva přeživší. Mezi pasažéry byl tříletý chlapec, nejmladší oběť nehody, a 78letý senior, nejstarší účastník letu. Dva členové posádky, muž a žena, nehodu přežili a jsou v nemocnici.
V provincii Jeolla, kde k nehodě došlo, byl vyhlášen týden smutku. Úředníci uvedli, že tato tragédie hluboce zasáhla celou zemi, která se nyní spojuje v truchlení za oběti. Tato katastrofa znovu otevřela otázky bezpečnosti letecké dopravy a přípravy na nouzové situace, přičemž letečtí experti upozorňují na potřebu důkladného zkoumání všech okolností této tragédie.
Druhý incident
Pondělní ráno přineslo další incident, který přiměl Sang-moka nařídit důkladnou kontrolu. Informovala o tom britská stanice BBC. Letadlo stejné společnosti se muselo po necelé hodině letu vrátit zpět na letiště v Soulu kvůli mechanické závadě, jež byla způsobena poruchou přistávacího zařízení.
Stejně jako v případě havarovaného letounu šlo i tentokrát o stroj typu Boeing B737-800. Tento model je páteří flotily společnosti Jeju Air. Z celkových 41 letounů jde o 39 kusů.
Co stálo za tragédií?
Jak informoval americký list The New York Times, vyšetřování zabere nějakou dobu – pravděpodobně několik měsíců. „Tento případ je v tuto chvíli velmi otevřenou záhadou,“ připustil expert na leteckou bezpečnost Shawn Pruchnicki.
Havárie mohou mít více příčin, které na první pohled nejsou zřejmé. „Letecký průmysl je postaven na principu nadbytečnosti a v konstrukci nebo provozu letadel se vyskytuje jen velmi málo selhání v jednom bodě. Obvykle se jedná o kombinaci více faktorů,“ vysvětlil bývalý vyšetřovatel nehod Jeff Guzzetti, který dříve působil ve Federálním úřadu pro letectví a Národním úřadu pro bezpečnost dopravy.
Jihokorejské úřady již mají k dispozici černé skříňky z letadla, které podle NY Times obsahují mnoho dat a záznamů. Vyšetřovatelé se zaměřují mimo jiné na možnost nárazu do hejna ptáků, nicméně takové kolize obvykle nemají za následek takové katastrofy.
Na první pohled bylo zřejmé, že se letounu nevysunul podvozek. Experti si jsou jistí, že kdyby letoun nenarazil do bariéry na konci přistávací dráhy, počet obětí nemusel být tak vysoký.
„Letadlo Boeing 737-800, které bylo účastníkem nehody, je také vybaveno záložním systémem, který pilotům umožňuje v případě potřeby ručně uvolnit podvozek. Piloti však mohli mít jiné starosti,“ popsal expert na leteckou bezpečnost John Cox. „Co je nejpalčivější problém? Pokud je to ovládání letadla, pak vše ostatní ustupuje do pozadí,“ doplnil.
Zřejmě ale nešlo „pouze“ o problém se samotným řízením. „Zdálo se, že reverzní tryska, která se používá ke zpomalení letadla při přistání, byla použita pouze na jednom motoru, což je neobvyklé,“ uvedl Pruchnicki.
Související
Novoroční oslavy v Jižní Koreji se od zbytku světa lišily. Prakticky vůbec neproběhly
Proč došlo k nejhorší letecké katastrofě v Jižní Koreji? Vyšetřovatelé jsou zatím bezradní
Jižní Korea , Letecké nehody , letadla, letectví , boeing
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu
před 40 minutami
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
před 1 hodinou
Rok 2024 v kostce: Česká politická scéna balancuje mezi populismem a ztrátou důstojnosti
před 1 hodinou
Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi
před 2 hodinami
Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck
před 3 hodinami
Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí
před 5 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: Teploty se rapidně propadnou
včera
Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá
včera
Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě
včera
Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma
včera
Terorista z New Orleans byl armádní veterán. U sebe měl vlajku Islámského státu
včera
Internet je na nohou. Elon Musk si na síti X změnil jméno
včera
Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy
včera
Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce
včera
Novoroční oslavy v Jižní Koreji se od zbytku světa lišily. Prakticky vůbec neproběhly
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Teroristický útok v New Orleans: Auto najelo do davu lidí, řidič začal střílet
včera
Co nás čeká v roce 2025? Pět světových klíčových momentů, které se vyplatí sledovat
včera
Ještě na tom nejsme tak špatně, prohlásil Pavel v novoročním projevu
Aktualizováno včera
Celý svět už vstoupil do roku 2025. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům
včera
Rusko utáhlo kohoutky a Moldavsko mrzne. Po zastavení dodávek plynu nefunguje topení ani teplá voda
Transnistrie, separatistická oblast Moldavska, která je proruským regionem, se ocitla v kritické situaci poté, co Rusko zastavilo dodávky zemního plynu přes Ukrajinu. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák