Konec letošního roku se nese ve znamení leteckých nehod. Dvě z nich byly mimořádně tragické – na první svátek vánoční spadl letoun ázerbájdžánských aerolinek a zemřelo 38 lidí, v neděli pak zahynulo 179 lidí při pádu letadla jihokorejské společnosti Jeju Airlines.
V Kazachstánu na první svátek vánoční havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Ázerbájdžán následně obvinil Rusko z jeho sestřelení, ruský prezident Vladimir Putin se omluvil
Na jihokorejském letišti Muan zahynulo při nedělní havárii letadla 179 lidí. Letoun Boeing 737-800 provozovaný společností Jeju Air přepravoval celkem 181 cestujících a členů posádky a směřoval z thajského Bangkoku do Jižní Koreje. Přesná příčina nehody zatím nebyla potvrzena. Podle hasičského sboru však k tragédii mohlo přispět srážka s ptáky a nepříznivé počasí.
Letadlo jihokorejské letecké společnosti, které se v neděli zřítilo na letišti Muan International Airport, vyslalo nouzové volání krátce poté, co jej kontrolní věž varovala před přítomností ptáků v oblasti. Informaci zveřejnilo ministerstvo dopravy na tiskové konferenci.
Další problémy s podvozkem
Tragické letecké incidenty z Jižní Koreje a Kazachstánu doplnila další nehoda v Kanadě. Letadlo společnosti Air Canada Express muselo v sobotu večer nouzově přistát na mezinárodním letišti Halifax Stanfield v Novém Skotsku kvůli „podezření na problém s podvozkem“, jak informovala americká stanice CNN.
Podle Úřadu pro bezpečnost dopravy letoun De Havilland DHC-8-402 sjel z dráhy na značnou vzdálenost. Na levé straně stroje byli viditelné plameny a z oken se valil kouř. „Letadlo se docela otřáslo, a pak jsme viděli oheň. Kouř začal pronikat do kabiny,“ popsala dramatické okamžiky pasažérka Nikki Valentineová.
Přesná příčina nehody zatím není jasná. Vyšetřovatelé měli na místo dorazit v neděli odpoledne. Společnost Air Canada vyjádřila lítost nad incidentem a ujistila cestující o své podpoře. „Uvědomujeme si, že tento incident byl pro zákazníky znepokojující, a jsme jim i nadále k dispozici, abychom jim pomohli,“ ubezpečila společnost
Kouř v kabině
V dramatický zážitek se změnil Štědrý den pro pasažéry letu LX1885 společnosti Swiss International Air Lines. Letoun Airbus A220-300, mířící z Bukurešti do Curychu, musel kvůli kouři v kabině pro cestující i pilotní kabině nouzově přistát v rakouském Grazu.
Podle oficiálních informací se posádka rozhodla přerušit let z důvodu technických problémů s motorem a přítomnosti kouře na palubě. Letadlo bezpečně přistálo a všech 74 cestujících a 5 členů posádky bylo urychleně evakuováno.
Zdravotníci na místě poskytli pomoc 12 cestujícím a 4 členům posádky. Jeden člen posádky byl kvůli vážnějším potížím letecky transportován do nemocnice, jeho stav zůstává nejasný. Přes dramatické okolnosti incidentu se podařilo předejít vážnější tragédii. Příčina technických problémů a kouře na palubě je v současnosti předmětem důkladného vyšetřování.
„SWISS se cestujícím upřímně omlouvá za způsobené nepříjemnosti a děkuje jim za trpělivost během této náročné situace. V myšlenkách jsme s cestujícími a členy posádky, kteří tento incident zažili, zejména s těmi, kteří jsou stále v lékařské péči. Zůstáváme v úzkém kontaktu s úřady a usilovně pracujeme na zjištění příčiny incident,“ shrnula švýcarská letecké společnost.
Tragický rok pro leteckou dopravu
Už předešlé měsíce letošního roku byly pro leteckou dopravu velmi tragické. Svědčí o tom například srpnový případ z Brazílie, kdy se let 2283 malé letecké společnosti VoePass zřítil na úplném konci dvouhodinového letu z brazilského Cascavelu do São Paula. Při nehodě zahynulo všech 57 cestujících a čtyři členové posádky. Psal o tom například americký list New York Times.
Letadlo ATR 72 bylo podle brazilských úřadů před vzletem v naprostém pořádku a piloti nesignalizovali žádnou nouzovou situaci. Jen se štěstím při pádu nezahynul nikdo na zemi, neboť se letoun zřítil na travnatou plochu v obytné komunitě. „Spadlo vedle domu, na pozemek,“ popsal Dario Pacheco, starosta města Vinheda, kde k tragédii došlo.
Mimořádnou tragédii letos zažili také Íránci, kterým zemřel prezident Ebrahim Raisi při havárii vrtulníku. Společně s ním při tragédii v odlehlé hornaté oblasti na severozápadě Íránu zahynul ministr zahraničí a sedm dalších osob.
Dalším, koho potkal podobný osud, byl známý německý herec Christian Oliver – českým divákům známý například z působení v seriálu Kobra 11. Oliver i se svými dvěma dcerami nepřežil lednovou leteckou nehodu ve východním Karibiku. Mezi oběťmi byly kromě herce i jeho Madita a Annik Klepserovy, kterým bylo deset, respektive dvanáct let, a také pilot letadla Robert Sachs.
O nehodě, která se stala západně od ostrova Petit Nevis, informovala policie Svatého Vincence a Grenadiny, což je ostrovní stát v souostroví Malé Antily. Úřady ocenily nasazení rybářů, potápěčů a příslušníků pobřežní stráže, kteří zasahovali na místě tragické události.
Související
Proč došlo k nejhorší letecké katastrofě v Jižní Koreji? Vyšetřovatelé jsou zatím bezradní
Jižní Korea se vyrovnává s leteckou katastrofou. Aerolinky čeká zevrubná kontrola
Letecké nehody , letadla, letectví , boeing , Christian Oliver , Ebráhím Raísí
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá
před 2 hodinami
Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel
před 3 hodinami
Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí
před 4 hodinami
Pokud stát nedokáže zaručit bezpečnost letů, měl by uzavřít své nebe pro civilní dopravu, míní expert
před 4 hodinami
Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu
před 5 hodinami
Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu
před 5 hodinami
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
před 6 hodinami
Rok 2024 v kostce: Česká politická scéna balancuje mezi populismem a ztrátou důstojnosti
před 7 hodinami
Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi
před 8 hodinami
Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck
před 9 hodinami
Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí
před 10 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: Teploty se rapidně propadnou
včera
Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá
včera
Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě
včera
Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma
včera
Terorista z New Orleans byl armádní veterán. U sebe měl vlajku Islámského státu
včera
Internet je na nohou. Elon Musk si na síti X změnil jméno
včera
Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy
včera
Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce
včera
Novoroční oslavy v Jižní Koreji se od zbytku světa lišily. Prakticky vůbec neproběhly
V souvislosti s národním obdobím smutku po tragédii s leteckou nehodou letadla Jeju Air v oblasti Muan-gun v provincii Jeollanam-do v Jižní Koreji došlo k omezení nebo zrušení novoročních oslav po celé zemi. Místní vlády se rozhodly upravit plánované akce, aby vyjádřily úctu obětem nehody a zachovaly soucit a zklidnění v tomto smutném období.
Zdroj: Libor Novák