Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

Původní návrh novel z loňského roku kritizovala komerční média. V roce 2023 Česká televize hospodaří s rozpočtem 7,95 miliardy korun a Český rozhlas s výnosy a náklady ve výši 2,37 miliardy korun. Poplatky tvoří většinu jejich příjmů a u ČT se poplatek neměnil od roku 2008, u ČRo od roku 2005.

Podle návrhu mediálních novel by vláda mohla v budoucnu zvyšovat poplatky svým nařízením o šest procent, pokud by inflace od poslední změny překročila šest procent. Návrh také prodlužuje osvobození ČT i ČRo od placení DPH, což by jinak musely platit okamžitě, zatímco nové příjmy budou přicházet postupně.

Přepracovaný návrh rozšiřuje počet plátců, takže poplatek budou nově hradit všichni, kteří vlastní zařízení schopné přijímat veřejnoprávní média, tedy i mobily, tablety a počítače. Informace o těchto uživatelích mají poskytovat ČT a ČRo poskytovatelé internetového připojení.

U firem by se nově platba stanovovala podle počtu zaměstnanců. Podniky do 24 zaměstnanců a OSVČ by byly osvobozeny, podniky s 25 až 49 zaměstnanci by platily pětinásobek poplatku, firmy do 99 zaměstnanců desetinásobek a firmy nad 500 zaměstnanců stonásobek. Firmy, které pronajímají auta, by platily rozhlasový poplatek za každý vůz.

Novela také omezuje oznámení o sponzorování televizních nebo rozhlasových pořadů na 260 hodin ročně, což představuje asi 85 procent stavu z roku 2023, z důvodu nadměrného užívání sponzoringu v ČT. Vysílatelé budou muset odvádět 25 procent financí do Státního fondu kultury.

Baxa se také dohodl se zástupci veřejnoprávních médií na vytvoření memoranda, které bude specifikovat veřejnou službu a definovat rozvoj těchto institucí na dalších pět let. 

Související

Zdeněk Ondráček

Komunista Ondráček navrhuje širší osvobození od poplatků za TV a rádio

Domácnosti, které v ověřeném čestném prohlášení uvedou, že nesledují televizní nebo rozhlasové vysílání, by nemusely platit vysílací poplatky Českému rozhlasu nebo České televizi. Počítá s tím novela zákona o rozhlasových a televizních poplatcích, kterou ve Sněmovně předložil poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.

Více souvisejících

televizní poplatky Česká televize Český rozhlas

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Rusko přišlo ve válce už o 500 tisíc vojáků

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Desatero kyberbezpečnosti: Zjistěte, jestli máte svá data v bezpečí

Kriminalita v kybernetickém prostoru nijak nepolevuje. V roce 2022 tvořily kybernetické útoky 10 % z celkové kriminality v České republice. Celkem šlo o více než 18 tisíc případů. Útočníci cílí jak na firmy, tak i jednotlivce. Výjimkou nejsou ani děti nebo senioři, kteří často patří k nejohroženějším skupinám. Povědomí o kybernetické bezpečnosti se sice pomalu zvyšuje, útočníci ale stále vymýšlí nové způsoby, jak z obětí vylákat osobní údaje nebo peníze. Přečtěte si, jakých deset základních pravidel ochrání vaše data.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Princezna Kate se zotavuje z vážné nemoci. Potřebuje dvě věci

Britskou monarchií letos otřásají v základech zdravotní problémy jejích členů. Králi Karlovi III. i princezně Kate byla diagnostikována rakovina. Zatímco panovník se už opět objevuje na veřejnosti, jeho snacha se drží v ústraní. Lidem se ukáže, až dostane zelenou od lékařů. 

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken dorazí příští týden do Prahy. Česko hostí jednání ministrů zemí NATO

Do Česka příští týden dorazí šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se zúčastnil jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Blinken má také jednat s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) a dalšími činiteli o podpoře Ukrajiny či energetické spolupráci.

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie ztotožnila nejméně 50 lidí, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie eviduje po atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) přes 150 podnětů ohledně možného schvalování pokusu o vraždu. Ve více než 50 případech došlo ke ztotožnění autorů příspěvků, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na páteční tiskové konferenci. 

včera

včera

včera

Ukrajina zastavila postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti, přešla do protiútoku

Ukrajinské ozbrojené síly zastavily postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny a nyní přešly do protiútoku, oznámila v pátek ukrajinská armáda podle agentury AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy