Tragický rok letecké dopravy: Umírali obyčejní lidé, prezidenti i známé osobnosti

Konec letošního roku se nese ve znamení leteckých nehod. Dvě z nich byly mimořádně tragické – na první svátek vánoční spadl letoun ázerbájdžánských aerolinek a zemřelo 38 lidí, v neděli pak zahynulo 179 lidí při pádu letadla jihokorejské společnosti Jeju Airlines.

V Kazachstánu na první svátek vánoční havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Ázerbájdžán následně obvinil Rusko z jeho sestřelení, ruský prezident Vladimir Putin se omluvil

Na jihokorejském letišti Muan zahynulo při nedělní havárii letadla 179 lidí. Letoun Boeing 737-800 provozovaný společností Jeju Air přepravoval celkem 181 cestujících a členů posádky a směřoval z thajského Bangkoku do Jižní Koreje. Přesná příčina nehody zatím nebyla potvrzena. Podle hasičského sboru však k tragédii mohlo přispět srážka s ptáky a nepříznivé počasí.

Letadlo jihokorejské letecké společnosti, které se v neděli zřítilo na letišti Muan International Airport, vyslalo nouzové volání krátce poté, co jej kontrolní věž varovala před přítomností ptáků v oblasti. Informaci zveřejnilo ministerstvo dopravy na tiskové konferenci.

Další problémy s podvozkem

Tragické letecké incidenty z Jižní Koreje a Kazachstánu doplnila další nehoda v Kanadě. Letadlo společnosti Air Canada Express muselo v sobotu večer nouzově přistát na mezinárodním letišti Halifax Stanfield v Novém Skotsku kvůli „podezření na problém s podvozkem“, jak informovala americká stanice CNN.

Podle Úřadu pro bezpečnost dopravy letoun De Havilland DHC-8-402 sjel z dráhy na značnou vzdálenost. Na levé straně stroje byli viditelné plameny a z oken se valil kouř. „Letadlo se docela otřáslo, a pak jsme viděli oheň. Kouř začal pronikat do kabiny,“ popsala dramatické okamžiky pasažérka Nikki Valentineová.

Přesná příčina nehody zatím není jasná. Vyšetřovatelé měli na místo dorazit v neděli odpoledne. Společnost Air Canada vyjádřila lítost nad incidentem a ujistila cestující o své podpoře. „Uvědomujeme si, že tento incident byl pro zákazníky znepokojující, a jsme jim i nadále k dispozici, abychom jim pomohli,“ ubezpečila společnost

Kouř v kabině

V dramatický zážitek se změnil Štědrý den pro pasažéry letu LX1885 společnosti Swiss International Air Lines. Letoun Airbus A220-300, mířící z Bukurešti do Curychu, musel kvůli kouři v kabině pro cestující i pilotní kabině nouzově přistát v rakouském Grazu.

Podle oficiálních informací se posádka rozhodla přerušit let z důvodu technických problémů s motorem a přítomnosti kouře na palubě. Letadlo bezpečně přistálo a všech 74 cestujících a 5 členů posádky bylo urychleně evakuováno.

Zdravotníci na místě poskytli pomoc 12 cestujícím a 4 členům posádky. Jeden člen posádky byl kvůli vážnějším potížím letecky transportován do nemocnice, jeho stav zůstává nejasný. Přes dramatické okolnosti incidentu se podařilo předejít vážnější tragédii. Příčina technických problémů a kouře na palubě je v současnosti předmětem důkladného vyšetřování.

„SWISS se cestujícím upřímně omlouvá za způsobené nepříjemnosti a děkuje jim za trpělivost během této náročné situace. V myšlenkách jsme s cestujícími a členy posádky, kteří tento incident zažili, zejména s těmi, kteří jsou stále v lékařské péči. Zůstáváme v úzkém kontaktu s úřady a usilovně pracujeme na zjištění příčiny incident,“ shrnula švýcarská letecké společnost. 

Tragický rok pro leteckou dopravu

Už předešlé měsíce letošního roku byly pro leteckou dopravu velmi tragické. Svědčí o tom například srpnový případ z Brazílie, kdy se let 2283 malé letecké společnosti VoePass zřítil na úplném konci dvouhodinového letu z brazilského Cascavelu do São Paula. Při nehodě zahynulo všech 57 cestujících a čtyři členové posádky. Psal o tom například americký list New York Times.

Letadlo ATR 72 bylo podle brazilských úřadů před vzletem v naprostém pořádku a piloti nesignalizovali žádnou nouzovou situaci. Jen se štěstím při pádu nezahynul nikdo na zemi, neboť se letoun zřítil na travnatou plochu v obytné komunitě. „Spadlo vedle domu, na pozemek,“ popsal Dario Pacheco, starosta města Vinheda, kde k tragédii došlo. 

Mimořádnou tragédii letos zažili také Íránci, kterým zemřel prezident Ebrahim Raisi při havárii vrtulníku. Společně s ním při tragédii v odlehlé hornaté oblasti na severozápadě Íránu zahynul ministr zahraničí a sedm dalších osob. 

Dalším, koho potkal podobný osud, byl známý německý herec Christian Oliver – českým divákům známý například z působení v seriálu Kobra 11. Oliver i se svými dvěma dcerami nepřežil lednovou leteckou nehodu ve východním Karibiku. Mezi oběťmi byly kromě herce i jeho Madita a Annik Klepserovy, kterým bylo deset, respektive dvanáct let, a také pilot letadla Robert Sachs.

O nehodě, která se stala západně od ostrova Petit Nevis, informovala policie Svatého Vincence a Grenadiny, což je ostrovní stát v souostroví Malé Antily. Úřady ocenily nasazení rybářů, potápěčů a příslušníků pobřežní stráže, kteří zasahovali na místě tragické události. 

Související

Více souvisejících

Letecké nehody letadla, letectví boeing Christian Oliver Ebráhím Raísí

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 51 minutami

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

včera

Donald Trump

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná

Německo stojí na prahu zásadní proměny. Nová vláda přebírá odpovědnost ve chvíli, kdy je třeba čelit zpomalující ekonomice a zároveň výrazně posílit obranyschopnost země. Budoucnost evropské stability závisí na tom, zda Německo zvládne svou roli nejen hospodářské, ale i bezpečnostní opory kontinentu. Friedrich Merz mezitím představil koaliční smlouvu se sociálními demokraty.

včera

včera

Lukáš Vlček

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku

Zatímco v rožnovském závodě onsemi došlo koncem března k výraznému propouštění zaměstnanců, ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček na místo vyrazil jednat o strategické podpoře výroby čipů. Redakce EuroZprávy.cz proto zjišťovala, zda byl ministr o rozsahu propouštění před svou návštěvou informován, a jestli má aktuální situace vliv na vyjednávání mezi státem a americkou firmou.

včera

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou

Evropská unie zvažuje uvalení nových daní na americké technologické firmy, pokud se nepodaří dosáhnout dohody se Spojenými státy o zrušení cel na evropské zboží. Uvedla to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v rozhovoru pro britský deník Financial Times. Unie je podle jejích slov připravena na odvetná opatření, která by mohla citelně zasáhnout například společnosti jako Meta, Google či Facebook.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie

Střelba ve firmě u Prahy: Muž bojuje o život, policie zadržela jednoho podezřelého

V pátek krátce po poledni došlo v Jílovišti u Prahy k vážnému incidentu, při kterém byl ve firemním areálu postřelen muž. Ten utrpěl velmi vážná zranění a záchranáři ho letecky transportovali do pražské motolské nemocnice. Během převozu zůstával v kritickém stavu, lékaři ho museli resuscitovat a připojit na umělou plicní ventilaci.

včera

Evropská unie

Evropa oznámila nový vojenský balík pro Ukrajinu, Británie zvažuje rozmístění jednotek

Evropští spojenci oznámili zásadní navýšení vojenské pomoci Ukrajině v době, kdy se v Bruselu koná obranný summit NATO. Británie představila balík pomoci v hodnotě 450 milionů liber (580 milionů dolarů), přičemž hlavní část financí – 350 milionů – bude uvolněna ještě letos. Cílem je nejen posílení obrany Ukrajiny, ale i zajištění výhodnější vyjednávací pozice při případném mírovém urovnání s Ruskem.

včera

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce

Po patnácti letech opouští Poslaneckou sněmovnu jeden z nejviditelnějších politiků hnutí STAN a bývalý ministr školství Petr Gazdík. Na páteční krajské konferenci Starostů a nezávislých ve Zlínském kraji oznámil, že se již nebude ucházet o místo na podzimní kandidátce. Tím de facto opouští vrcholnou politiku. I nadále však zůstává aktivní jako zastupitel v Suché Lozi na Uherskohradišťsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy