Na komunikace a veřejné budovy mohou menší obce získat téměř 2,4 miliardy

V dotačním programu na opravy místních komunikací a veřejných budov v malých a středních obcích je pro letošní rok připraveno téměř 2,4 miliardy korun. Peníze by měly směřovat přednostně do hospodářsky a sociálně ohrožených území, ale o podporu mohou žádat obce z celé České republiky. Novinkou je, že případné formální nedostatky budou mít obce možnost na výzvu ministerstva pro místní rozvoj (MMR) opravit. MMR to dnes oznámilo na svém webu.

Žádosti o dotace z programu Podpora rozvoje regionů 2019+ bude MMR přijímat od 2. května. Ministerstvo uvedlo, že program je nově lépe zacílený, transparentnější a ubude byrokracie, změnu hodnotících kritérií schválila vláda. "Dosud byly projekty mnohdy zamítnuty kvůli formálním náležitostem, teď je možné žádost na výzvu MMR opravit," uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Kvůli byrokratické zátěži byla podle něj dříve podpora nedostupná pro menší obce.

Obce do 10.000 obyvatel mohou z programu žádat o dotaci na opravy místních komunikací, obce do 3000 obyvatel také o dotaci na rekonstrukci školních budov, obecních úřadů, knihoven i kulturních domů. Pro obce do 3000 obyvatel je určeno 1,8 miliardy korun, větší obce do 10.000 obyvatel mohou získat 600 milionů Kč. "MMR ve výzvě snížilo podporu na jednotlivý projekt. Díky tomu se dostane na více žadatelů," uvedlo ministerstvo.

Peníze mohou jít konkrétně třeba na zastávkové pruhy autobusové dopravy, opravy a vybudování nadjezdů, obnovu kanalizace a ostatních odvodňovacích systémů, opěrných zdí, násypů a dělicích pásů. Dotaci mohou dostat obce také na opravy a modernizace školních družin, kuchyní a jídelen. U veřejných budov může program zaplatit třeba i zateplení střech nebo výměny kotlů.

Obce mohou získat až 80 procent vynaložených nákladů. Podmínkou je, že projekty slouží široké veřejnosti, jejich provoz je hrazen z obecního rozpočtu, neplatí se za jejich užívání a jsou veřejně přístupné. Žádající obce musejí mít také schválený strategický rozvojový dokument. Žádosti o dotaci bude MMR přijímat do 5. června, schválené projekty by měly být hotové do 30. listopadu 2024.

Související

Přestavba dvou křižovatek u Úval u Prahy

Přestavba dvou křižovatek u Úval u Prahy

Byla zahájena přestavba stávající křižovatky silnic I/12 a II/101 u Úval. Vedle toho ŘSD přestaví i křižovatku silnic II/101 a III/1214 (ul. Pražská) vedoucí do Úval. Obě křižovatky leží blízko sebe a vzájemně se ovlivňují, proto budou přebudovány na jeden celek. Informaci redakci serveru EuroZprávy.cz poskytlo ŘSD.
Dálnice v zimě

Silný vítr a sníh dnes komplikoval dopravu v Česku, bez proudu byly tisíce lidí

Silný vítr dnes působil hlavně na východě Čech a na jihu Moravy problémy v dopravě a energetice. Hasiči v nejpostiženějších krajích museli vyjíždět k desítkám případů zlomených větví a popadaných stromů. Bez proudu byly kvůli poruchám na vedení tisíce odběratelů. Vítr provázený sněžením působil problémy i na železnici a na silnicích. Při nehodě linkového autobusu na Svitavsku se zranilo 21 cestujících, z toho dva středně těžce. Varování meteorologů před silným větrem platilo v Česku do dnešních 19:00.

Více souvisejících

Silnice obce

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

Nehoda na D5 dnes omezila provoz ve směru na Plzeň. Zranil se jeden z řidičů

Dopravní policisté museli v pátek na nějaký čas uzavřít dálnici D5, která spojuje hlavní město Prahu a západočeskou Plzeň. Důvodem byla dopravní nehoda se zraněním. Na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy